ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 02:39:59  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Diabol z New Jersey

  Diabol z New Jersey
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Diabol z New Jersey

"Je to prekliate miesto, kde sa krvavo-červené vody rieky Mullica vlievajú do močarísk mesta New Jersey. Cédrove lesy, ktoré lemujú jej tok, iba umocňujú jej farbu. Malé borovice tam nehybne stoja, a ich plytké korene len nesmelo vyčnievajú zo žiarivo bielej zeme. Vládne tu ticho". Takto nejak opisuje spisovateľka Helena Mann-Malnitchenko vo svojej knihe A Haunted Place, oblasť Pine Barren (borovicová pustatina) neďaleko New Jersey.

Pine Barren je tmavá, 3200 kilometrov štvorcových rozsiahla oblasť, juhovýchodne od New Jersey, pôvodne obývaná výlučne indiánmi z kmeňa Lenni Lenape. Osadníci, vzhľadom na veľmi neúrodnú pôdu, o túto časť nikdy nejavili záujem, až do doby Henryho Hudsona, ktorého sem na prieskum vyslala Holandská vláda v roku 1609. Oblasť sa neskôr stala kolískou priemyslu od čias, kedy tu boli objavené bohaté ložiská železa. Neskôr sa tu ťažilo dubové, cédrove a borovicové drevo. Priemyselný boom však netrval dlho. Po tom, čo drevársky priemysel skrachoval, celá oblasť upadla do chudoby. Pine Barren je domovom viacerých zvierat - líšok, výsokej zveri, medveďov, rôzneho vtáctva a možno aj "diabla z New Jersey", ako ho legenda zvykne označovať.

Je však zaujímavé, že Pine Barren je domovom aj dvoch ďalších legiend. Prvá hovorí o Bielom Jeleňovi, ktorý sa objaví, aby pomáhal ľuďom v čase pohromy. Najznámejší príbeh o ňom vraví, že svojho času zachránil uvoľnený dostavník pred pádom do rieky tým, že ho odklonil. Druhá legenda je o istom mužovi menom James Still, ktorého nazývajú aj Čierny doktor (The Black Doctor). Still bol černoch, ktorého životným snom bolo stať sa lekárom. V 19. storočí to však pre jeho farbu pleti nebolo možné. Preto sa utiahol do Pine Barrens, kde z kníh študoval medicínu a za pomoci miestnych indiánov sa naučil poznať liečivé účinky rastlín, a tak pomáhal ľuďom v núdzi.

Úplne najznámejšou je však legenda o diablovi. Legenda hovorí o tvorovi s hlavou koňa, veľkými krídlami, pazúrmi a dlhým psovitým telom. Ten, kto diabla na vlastné oči uvidí, znamená to pre neho predzvesť niečoho zlého. Vznik tejto legendy sa datuje do 18. storočia. Príbeh hovorí o istej pani Leedsovej, chudobnej žene, ktorá žila na samote v lese, spolu s jej dvanástimi hladujúcimi deťmi. Keď sa dozvedela, že čaká ďalšie dieťa, vyhlásila: "Nechcem už žiadne ďalšie dieťa. Nech je to diabol !". Keď sa dieťa narodilo, bolo veľmi zdeformované. Vyšplhalo sa von komínom a utieklo do lesov. Práve tento potomok pani Leedsovej mal neskôr vyrásť v diabla z New Jersey. Verzií tohto príbehu je však viac. Iné variácie hovoria o tom, že pani Leedsová počas svojho tehotenstva urazila kňaza, v inej verzii príbehu to zas bola cigánka. Ïalšia verzia pre zmenu uvádza, že doma praktizovala čarodejníctvo, za čo ju Boh potrestal. Všetky tieto príbehy sú ale veľmi podobné príbehom o vlkolakoch z východnej Európy. Celý príbeh o jeho pôvode je, samozrejme, výplodom folklóru a mýtov. To však ale nič nemení na fakte, že v oblasti sa pravdepodobne skutočne pohybuje zvláštny tvor, a to vzhľadom na vysoký počet (aj veľmi dôveryhodných) svedectiev. Podľa tohto tvora dokonca dostal pomenovanie aj slávny hokejový klub NHL, New Jersey Devils.

