ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:00:25  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Vesmír » Vznik vesmíru a čierne diery

  Vznik vesmíru a čierne diery
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Vznik poznateľného a viditeľného vesmíru.

V súčasnosti uznávaná teória hovorí, že vesmír, tak ako poznáme vznikol pred 13,8 mld rokov ako dôsledok veľkého tresku. Vznikol z ničoho a naraz ako plynná a prašná substancia z čoho sa začali najprv tvoriť chemické prvky hélium a vodík a postupne ďalšie a prach a plyn sa začal zhlukovať, až sa vytvorili hviezdy, planéty, galaxie … V súčasnosti sa polemizuje, že vidíme a poznáme len jeden vesmír ale že vesmírov môže byť viac až nekonečno.

Moja hypotéza vzniku súčasného viditeľného a poznateľného vesmíru:
Ja si myslím, že vesmír ako ho vidíme a poznáme vznikol z temnej hmoty a temnej energie o existencii ktorej v súčasnosti vieme ale ju nevidíme a poznáme ju len natoľko, že vieme že je. Nevieme akými fyzikálnymi zákonmi sa riadi a ako sa chová. Vznik vesmíru môže byť náhodným alebo aj „plánovaným“ výsledkom pôsobenia temnej hmoty a energie. Takto mohli a môžu vznikať aj ďalšie vesmíry (paralelné). Vesmír sa vznáša v temnej hmote a temnej energii a jeho stav je závislý na stave a chovaní sa temnej hmoty a energie. Vesmír alebo jeho časť, tak ako ho poznáme sa znovu postupne mení na temnú hmotu a temnú energiu vznikom a pôsobením čiernych dier a opačne.
Temná hmota a temná energia má inú podstatu ako vesmír a hmota, ktorú vidíme a poznáme my a preto ju zatiaľ nemôžeme vidieť a pochopiť, môžeme ju ale nepriamo pozorovať.

Čierne diery ako mlynčeky na výrobu temnej hmoty a temnej energie


Čierne diery už oddávna nedávajú dobre spávať astronómom, fyzikom ako aj mnohým iným odborníkom ale aj obyčajným ľuďom, ktorí ich existenciu pozorujú, pozorovali alebo o nej majú informácie.
Čierne diery môžeme pozorovať na mnohých miestach nekonečného vesmíru a najbližšia sa údajne nachádza v strede našej galaxie, ktorej súčasťou je aj naše slnko s obiehajúcimi planétami a teda aj s našou matičkou Zemou.
Ich názov neodzrkadľuje skutočnosť ale jedná sa len o prirovnanie. Nejedná sa však o žiadnu dieru vo vesmíre ale v skutočnosti ide o oblasť s veľmi veľkou až nekonečnou hustotou, ktorá zo svojho okolia priťahuje a pohlcuje nami viditeľnú hmotu a jej hmotné podoby rôzneho vlnenia a žiarenia a to až do tej miery, že pohlcuje aj svetelné žiarenie a preto ju vlastne nevidíme a javí sa nám ako čierna.

Čierne diery sú rôznej veľkosti a majú rôzne gravitačné účinky, rôzne silné gravitačné polia. Dnes sa dokonca polemizuje o tom, že existujú aj na najmenšej kvantovej úrovni .
Objav čiernych dier bol v podstate pozorovaný na základe toho, že boli spozorované hmotné vesmírne telesá, ktoré rotovali okolo „ničoho“ a z toho vyplynulo, že to „nič“ má vysokú hmotnosť a hustotu, keď priťahuje hmotné časti od minimálnych rozmerov až po planéty, hviezdy, galaxie.
Ich vlastnosťou je, že čo sa dostane pod tzv. „horizont udalosti“ je neúprosne vtiahnuté do čiernej diery. Pričom horizont udalosti je akoby pomyselná kružnica, či všeobecne vzdialená čiara okolo čiernej diery a hmota, ktorá sa dostane pod túto čiaru je neúprosne pohltená. Mnohé častice a nebeské telesá nad horizontom udalosti krúžia okolo nej a čím sú bližšie k horizontu udalosti, tak ich rýchlosť je väčšia a naopak. Keď vesmírne teleso svojou dráhou križuje čiernu dieru, záleží od jeho rýchlosti, hmotnosti a smeru voči čiernej diery či bude pohltené alebo sa stane jej obežnicou alebo či pôsobením gravitačnej sily čiernej diery bude odmrštené a jeho rýchlosť zvýšená do inej časti vesmíru.

