ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 02:47:29  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Nezodpovedané otázky » John Titor

  John Titor
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

John Titor – podvodník alebo cestovateľ v čase ?

Jedného dňa sa na internete objavil muž, ktorý si hovoril John Titor. Disponoval predpoveďami o budúcnosti a konci sveta, až zrazu zmizol a nikto o ňom už nikdy nepočul. Čo teda čaká našu planétu ? V poradí druhá občianská vojna rozdelí Ameriku na 5 frakcií s hlavným mestom v štáte Omaha. Tretia svetová vojna vypukne v roku 2015 medzi Ruskom a USA, pričom zahynú vyše tri miliardy ľudí. Až napokon chyba v počítačovom programe spôsobí ukončenie sveta tak, ako ho dnes poznáme. Je osoba Johna Titora vymyslená ? Je to celé hoax ? Alebo to môže byť skutočne pravda ? Faktom je, že mnoho serióznych odborníkov sa jeho príbehom začalo skutočne zaoberať.

Prvý krát sa meno John Titor objavilo 29.júla 1998, kedy prišiel moderátorovi nočnej show Coast to Coast AM, Artovi Bellovi fax, v ktorom stálo: "Nechajte ma, nech vám to vysvetlím pán Bell. Posielam fax, dňa 29.júla 1998 s týmto textom. Som cestovateľ v čase. Nachádzam sa vo vašom svete od apríla tohto roku. Cestovatelia v čase nemajú možnosť ovplyvňovať svet, ktorý navštívia. Avšak táto misia je nezvyčajne dlhá, a preto som bol poslaný, aby som pri niektorých ľuďoch vo vašom čase vyrastal". Správe samotnej nikto nevenoval zvýšenú pozornosť, pretože bola pochopiteľne označená za nezmysel a celá situácia okolo Johna Titora ustála.

V roku 2000 sa však na diskusnom fóre Time Travel Institute a následne aj na mnohých ďalších diskusných fórach objavil človek používajúci dva nicky: "TimeTravel_0" a "John Titor", ktoré priamo nadväzovali na faxovú správu z roku 1998. Titor o sebe tvrdil, že je jedným zo skupiny siedmych ľudí, ktorí boli poslaní späť v čase z roku 2036. Vážne rozprával o problémoch, ktoré ľudstvo čakajú. Od zrušenia Olympijských hier, rozdelenie Spojených Štátov na 5 frakcií, ktoré medzi sebou vedú vojny, až po epidémiu Creutzfeldt Jakobovej choroby, či sériu Ruských nukleárnych hlavíc, ktoré zničia väčšinu veľkých miest USA, Európy a Číny.

Titor tiež rozprával o svojom živote na Floride a o svojej službe v jednotke Fighting Diamondbacks počas druhej Americkej občianskej vojny. Uviedol, že žije v paralelnej realite, ktorá sa asi v jednom, až dvoch percentách odlišuje do tej našej. Žije vo svete skorumpovaných vlád, ktorý je takmer úplne zničený atómovou vojnou. A aby toho nebolo dosť, technológia ľudstva je ohrozená chybou v počítačoch, tzv. "UNIX Timeoutom 2038". Na to, aby túto chybu odstránili potrebujú získať počítač IBM 5100 vyrobený v roku 1975. Nanešťastie, v roku 2036 už neexistuje žiaden funkčný model. Práve IBM 5100 totiž dokáže emulovať kódy medzi viacerými programovacími jazykmi. Podľa jedného zo spolu-tvorcov IBM 5100 Boba Dubkeho, počítač skutočne dokázal emulovať programy v jazykoch BASIC a APL. Funkcia však nebola pre bežných užívateľov prístupná, nakoľko IBM v tom čase ešte nemal predstavu o jej ďalšom využití. Tento kúsok Titorovho príbehu je teda skutočný. "Ktokoľvek je tento človek, je vidieť, že disponuje informáciami, ktoré bežní ľudia neovládajú. Okolo roku 2000 totiž len málokto vedel o tom, že nejaký IBM 5100 vôbec niekedy existoval, nie to ešte aby poznal jeho skrytú funkciu", ozrejmil Bob Dubke.

Unix Timeout 2038

Pre vysvetlenie sa ešte žiada dodať, čo znamená Unix Timeout 2038. V skutočnosti sa môže jednať o veľmi skutočnú hrozbu. "Časová chyba" je spôsobená tým, ako počítače rátajú čas. Žiaden počítač totiž neráta čas tak, ako my – teda aktuálnym dňom, mesiacom, rokom, ale po sekundách. Problémom ale je, že počítače majú svoj limit, do ktorého vedia rátať. Ak ho dosiahnú, nastane tzv. stack overflow. Unix 2038 timeout sa týka počítačov ako používajúcich 32bitové adresovanie, tak počítačov pracujúcich na systéme UNIX. Tie dosiahnú svoj limit v utorok, 19.januára 2038, o 03:14:07. V tomto bode sa ich čas zresetuje na rok 1901. Ak situáciu včas nevyriešíme, môže nastať viacero problémov. A hoci sa problém netýka 64bitových jednotiek, pravdou je, že veľké množstvo počítačov, aj v armádnych kruhoch stále pracuje na 32bitovom systéme.