V podstate prvé zdokumentované prípady sa začali v polovici 19. storočia, odkiaľ sa zachovali ručné nákresy a maľby, ktoré vznikli pravdepodobne na základe opisov z predošlých rokov. Od tej doby, v podstate až do dnes, bolo zaznamenaných viac ako 2000 svedectiev. Prvé nákresy sú z rokov 1859, 1873 a 1880 od miestneho chlapca, na základe opisu kapitána Stephena Decatura, ktorý na strelnici testoval gule do kanónu, keď uvidel zvláštneho tvora preletieť ponad neho. Medzi rokmi 1816 až 1839 však viac krát videl počas lovu zvláštne zviera aj Joseph Bonaparte, Španielský kráľ a Napoleónov brat. V rokoch 1840 až 1841 bolo na viacerých farmách pozabíjané množstvo oviec a sliepok tvorom s nepríjemným prenikavým vreskotom a netypickými odtlačkami nôh. O pár rokov neskôr, medzi rokmi 1859 až 1894 sa podobné prípady opakovali na farmách v Haddonfield, Bridgeton, Smithville, Long Branch, Brigatine a Leeds Point.

V podstate "najväčšie" pozorovanie sa udialo počas týždňa, od 16. do 23. januára 1909, kedy tvora na vlastné oči videlo viac ako 1000 ľudí. Sled udalostí sa začal v nedeľu, 16. januára 1909, skoro ráno. Thack Cozzens uvidel lietajúceho tvora s konskou hlavou a so svietiacimi očami, ako letí ponad mestečko Woodbury v New Jersey. O pár minút neskôr videl tvora s rovnakým popisom aj John Mcowen, ktorý zalarmoval políciu. Následne, strážnik James Sackville, vypálil zo svojej služobnej zbrane na zviera niekoľko rán, ktoré po tom za sprievodu nepríjemného vreskotu odletelo. Po rozvidnení sa na mieste činu, ako aj na viacerých iných miestach v snehu našli odtlačky stôp, ktoré nekorešpondovali so žiadnym doposiaľ známym zvieraťom. Dvaja miestni lovci sa vyjadrili, že nič podobné v živote nevideli.

Nasledujúci deň, pondelok, 17. januára 1909, obyvatelia viacerých častí New Jersey našli vo svojich záhradách porozsypované smetné koše a povyjedané odpadky, okolo ktorých sa nachádzali presne rovnaké odtlačky stôp v snehu. Takmer každá ulica v časti Burlington bola doslova posiata týmito stopami, ktoré viedli na stromy, zo strechy na strechu, mizli uprostred cesty alebo sa strácali v strede poľa. Následkom toho bol dokonca vyhlásený lov, ale lovecké psy nevedeli zachytiť žiadnu stopu.

V stredu, 19. januára 1909 bolo zviera pozorované vôbec najdlhšiu dobu, a to približne 10 minút. Pán a pani Evansovi z Gloucesteru sa zobudili na zvláštne zvuky z ich záhrady. Pozreli sa von oknom a to, čo uvideli, opísali následovne:

"Bolo to asi meter vysoké, s hlavou koňa a telom podobným psovi, Kólií. Malo to dlhý krk a krídla, asi tak pol metra dlhé. Ale celkovo sa zviera podobalo skôr na koňa. Pohybovalo sa to po zadných nohách, pričom tie predné boli malé, s dlhými drápmi. Počas celej doby to nepoužilo predné končatiny ani raz. Boli sme vystrašení na smrť, ale aj tak sme otvorili okno a zakričali – Hej! Po tom sa to otočilo, zaštekalo a odletelo", opisujú zážitok manželia Evansovi.

Vo štvrtok, 20. januára 1909 tvora zbadali pasažieri električky, ako nad ňou krúži. Ich opis sa zhodoval s tými predošlými. Toho istého dňa, o pár hodín neskôr, počula pani Sorbinská vo svojej záhrade zúrivý štekot psa. Otvorila dvere a uvidela, ako zviera drží jej psa v pazúroch. Začala kričať, na čo tvor psa pustil a začal utekať. Medzitým sa pri jej dome zišla skupina ľudí, ktorí spoločne s dvomi policajnými strážnikmi začali tvora prenasledovať na kopec Kaigan Hill, kde na neho strážnici viac krát vystrelili zo služobných zbraní, ale zviera odletelo. V tom čase už boli mnohé ulice v New Jersey prázdne. Obyvatelia len zriedka opúšťali svoje domy, dokonca aj za bieleho dňa. Medzi ľuďmi sa začala šíriť panika a dokonca boli pozatvárané niektoré továrne a školy.

