ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:32:23  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Posmrtný život » Poltergeist a jeho znaky

  Poltergeist a jeho znaky
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Poltergeist a jeho znaky

Rozpoznať rozdiel medzi poltergeistom, duchom a strašidlom môže byť často veľmi obtiažne. Zatiaľčo duchovia a strašidlá sú výsledkom duchovnej energie, poltergeist (často známy aj pod skratkou RSPK – recurrent spontaneous psychokinesis) je energia vytváraná (väčšinou nevedome) osobou, ktorú označujeme aj ako agent.

Ale ako rozpoznať, či napríklad aj váš dom nie je miestom prítomnosti poltergeistu ? Väčšinou si to postihnutá rodina všimne vďaka nevysvetliteľným zvukom, pohybom alebo zápachom. Prinášame vám sedem najčastejších príznakov prítomnosti poltergeistu. Hneď na úvod však treba uviesť, že žiaden z týchto príznakov nemusí automaticky znamenať prítomnosť poltergeistu. Pri každom náznaku by sme najprv mali hľadať jeho racionálne vysvetlenie.

1. Miznúce objekty

Položíte zväzok kľúčov alebo mobilný telefón na miesto, kam ho zvyčajne zvyknete dávať. Na chvíľu sa otočíte a mobil je preč. Prevratíte celý dom hore nohami, ale aj tak ho neviete nájsť. Neskôr, o pár minút alebo aj o pár dní, sa predmet záhadne objaví na tom istom mieste, kde ste ho položili. Alebo ho nájdete na oveľa nezvyčajnejšom mieste, ako na skrini, v botníku alebo na inom úplne nezmyselnom mieste.

2. Vznášajúce alebo pohybujúce sa predmety

V kľude si pozeráte televíziu zahľadení do svojho obľubeného filmu, či seriálu, keď sa zrazu misa s popcornom na vašom stole pohne a preletí pár metrov cez celú izbu. Veľmi častými bývajú aj prípady padajúcich kníh z políc, väčšinou často po hádke alebo prudkej výmene názorov s „agentom“, ako keby reagovali na jeho hnev. Pohyb predmetov však nemusí byť vždy takto dramatický, niekedy je to len posun krabičky od cigariet o pár centimetrov, niekedy to však môže byť aj vznášajúca sa chladnička.

3. Vône a pachy

Nikto vo vašom dome nefajčí, no aj napriek tomu často cítite zápach cigariet vo vašej kúpelni. Rôzne pachy sa síce do domu môžu dostať viacerými spôsobmi, či už z vonku alebo od susedov, a preto nie vždy musia byť automaticky znakom poltergeistu. Pachy môžu tiež indikovať aj prítomnosť ducha vo vašom dome.

4. Elektrické poruchy

Veľmi častými sú aj prípady elektrických porúch. Osoba vstúpi do miestnosti a zrazu blikne svetlo, alebo sa z ničoho nič o tretej ráno spustí televízia, či rádio a podobne.

5. „Žijúce predmety“

Historické hodiny na vašej stene síce už roky nefungujú, ale sú pre vás vzácne, a tak ste si ich nechali. Zrazu, po desiatich rokoch, začnú samé od seba fungovať. Alebo si predstavte situáciu, že si kľudne večer spíte a zrazu sa vám po izbe začne pohybovať autíčko na diaľkové ovládanie. V presvedčení, že sa iba pokazil diaľkový vysielač z neho idete vybrať batérie a zrazu zistíte, že v ňom žiadne nie sú.

6. Kroky, klopanie a iné zvuky

Ste vo svojej izbe a máte dôležitú prácu. ažké je ale sústrediť sa, keď vo vedľajšej miestnosti vaša manželka búcha do steny nevedno prečo. Idete ju upozorniť, keď si náhle uvedomíte, že nikto vlastne nie je doma. Zrazu všetko stíchne a vy počujete kroky z pivnice. Idete to preveriť, ale samozrejme tam nikto nie je.

7. Fyzické napadnutia

Pokojte si sedíte vo svojom kresle, keď zrazu pocítite silnú bolesť na krku. Pozriete sa do zrkadla a zbadáte čerstvé škriabance. Alebo len tak dostanete facku od neviditeľnej „ruky“. Fyzické napadnutia sú síce veľmi zriedkavé, ale boli zdokumentované napríklad v prípadoch The Bell Witch alebo Amherst poltergeist.

