ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 04:50:43  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Známe osobnosti » Zem nie je jedinou planétou svojho typu v našej galaxii

  Zem nie je jedinou planétou svojho typu v našej galaxii
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Astronómovia objavili vo vesmíre prvú planétu rovnakú ako Zem. Planéta je asi 7 a pol krát väčšia ako Zem a obieha okolo neďalekej malej hviezdy Gliese 876, v súhvezdí vodnára, vzdialenej len asi 15 svetelných rokov. Hviezda je asi 3x menšia a 50x chladnejšia ako naše Slnko. Planéta je prvou planétou v tamojšej obežnej sústave a jej obeh okolo hviezdy je tak rýchly, že tamojší "rok" trvá len 13 našich dní. Okolo hviezdy obiehajú ešte ďalšie dve planéty približne o veľkosti Jupiteru. Viac ako 150 observátorií po celom svete pozorovalo túto planétu celé tri roky.

Planéta má rovnakú gravitáciu ako Zem, tuhú atmosféru, je z veľkej časti pokrytá vodou a čo je najdôležitejšie, teploty sú približne rovnaké ako na Zemi - pohybujú sa v rozmedzí 0 až 40 stupòov. Astrobiológovia - vedci, ktorí skúmajú možnosť mimozemského života, tvrdia, že planéta sa nachádza v pásme takzvanej "zlatej zóny" - čo znamená, že na planéte nie sú príliž nízke teploty na to, aby voda zamrzla a nie sú príliž vysoké na to, aby sa vyparila. V našej Slnečnej sústave je jedinou planétou v "zlatej zóne" práve Zem. Venuša je príliš horúca a Mars príliš chladný.

Imaginárny pohľad na porvch planéty (klik pre zväčšenie)


Samozrejme, len preto, že je planéta obyvateľná ešte neznamená, že je obývaná. Avšak Gliese 876 patrí medzi najstaršie hviezdy v našej galaxii, to znamená, že ak by tam skutočne bol život, mal by mnoho miliárd rokov na vývoj. Práve toto robí z tejto planéty primárnym cieľom na hľadanie života. Inštitút mimozemskej inteligencie v Kalifornii okamžite namieril svoje rádiové spojenie smerom k tejto planéte.

Planéta je dostatočne blízko na to, že ak na nej žije civilizácia vývojovo čo i len totožná s nami, bude schopná zachytiť a odpovedať na náš rádiový signál. Potrvá to istú dobu, ale aj napriek tomu sme k nájdeniu mimozemského života bližšie, ako kedykoľvek predtým. Najneskôr do roku 2020 by mal byť do kozmu vypustený minimálne jeden teleskop, ktorého cieľom bude práve táto planéta.

"Pomocou najmodernejšej technológie sa nám podarilo objaviť planétu takmer rovnakú ako Zem - je to zázrak" - povedal Geoffrey W. Marcy, vedúci výskumného tímu astronómov University of California v Berkeley. "Počas mnohých rokov sme objavili vyše 107 planét, od ktorých sme si veľa sľubovali - ale až teraz sme našli kráľa medzi planétami" - povedal.

Najnovšie správy hovoria, že táto planéta nie je jedinou planétou rovnakého typu ako Zem. Ïalšie dve planéty boli objavené pomocou technológie OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). Planéty sú niekoľkonásobne väčšie ako Jupiter. "Je len otázkou času, kedy nájdeme ďalšie" - povedala Sara Seagerová z Carnegieského Inštitútu vo Washingtone.

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,788 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.