Hoci (oficiálne nahlásených) svedectiev po roku 1909 výrazne ubudlo, "diabla" z New Jersey, prípadne rovnaké odtlačky stôp aj napriek tomu od tej doby videlo viacero ľudí. Sú zaznamenané svedecké výpovede z rokov 1927, 1941, 1961, či 1987, ba dokonca aj niektoré aktuálne. Čo, alebo kto je tento tvor ? Teórii je veľa. Niektoré z nich si môžeme priblížiť.

Jednou z nich je, že by sa mohlo jednať o vtáka, konkrétne o Žeriava kanadského. Žeriav kanadský zvykol v tejto oblasti žiť ešte predtým, než bol vytlačený človekom. Meria 1,2 metra a môže vážiť až 6kg. Človeku sa vyhýba, ale v prípade nečakaného stretnutia, zaútočí. Má hlasný prenikavý krik, ktorý je počuť aj z väčšej vzdialenosti. Táto teória však nevysvetľuje zabíjanie dobytka a hydiny, rovnako ani fyzický opis, kedy mnoho ľudí videlo tvora s hlavou koňa.

Niektorí ľudia, medzi nimi napríklad profesor Bralhopf, si myslia, že stopy nájdené v snehu patria niektorému z prehistorických zvierat z Jurského obdobia. Zástanci tejto teórie si myslia, že by sa mohlo jednať o prehistorického lietajúceho jaštera Pterodactyla, ktorý mohol prežiť v niektorej z podzemných jaskýň. A hoci sa v okolí nachádza množstvo takýchto jaskýň, táto teória je aj napriek tomu dosť nepravdepodobná.

Na chvíľu sa ešte vrátime k legende o pani Leedsovej a jej znetvorenému dieťaťu. Aj napriek tomu, že celý príbeh je pravdepodobne prevzatý z iných kultúr, stále existuje pomerne veľká skupina ľudí, ktorá tejto legende verí. Títo ľudia si myslia, že pani Leedsová porodila postihnuté dieťa, ktoré držala zamknuté v jej dome. Po tom, čo ochorela, sa o deti prestala starať. Tie neskôr z domu utiekli a začali na farmách zabíjať zvieratá kvôli jedlu. V roku 1909 by však toto dieťa malo už 174 rokov.

S odstupom času si čoraz viac ľudí myslí, že celé príbehy ohľadom diabla z New Jersey sú výmyslom, alebo sú príliš "prifarbené". Faktom však ostáva, že v prípade figuruje veľké množstvo hodnoverných svedkov, policajti, vládni úradníci, poštári, podnikatelia a stovky ďalších bežných občanov. Ak by aj niektoré z prípadov boli výmyslami, určite nie všetky.

Poslednou a veľmi zaujímavou teóriou je, že Diabol z New Jersey je, podobne ako Mothman, akousi predzvesťou, či stelesnením zla, ktorý sa zjavuje pred nejakým veľkým konfliktom. Je totiž pravdou, že bol pozorovaný pred začiatkom občianskej vojny, takisto aj pred začiatkom Španielsko-Americkej vojny a Prvej svetovej vojny. Rovnako tak v roku 1939, pred začiatkom Druhej svetovej vojny, sa obyvatelia Mount Holly v New Jersey budili na prenikavý škrekot zo striech a nachádzali v záhradách zvláštne stopy. Tvora takisto videli 7. decembra 1941, tesne pred zbombardovaním Pearl Harboru a rovnako tak pred začatím Vietnamskej vojny. Všetko to však môže byť len zhoda okolností.

Žiadna z uvedených teórii nám teda nedáva jasnú odpoveď na otázku, kto, alebo čo je tvor z borovicových hájov pri New Jersey, ale pozorovania jednoznačne potvrdzujú, že "niečo" tam skutočne žilo, alebo ešte stále žije. Či je to vták, démon, alebo výsledok nejakého experimentu však ostáva záhadou.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,669 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.