ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 03:03:44  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Nezodpovedané otázky » Žili ľudia a dinosaury na Zemi spoločne ?

  Žili ľudia a dinosaury na Zemi spoločne ?
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Žili ľudia a dinosaury na Zemi spoločne ?

Zamysleli sme sa niekedy nad tým, prečo má väčšina ľudí tak veľký problém prijať skutočnosť, že dinosaury mohli kedysi žiť na Zemi spoločne s ľuďmi ? Pravdepodobne jedným z dôvodou budú aj informácie, ktoré sa k nám dostávajú, či už prostredníctvom kníh, televízie, ale aj v rámci školského vyučovania. Väčšina z nás berie informácie v učebniciach dejepisu za overené a pravdivé. Tie nám tvrdia, že dinosaurov a ľudí oddeľuje vyše 60 miliónov rokov geologického vývoja. Akási neviditeľná bariéra, cez ktorú nie sme ochotní sa preniesť, alebo inak povedané, ťažko vstrebávame informácie odlišné od tých, ktoré sme sa naučili a ktoré sa považujú za všeobecne prijateľné.

Druhým dôvodom, prečo je málokto z nás ochotný takúto teóriu prijať je, že takmer všetci (aj následkom televíznych filmov) automaticky považujeme dinosaury za smrtiace príšery, ktoré by človeka hneď pri prvej príležitosti zjedli alebo rozdupali. V skratke, dinosaurov považujeme za akési "strašidelné jaštery". Alebo si proste a jednoducho myslíme, že dinosaury žili na planéte v období a v podmienkach, kedy by tu človek neprežil.

Všetkému neprispieva ani to, že žijeme vo veľmi uponáhľanej dobe. Či už muži alebo ženy, s deťmi alebo bez, všetci sme často (alebo si to aspoň myslíme) veľmi zaneprázdnení. Chodíme do škôl, vzdelávame sa, pracujeme, zarábame a míňame...Ale ako často sa ktokoľvek z nás na chvíľu zastavil, sadol si do trávy a hlbšie sa zamyslel aj nad inými vecami ? Napríklad aj nad témou dinosaurov. Väčšina z nás má tendenciu automaticky prijať za fakt všetko, čo nás v škole učili. Len máloktorý zo študentov (alebo aj spomedzi dospelých ľudí) sa snaží hlbšie zamýšľať nad informáciami, ktoré sa k nemu dostávajú. Napríklad aj nad otázkou, prečo by nemohli ľudia žiť s dinosaurami spoločne ?

V skutočnosti žijeme aj dnes na planéte s mnohými veľmi nezvyčajnými zvieratami. Niektoré z nich sú obrovské, iné pre nás veľmi nebezpečné a aj napriek tomu tu spoločne prežívame už tisícky rokov. Napríklad Varan komodský je najväčším jašterom na svete. Dorastá až do veľkosti troch metrov, čo je takmer dvojnásobok veľkosti človeka a môže vážiť až 80kg. Aj napriek tomu, jeho krátke a zavalité nohy dokážu bežať rýchlosťou až 25km/h, čo je približne rýchlosť behu psa. Po tom, čo ulovia svoju korisť, či už je to vysoká zver alebo diviak, skonzumujú ho v priebehu pár minút. Navyše, naraz dokážu zjesť až 80% svojej vlastnej váhy. A aby toho nebolo dosť, v jeho ústach sa nachádza toľko jedu, že aj malé kusnutie by bolo pre človeka fatálnym. Aj napriek tomu s ním žijeme na jednej planéte úplne bez problémov.

