ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:18:45  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Súčasná spoločnosť a história » LHC a jeho hrozba

  LHC a jeho hrozba
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Osem zaujímavých faktov, ktoré by ste mali vedieť o Veľkom Urýchľovači Častíc.


Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN)
, sa preslávila predovšetkým objavením Higgsovej častice (niekedy označovanej aj ako Higgsov Bozón alebo ľudovo Božská častica) v roku 2012. Avšak stále viac je CERN vo svete známy (alebo lepšie povedané neslávne známy) svojimi experimentami, pri ktorých sa vedci snažia hrať na stvoriteľov a simulovať podmienky, ktoré nasledovali bezprostredne po veľkom tresku, teda udalosti, ktorá znamenala zrod celého vesmíru okolo nás. V nasledujúcom článku vám prinášame osem (možno kontroverzných) faktov o najväčšom hadrónovom urýchľovači častíc na svete.

1. Ide o najväčsí stroj na svete
Veľký urýchľovač častíc (z anglického Large Hadrons Collider – LHC), je doposiaľ najväčším strojom na svete. Nachádza sa na Francúzsko-Švajčiarskej hranici v hĺbke 175 metrov. Celý komplex tvorí viac ako 27 kilometrov tunelov a jeho cena dosahuje úctihodných 9 miliárd dolárov. Organizácia tvrdí, že stroj bol vybudovaný pod zemou, nakoľko zemská kôra poskytuje ochranu pred radiáciou.

2. Obrovská gravitačná sila
LHC pozostáva z 9600 super-silných magnetov, ktoré dokážu vytvoriť silu 100 000 krát väčšiu, ako je gravitačné pole Zeme. Práve táto sila "vystrelí" protóny do kruhového tunela neskutočnou rýchlosťou. Lúč obiehajúci tunelom po dobu 10 hodín za tento čas ubehne vzdialenosť vyše desať miliárd kilometrov, čo je dostatok na to, aby dosiahol hranice našej Slnečnej sústavy a vráti sa späť. Obiehajúc takmer rýchlosťou svetla, protón v Urýchľovači častíc obehne celý systém 11 245 krát za sekundu. Nie menej zaujímavé sú údaje o použitom materiáli. Celý 27-kilometrový okruh tvorí viac ako 7 600km káblov, ktoré pozostávajú z vlákien o dĺžke viac ako 270 000km, čo by postačovalo na omotanie Zeme okolo rovníka šesť krát. Podľa oficiálnej internetovej stránky CERN-u, ak by sa jednotlivé vlákna spojili do jedného, dosiahli by vzdialenosť viac ako 5-násobok vzdialenosti od Zeme po Slnko.

3. Generuje obrovské teploty
To, že sa LHC nachádza niekoľko desiatok metrov pod zemským povrchom, pravdepodobne má aj iný dôvod. V skutočnosti jeho prevádzkou vznikajú obrovské teploty. Ako veľké, pýtate sa ? Nuž, nie veľmi vzdialené od tých, pri vzniku vesmíru. Inými slovami, viac ako 100 000 krát vyššie ako v slnečnom jadre.

4. Môže skončiť katastrofou
Hoci na to, aby bežný človek pochopil, čo presne sa v takom urýchľovači častíc vedci pokúšajú dosiahnúť, je nutná istá mentálna gymnastika, aj priemerne vzdelaný človek môže inštinktívne pochopiť, že takéto typy experimentov so sebou nesú isté riziká. Rovnakého názoru je aj svetovo známy fyzik Stephen Hawking. "Vytvorenie Božskej častice by mohlo zničiť vesmír", píše v predslove knihy Starmus, vydanej v roku 2014. "Higgsov Bozón môže byť na tejto energetickej úrovni veľmi nestabilný, čo môže vytvoriť obrovský vákuový vír, ktorý do seba vtiahne priestor a čas....a to môže prísť bez akéhokoľvek varovania", dodáva.

Hawking však nie je jediný popredný odborník, ktorý v súvislosti s LHC vyslovil isté obavy. Astrofyzik Neil de Grasse Tyson si myslí, že experiment by mohol za istých okolností vyvinúť nekontrolovateľnú explóziu obrovských rozmerov. "Skúste si predsaviť, aké množstvo energie drží objekt pohromade ? A teraz si predstavte, že do neho pustíte viac, ako niekoľko násobok tejto energie. Čo sa logicky stane ? Explóduje", vyjadril sa v živom vysielaní rádia Star Talk.

V roku 2008, keď CERN prvý krát začínal s pokusmi v urýchľovači častíc, Otto Rossler, nemecký profesor na univerzite v Tubingene, začal protí CERN-u súdny spor na Európskom súde pre ľudské práva kvôli tomu, že zariadenie môže vytvoriť mikro-čiernu dieru, ktorá sa môže vymknúť kontrole a zničiť celú planétu. Súdny dvor síce zamietol Rosslerov podnet, avšak ten sa nikdy neprestal verejne negatívne vyjadrovať na adresu urýchľovača a všetkých experimentov s ním súvisiacich.

5. Môže otvoriť dvere do iných dimenzií
Rok po oficiálnom uvedení do prevádzky, Sergio Bertolucci, riaditeľ úseku pre výskum počítačovej vedy v CERNe, veľkolepo do mohých médií hlásal, že LHC môže "na veľmi kratučkú dobu, menej ako stotiny sekundy otvoriť dvere do iných dimenzií". Takéto výroky, prirodzene, vzbudili obavy o mnohých odborníkov. Nikto totiž netuší, aké dôsledky by mohol tento akt mať.

6. Logo CERNu
V súvislosti s dimenziami sa nedá nevšimnúť si logo CERNu. Chtiac, alebo nechtiac táto organizácia vyvolala obrovskú vlnu špekulácií a domnienok. Čím ? Pozrite si ich logo.

7. Zvláštny výber lokality
Urýchľovač častíc sa nachádza na Francúzsko-Švajčiarskej hranici. Mnoho závislých, ale aj nezávislých osobností si však všimlo, že na Francúzskej strane, sa toto zariadenie nachádza v oblasti zvanej "Saint-Genus-Pouilly". Práve názov Pouilly pochádza z latinského slova Appolliacum, ktoré v rímskych časoch označovalo chrám na uctievanie boha Apolóna. Ľudia verili tomu, že práve tento chrám je bránou do podsvetia. Je náhoda, že bol LHC vybudovaný na mieste s takýmto názvom ?

8. Uväznenie v tmavej hmote

Na základe astrofyzických záverov z uplynulých rokov, sa v súčastnosti predpokladá, že len 4% hmoty, ktorá sa vo vesmíre nachádza, tvorí hmatateľná hmota. Zvyšok tvorí tzv. tmavá hmota (23%) a tmavá energia (73%). To, o čo sa výzkumníci z CERNu snažia, je okrem iného aj oddelenie tmavej hmoty, ktorú považujú za akési "lepidlo", ktoré drží všetko pohromade, od hmatateľnej hmoty. Akokoľvek krásne tento experiment vyzerá, má jeden háčik. Nikto nevie, čo sa stane, ak sa podarí.

9. Postava boha ničiteľa, ako maskot spoločnosti
Hoci sa väčšina spoločností bráni akejkoľvek náboženskej spojitosti, CERN si za svojho maskota zvolil postavu Hinduistického boha. A nie len tak hociakého, ale Šivu. Hneď pred budovou, ktorá stojí na mieste nesúcom názov antického Apolóna, teda stojí socha indického boha ničiteľa. Náhoda alebo úmysel ?


.


 Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,340 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.