ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieJúl 06 2020 04:24:54  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Súčasná spoločnosť a história » Sme na pokraji novej doby ľadovej ?

  Sme na pokraji novej doby ľadovej ?
Tento článok je zaradený do kategórie: V
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Čo spôsobuje príchod a ústup doby ľadovej počas štyroch dlhých období ?

Zmeny v obežnej dráhe Zeme spôsobili postupom času aj zmeny v slnečnom žiarení, ktoré dopadá na povrch Zeme. Tieto zmeny sú dosť silné na to, aby spôsobili zmenu vo vývoji ľadovcov. S touto teóriou prišiel ako prvý v roku 1920 ruský astronóm Milutin Milankovitch. Hoci bola teória spočiatku zavrhovaná, údaje zozbierané v 70-tich rokoch potvrdili jeho tvrdenia.

Topenie a ubúdanie ľadovcov v dnešnej dobe spôsobujú tri faktory:

* Zmeny ekcentricity obehu Zeme
* Zmeny naklonenia Zemskej osi
* Precesia rovnodennosti

Spojením týchto troch faktorov dosiahneme zmenu slnečného žiarenia dopadajúceho na Zem. Hoci nepriamo, ale zmeny v slnečnom žiarení majú za dôsledok topenie alebo vznik ľadovcov.

Ekcentricita

Obežná dráha Zeme okolo Slnka nie je presne kruhová, ale je to elypsa. Práve tvar elypsy, ktorý sa mení z času na čas aj o 5%, nazývame ekcentricita. Zmena ekcentricity spôsobuje aj zmenu slnečného žiarenia, ktoré Zem dostane. Napríklad, keď je dráha veľmi elyptická, na jednej pologuli budú mať horúce leto a studenú zimu a na druhej pologuli studené leto a teplú zimu. Keď je dráha menej elyptická, obe pologule budú mať približne rovnaké teploty. Ekcentricita Zeme sa mení v pravidelných intervaloch - približne raz za 100 000 rokov.

Náklon Zeme

Os Zeme sa stále nakláňa na určitý stupeň. Momentálne je to približne 23,5 stupňa. Náklon sa pohybuje medzi 21.6 a 24.5 stupňov. Zmena náklonu zeme má za dôsledok veľké zmeny na póloch. Príliš veľký náklon spôsobuje na severnom póle predĺžovanie dní a nárast teplôt až o 15%.

Posledná doba ľadová

Posledná doba ľadová sa začala asi pred 70 000 rokmi a skončila asi pred 10 000 rokmi. Zem bola o dosť chladnejšia, ako je dnes. Väčšinu pevniny pokrýval sneh a ľad, hladiny morí a oceánov boli oveľa nižšie. Bez ohľadu na celkové teploty Zeme, póly boli stále chladnejšie ako ostatné miesta.

Čo môže spôsobiť prudké ochladenie Zeme a novú dobu ľadovú?

1. Doba ľadová nie je náhodnou záležitosťou. Práve naopak, je to vyústenie pomalého ochladzovania Zeme. Toto ochladovanie trvá aj niekoľko miliónov rokov, až kým celý povrch Zeme nebude pokrytý ľadom. Akonáhle začnú ľadovce pribúdať, prispievajú sami sebe na svoju budúcu existenciu. Je to ako reťazová reakcia. Čím viac ľadu a snehu na Zemi je, tým viac odráža slnečné žiarenie späť do atmosféry. Odrazené slnečné nezohrieva povrch Zeme tak, ako by ho zohrievalo, keby tam ľad nebol. Zjednodušene - čím viac ľadu bude na povrchu Zeme, tým viac ho bude pribúdať.

2. Zmena pozície kontinentov. Pokiaľ by sa začala doba ľadová, pozícia kontinentov by v tom zohrala asi najväščiu rolu. Prítomnosť rozsiahlých pevnín na severnej pologuli sa zdá byť priam ideálna pre vznik ľadovcov, pretože veľké množstvo ľadu sa nemôže sformovať v oceáne.

3. Úbytok CO2 v atmosfére môže viesť k ochladzovaniu Zeme. Nakoľko je CO2 prvok , ktorý prispieva k vytváraniu skleníkového efektu a tým aj k udržiavaniu primeraných teplôt na Zemi. Úbytok CO2 v atmosfére môže spôsobiť hneď viac udalostí.

Ako zistíme, kedy sa doba ľadová začala ?

Podľa všetkého v súčasnosti už sme na prahu novej doby ľadovej. Vedci objavili vrúbkovanie horniny a ľadovcový prach na miestach, kde v ďalekom okolí vôbec nie je žiadny ľad. Tvrdia, že je to znakom toho, že sa Zem pomaly ochladzuje. Všetko nasvedčuje tomu, že o pár tisíc rokov sa Zem opäť na dlhú dobu ponorí do sveta ľadu - a možno to bude aj navždy. Naopak...tak ako sa Zem ochladí, tak sa môže iná planéta k životu prebudiť...ktovie - najbližšie je asi Mars, ktorý v minulosti už zažil život na svojom povrchu. Teraz spí....a čaká na svoju šancu...

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,134,788 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.