A v takomto duchu môžeme pokračovať aj ďalej. Napríklad dospelý slon môže vážiť až 11 ton. Jednou nohou by bez problémov dokázal zabiť človeka. Avšak aj napriek tomu, už pred vyše 2200 rokmi sme nielenže s týmto obrovským zvieraťom spoločne žili, ale dokázali sme si ho aj skrotiť a ovládnuť. Ale nie len to. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí ľudia majú so slonmi priam kamarátsky vzťah. Pozrime sa na veľryby. Sú to najväčšie zvieratá žijúce na Zemi, väčšie ako ktorýkoľvek žralok, slon a dokonca aj dinosaurus. Veľryba modrá váži až 200 ton. Má srdce o veľkosti malého automobilu a na jej jazyk by sa vmestilo až 50 ľudí. Rovnako ako v prípade slonov, aj tieto obrovské cicavce sú v prítomnosti človeka pomerne priateľské. A v neposlednom rade netreba zabúdať ani na kosatku dravú. Vo voľnej prírode sú tieto zveratá skvelými lovcami a len málokto dokáže uniknúť z ich teritória. V tomto prípade je priam fascinujúce, ako dokázal 80kg človek naučiť takmer 5-tonové zviera skákať cez prekážky, zvoniť na zvončeky alebo vykonávať akékoľvek ďalšie triky bez toho, aby bol zjedený ? Bolo by pre nás spolužitie s dinosauramy skutočne smrteľné ?

Draci

Väčšina ľudí ani len netuší, že slovo "dinosaurus" vzniklo po roku 1840 z dvoch gréckych slov: deinos – hrozný a saurus – plaz. Aké pomenovanie ale ľudia používali predtým ? Mnoho odborníkov si myslí, že sa mohlo jednať o drakov. V príbehoch moných kultúr po celom svete môžeme nájsť zmienky o tvoroch, ktoré dosť pripomínajú tie, ktoré my dnes nazývame dionsaurami. V antických textoch z Mezopotámie, Číny ale aj z Európy môžeme nájsť časté zmienky o tvoroch so šupinatou pokožkou, dlhým krkom alebo dlhým chvostom. Dokonca v starých Čínskych textoch sa spomína, že niektorí draci boli dokonca zdomácnení a panovníci ich používali na ťahanie svojich vozov.

Epická báseň o Beowulfovi opisuje súboj v Dánsku medzi mužom zvaným Beowulf a hroznou príšerou nazývanou Grendel. Beowulf bol skutočnou historickou osobou. Žil v rokoch 495 až 583NL a bol vodcom skupiny, ktorá si hovorila Geatingas. Na druhej strane, Grendel bola opisovaná ako dvojnohá bytosť s veľkými a silnými čeľusťami a maličkými prednými končatinami. Položme si otázku. Spomedzi zatiaľ známych fosílnych pozostatkov, ktoré zviera malo dve veľké nohy, obrovské čeľuste a maličké predné končatiny ? Mohol to byť Tyranousaurus rex ? Prečo nie ? Preto je znovu na mieste otázka. Ak človek dokáže bez problémov žiť, alebo si dokonca aj ovládnuť a podmaniť zviera, ktoré je vyše sto krát ťažšie ako on (slon), alebo zviera, ktorého jediný zub má takmer 8 metrov (veľryba), prípadne zviera, ktoré by ho mohlo usmrtiť v priebehu pár sekúnd (lev, tiger, atď), prečo by nemal byť schopný žiť na planéte spoločne s dionsaurami len preto, že boli veľké alebo nebezpečné ?

V poriadku. Mnohí si položia asi najzásadnejšiu otázku týkajúcu sa tejto teórie. Ak dinosaury a ľudia žili kedysi na Zemi spoločne, prečo sa nenašli ľudské fosílie spoločne s fosíliami dinosaurov ? Ak žili a umierali spoločne, nemal by existovať aj takýto dôkaz ich spolunažívania ? V skutočnosti je táto otázka dosť špekulatívna. V prvom rade, fosílie sú veľmi ojedinelé. Nie každá žijúca rastlina, zviera alebo človek skamenie. Mŕtve zvieratá v prírode taktiež neskamenejú. Za normálnych okolností sa mŕtve telo v prírode rozloží a zhnije. Na to, aby sa z neho stala fosília, musí byť mimo dosahu akýchkoľvek zdochlinožrútov, červov, baktérií, húb a tak ďalej. Ak chceme, aby sa z kostí stali fosílie, musí sa zviera po svojej smrti dostať za nejakých okolností hlboko pod zem, a to čím skôr, tým lepšie. Tam, za určitých okolností, ak nánosy bahna a hliny zabránia prístupu kyslíka, v takomto "chránenom" prostredí môžu kosti postupom času zmineralizovať. Avšak za bežných okolností sa zdochliny do takéhoto prostredia takmer nikdy nedostanú. Nájsť fosílie človeka spoločne s fosíliami dinosaura je preto takmer úplne nepravdepodobné, a to aj za predpokladu, že by žili spoločne.