Počas nasledujúcich štyroch mesiacov Titor usilovne odpovedal na každú otázku, ktorú mu čitatelia zaslali, používajúc pritom zvláštny pravopis, pričom vždy zdôrazňoval existenciu paralelných svetov. Poskytol množstvo technických špecifikácií o tom, ako funguje cestovanie v čase s obrovským komplexom algorytmov a fotografie svojho "stroja času", ktorým bol automobil Chevy Suburban vyrábaný v roku 1987. V ňom bola na sedadle spolujazdca nainštalovaná jednotka fungujúca na princípe narúšania gravitácie (pozri fotogalériu). Rovnako všetkým poskytol pravý vojenský odznak, ako aj oficiálne potvrdenie o vlastníctve vozidla. Až napokon, 24. marca 2001 sa John Titor naposledy odhlásil a už o ňom nikdy nikto nepočul. Jeho príbeh je zaujímavý. Vzbudil vlnu napätia a hoci ho mnoho ľudí považovalo za hoax, žiadnému odborníkovi sa dodnes nepodarilo nájsť jediný argument na to, aby vyvrátil alebo spochybnil ktorékoľvek jeho tvrdenie. Pokusov však bolo mnoho.

V roku 2003 si istý Oliver Williams založil fanúšikovsku stránku johntitor.com, na ktorej zverejil celý zoznam Titorových predpovedí a tiež aj jeho odpovedí z diskusných fór. Prakticky okamžite sa začalo predpokladať, že Oliver Williams, ktorý sa vydával za Titorovho fanúšika, bol Titor samotný. Ľudí tento príbeh začal zaujímať. Stránka už za prvých pár dní zaznamenala vyše 103 tisíc návštev. Relácia Coast to Coast AM venovala Titorovému príbehu niekoľko celých epizód. Napríklad vyhľadávač Google obsahuje pre slovné spojenie "john titor solution" vyše 325 tisíc výsledkov. A navyše, podľa IMDB, sa na rok 2014 chystá aj nakrúcanie filmu s rovnomenným názvom John Titor. To, čo malo pôvodne byť len pár-mesačným hoaxom, nakoniec prerástlo vo fenomén.

IP adresa, z ktorej boli príspevky zasielané, sa nachádza vo štvrti Celebration na Floride, v nadácii John Titor Foundation, ktorú bola založil 16.septembra 2003 právnik Lawrence H. Haber. Práve Haber bol automaticky označený za hlavného podozrivého. Haber v minulosti poskytoval právne služby spoločnostiam Walt Disney World a Universal Studios. Dnes je vice-prezidentom Florida Motion Picture&Television Association. Samotný Lawrence H. Haber však poprel akékoľvek spojenie s údajným Johnom Titorom a uviedol, že niekto zneužil meno jeho nadácie pre vytvorenie falošnej identity.

Mike Lynch, súkromný detektiv, ktorý na prípade pracoval, si pre zmenu myslí, že John Titor je v skutočnosti Haberov brat, John Rick Haber, ktorý v minulosti pracoval ako počítačový inžinier a odborné informácie o IBM 5100, ako aj o probléme Unix Timeout 2038 mal takpovediac z prvej ruky. Lynch si myslí, že Rick Haber spåňa všetky predpoklady, aby disponoval potrebnými informáciami na to, aby sa vydával za Johna Titora.

Asi najväčším skeptikom príbehu okolo Johna Titora je Brian Dunning, spisovateľ, producent a zároveň aj majiteľ internetových stránok skeptoid.com, kde dokonca venoval prípadu celú samostatnú sekciu. Dunning je presvedčený, že je celý príbeh výmyslom. "K dnešným informáciám musíte pristupovať s obrovskou dávkou skeptizmu. Kľudne by sme dnešnú dobu mohli nazvať aj érou bezohľadnosti. Dnes má už každý prístup k Photoshopu, k rôznym videám a obrázkom, z ktorých si môže vytvoriť svoj vlastný príbeh, môže poslať mail z neexistujúcich e-mailových adries a tak ďalej. V podstate pri každom nezvyčajnom videu na internete nájdete množstvo komentárov s textom "FAKE!". A tí ľudia presne vedia, prečo si to myslia. Príbeh okolo Johna Titora sa stal legendou. Možno aj preto, že sa k nemu nikto neprihlásil. Hovoríme tomu aj Zeigarnikovej efekt – neukončené úlohy sa pamätajú lepšie ako úlohy ukončené. Cestovanie v čase je bezpochyby super-schopnosť, ktorú by chcel mať každý z nás. Veď kto z nás v detstve aspoň raz nesníval o lietajúcich autách a vznášadlách?", myslí si Dunning.

Je teda príbeh Johna Titora výmyslom ? Ak áno, prečo je príbeh stále tak populárny ? Ako je možné, že sa k nemu nikto nehlási ? Odkiaľ pochádza popis a schéma "stroja času", ktorú zaslal Titor na diskusné fóra ? Ako je možné, že disponoval vojenským odznakom a zmluvou o poistení a vlastníctve vozidla ? (fotografie v galérii). Tieto a množstvo ďalších nezodpovedaných otázok radí kauzu John Titor stále medzi nevyriešenú.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,680 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.