Existenciu čiernych dier predpokladá aj Einsteinova teória relativity a má o nich svoje predstavy a tvrdenia aj známy nedávno zosnulý fyzik Hawking. Existujú mnohé fantastické, metafyzické ale aj polovedecké až vedecké predstavy o tom, že čierne diery by mohli byť spojnicou medzi rôznymi druhmi vesmírov alebo že by sa nimi dalo „cestovať“ do iných vesmírov a časopriestorov. Väčšina sa však zhoduje v tom, že za tak extrémnych síl, rýchlostí a teplôt aké panujú v čiernej diere „nefungujú“ naše známe fyzikálne zákony, poučky a hypotézy a teda nevieme čo sa tam deje a ako to tam funguje a vyzerá.Nikto doposiaľ nevie čo sa stane s pohlcovanou hmotou vo vnútri čiernej diery.

Temná hmota a temná energia sú hypotetické formy hmoty a energie. Podľa nedávnych meraní sa predpokladá, že celý vesmír tvorí hmota a hmotné častice, ktoré vidíme a pozorujeme len zo 4%. Zbytok vesmíru tvorí z 23% temná hmota a najväčšiu časť 73% temná energia, ktoré nevidíme a ktorých existenciu len predpokladáme.Existenciou temnej hmoty sa vysvetľujú gravitačné sily ktoré pôsobia na známe telesá, ktoré vo vesmíre pozorujeme. Temnú hmotu nevieme priamo pozorovať lebo neemituje ani elektromagnetické žiarenie. Na základe jej účinkov na hmotné telesá ako ich poznáme sa predpokladá, že temná hmota sa vo vesmíre nevyskytuje rovnomerne ale sa zhlukuje do rôzne veľkých častí, podobne ako hmota ktorú poznáme.Pri existencii temnej energie sa na rozdiel od temnej hmoty predpokladá, že je vo vesmíre rozložená rovnomerne a tvorí tzv. kozmologickú konštantu. Temnou energiou sa vysvetľuje rozpínanie vesmíru, ktorého rýchlosť sa zväčšuje.

Moja hypotéza
Ja ako technik a bývalý vedecký pracovník, hoci nie priamo vo fyzikálnej alebo dokonca kozmickej oblasti si myslím a dospel som k tomu logickým uvažovaním, že temná hmota ako aj temná energia sú tvorené pomocou čiernych dier. Teda že činnosťou čiernej diery dochádza k tvorbe a premene známej hmoty ako ju vidíme a poznáme na temnú hmotu a temnú energiu ako ju nevidíme a o existencii ktorej máme len hypotézy alebo často len viac alebo menej nepodložené rôzne teórie.

A tak na základe tejto mojej hypotézy by sa mohlo povedať, že čierne diery vo vesmíre sú „mlynčekom“ alebo aj variacou polievkou, či variacim gulášom na výrobu temnej hmoty a temnej energie.

Záver
Ak si niekto myslí, že táto moja hypotéza je blud – púhy výmysel, môžem s ním čiastočne súhlasiť. Ale aby to naozaj bola nepravda-lož nech sa mi to niekto unúva vedecky zdôvodniť a vedecky dokázať.

Zdroj: Ing. Ivan Štelmák CSc, Bratislava Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,322 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.