Príčiny poltergeistu

Ako už bolo v úvode článku spomenuté, odborníci nepripisujú poltergeist duchom. Stále sa odporúča zistiť, kto vo vašej domácnosti je „agentom“, teda osobou, ktorá nevedomky produkuje telekinetickú energiu. Paradoxom je, že agent je často sám svedkom takýchto udalostí, pričom si nie je vedomý toho, že práve on je ich zdrojom. O ľudskom mozgu a mysli toho zatiaľ vieme len veľmi málo, ale zdá sa, že práve náš mozog pod vplyvom emočného stresu dokáže ovplyvňovať fyzický svet.

Asi najznámejším prípadom je prípad The Bell Witch z prvej polovice 19. storočia (podľa ktorého bol nakrútený film The Blair Witch). Jednalo sa o prípad hneď niekoľkých poltergeistov, ktoré sa sútreďovali okolo mladej Betsy Bellovej. Aktivity, ktoré boli pripisované „bosorke“ podľa očitých svedkov premiestňovali veci a nábytok v jej dome, či fyzicky napadali deti. V tomto prípade bola agentom práve Betsy Bellová. Predpokladá sa (hoci to nebolo nikdy dokázané), že Betsy bola agentom kvôli obrovskému emočnému stresu, ktorý bol dôsledkom jej sexuálneho zneužívania zo strany otca, Johna Bella.

Poltergeist sa zvyčajne sa vyskytuje v domácnostiach, v ktorých žijú osoby psychicky nestále alebo osoby v puberte. Nemusí to však byť pravidlom. Èasto môžu byť agentami aj emocionálne nevyrovnaní dospelí ľudia. ažko je jednoznačne určiť, aký častý je výskyt poltergeistu, pretože časo trvá len niekoľko dní, alebo je len jednorazový. Dieťa po hádke s rodičmi vbehne do svojej izby a zrazu padne obraz zo steny. Tento a mnoho ďalších možných scénarov sa môže vyskytovať v blízkosti agenta, ale často sú takéto prípady považované za náhodu (napríklad v prípade obrazu prievan, atď.).

Ste aj vy svedkami poltergeistu vo vašom byte ? Ak áno, čo s tým ? V prvom rade si musíte byť istí, že sa skutočne jedná o poltergeist. Nehľadajte nič paranormálne za každú cenu. Možno na váš problém existuje aj racionálne vysvetlenie. Ak však zlyhaly všetky možnosti, udalosti nemajú logiku a stále sa opakujú, možno ste skutočne svedkami poltergeistu.

Väčšina ľudí by na takéto aktivity reagovala pravdepodobne zavolaním kňaza alebo exorcistu. Robia chybu ? Žiaľ, áno. Napokon, ako by ste reagovali vy, keby vám po izbe lietali knihy ? Mnoho ľudí pripisuje takéto udalosti duchom, pretože to tak videli vo filmoch. Ak si však uvedomíme, že nezvyčajné aktivity v našom dome sú spôsobené našim spolubývajúcím (alebo priamo nami), ktorý trpí silným stresom, volať exorcistu bude úplne zbytočné.

V takom prípade by ste mali začať konať predovšetkým vy. ¼udia okolo nás môžu byť v strese z mnohých vecí. Niektoré z nich sú vážne, iné úplne triviálne. Ak sú poltergeist aktivity vo vašom okolí neškodné, najlepšie je čakať, kým samé neprestanú. Výskumy ukazujú, že väčšina zdokumentovaných prípadov poltergeistu netrvá dlhšie ako pár týždňov. Najdlhší zdokumentovaný prípad trval 18 mesiacov. Väčšina udalostí je pritom úplne neškodných. Ide o zapaľovanie a zhasínanie svetla, splachovanie toalety a podobne.

Ak je však aktivita vo vašej blízkosti otravná alebo dokonca nebezpečná a chcete ju zastaviť, v prvom rade musíte zistiť, kto je agentom. Kto v dome javí známky stresu a podráždenia ? Príčiny stresu môžu byť rôzne, ale v podstate akýkoľvek stres je nebezpečný. Môže totiž viesť k zdravotným problémom a k iným negatívnym efektom. Ïalším krokom by mala byť návšteva odborníka, väčšinou konzultanta alebo psychológa. Vo väčšine prípadov sa udalosti dali takto do poriadku. Ukáže sa, že osoba často trpí v škole, v práci alebo vo vzťahu. Okrem mnohých iných vecí, aj poltergeist je názornou ukážkou toho, akú veľkú silu má naša myseľ. Škoda, že jej nerozumieme lepšie.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,286 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.