Za druhé, hoci sa pozostatky dinosaurov našli na viacerých miestach na Zemi, ich pozostatky sa našli pomerne rozhádzané. Aj napriek tomu, že sa v rôznych múzeách hrdo prezentujú skelety rôznych dinosaurov, ich vzhľad je len predpokladom. Napríklad, vyše 36-metrová replika Argentinosaura vo Fernbank museom of Natural History v Atlante je vyskladaná len z 10% jeho skutočných pozostatkov. Navyše, Peter Dodson z Univerzity v Pensylvánii v článku Proceedings of the National Academy of Sciences uviedol, že vzhľad až 45% druhov dionsaurov bol navrhnutý na základe pozostatkov jediného jedinca. V skutočnosti teda môžeme povedať, že dinosaury tak, ako sú zobrazované v múzeách, knihách, videách, sú viac našou predstavou ako skutočnosťou. Ich fosílne pozostatky nie sú až tak dôležité, ako si mnohí myslíme. V skutočnosti je veľmi pravdepodobné, že mohli vyzerať úplne inak.

Alebo možno prikladáme fosíliám až príliš veľkú dôležitosť. Zatiaľčo vytrvalo ignorujeme maľby, príbehy a pozostatky naších predkov, ktoré čiastočne potvrdzujú spolužitie dinosaura s človekom, stále tvrdohlavo čakáme na fosílne pozostatky, ktoré by takéto spolužitie potvrdili. Ako príklad si zoberme nedávno vyhynutý druh divej kozy (Capra Pyrenaica). To, že na planéte existovala spoločne s človekom je neodškriepiteľný fakt. Avšak, spochybníme túto existenciu len preto, že sme nenašli jej spoločné fosílie s človekom ? Nedáva to príliš veľký zmysel. Už len pravdepodobnosť objavenia samotných ľudských fosílii je veľmi nízka. Aká bude teda pravdepodobnosť presnej kombinácie, ktorú tak márne hľadáme ?

Navyše, povedzme si narovinu, dôkazy o našej chybovosti sa vynárajú prakticky neustále. V priebehu jedného dňa, sa často mení všetko, čo sme doposiaľ predpokladali. V praxi sa to ukázalo už niekoľkokrát. Napríklad, až donedávna bol všeobecne presadzovaný predpoklad, že počas “éry jašterov” na Zemi nežili žiadne cicavce. Podľa stanoveného chronologického vývoja a podľa toho, čo sme si doteraz mysleli, sa cicavce vyvinuli z jašterov, ktoré sa predtým vyvinuli z obojživelníkov. Tento predpoklad však musel byť zmenený v roku 2005, kedy sa v Číne našli zachovalé pozostatky cicavca (Repenomamus robustus), ktorý mal v bruchu malého dinosaura.

Anne Weilová, autorka magazínu Nature si myslí: “Kladieme si zlé otázky. Vždy sme si mysleli, že primitívne cicavce boli malé a nezaujímavé. Teraz vieme, že nielenže žili spoločne s dinosaurami, ale ich mohli aj napadnúť a zjesť. Obrovský problém dnešnej vedy je, že sa silou-mocou snaží analyzovať údaje na základe predpokladov. Musíme si však uvedomiť, že sa už viac krát ukázalo, že naše predpoklady jednoducho nie sú správne”.

A tak si na záver povedzme, možno sa spoločné pozostatky dinosaura a človeka nikdy nenájdu. Avšak, aj napriek tomu je pre hľadačov skutočnej pravdy dosť dôkazov o tom, že dinosaury a ľudia mohli na tejto planéte kedysi žiť spoločne. Odtlačky ľudských stôp v úhoľných žilách, ktoré sú viac ako 250 miliónov rokov staré, odtlačky ľudských nástrojov vo vápenci staré 135 miliónov rokov alebo aj hlinené figúrky dinosaurov nájdené v Mexiku. Všetko sú to pozostatky, ktoré moderná veda ignoruje. Otázka teda znie, dokedy ?

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,705 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.