ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:16:07  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Nevysvetliteľné udalosti » Guľový blesk

  Guľový blesk
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Nevysvetliteľné udalosti – guľový blesk

Hlásenia o guľových bleskoch sú staré už stvoky rokov. Jedná sa o jeden z najzáhadnejších fenoménov na našej planéte. Guľový blesk sa väčšinou vyskytuje počas búrok. Jedná sa zvyčajne o svetelnú guľu, spravidla o veľkosti grapefruitu, so svietivosťou približne sa rovnajúcou 100W žiarovke. Pomaly sa pohybuje asi meter nad zemou, pričom celé "divadlo" trvá asi 10 sekúnd. Hlásenia sú však rôzne.

S guľovým bleskom sa stretávajú ľudia v podstate po celej Zemi. Hoci sme svedkami tohto fenoménu už stovky rokov, zatiaľ tak celkom nevieme, o aký druh energie sa jedná a čo môže spôsobovať nezávislý pohyb guľových bleskov.

V roku 1638 sa mestom Widecombe in the Moor prehnala nezvyčajne silná búrka. Počas bohoslužby v miestnom kostole boli ľudia svedkami nezvyčajnej udalosti. Asi 2,5m široká ohnivá guľa zasiahla steny kamenného kostola, pričom spôsobila značné škody. Podľa výpovedí očitých svedkov, guľa sa rozdelila na dve, z ktorých jedna vyletela z kostola cez okno a druhá sa stratila niekde v priestoroch kostola. Záznamy uvádzajú štyroch màtvych a vyše 60 zranených.

8. októbra 1919, "guľa o rozmeroch veľkého hrnca" zasiahla stenu budovy v meste Salina, v Kansase, pričom utrhla kus muriva a rozbila okno. Neskôr sa rozpadla na viacero menších gulí o veľkosti asi baseballovej loptičky. Podľa článku miestneho žurnálu, tieto menšie guličky sa ešte chvíľu nadnášali vzduchom a potom cez okno z budovy odleteli. Počas udalosti bola úplne zniečná transofrmátorová stanica, čo malo za následok výpadok elektriny v polovici mesta.

Nie všetky udalosti spojené s guľovým bleskom sa však končia tragicky. V roku 1960, Louise Matthews z južnej Philadelphie ležala vo svojom dome na gauči, keď do izby vletela cez zatvorené okno veľká ohnivá guľa. Vznášala sa cez obývačku do kuchyne vydávajúc pritom praskajúci zvuk. Po pár sekundách vyletela z domu cez zavreté okno v kuchyni. Žiadna škoda na interiéri ani na exteriéri domu nebola spôsobená. Pani Matthewsová však počas udalosti zaznamenala mierny pocit bolesti na zadnej časti hlavy. Neskôr jej z toho miesta začali vypadávať vlasy. Okno, cez ktoré guľa do domu vletela, ostalo nepoškodené.

Zvláštnosťou je, že zatiaľčo v exteriéroch spôsobujú guľové blesky značné škody, v interiéri dochádza k poškodeniu zariadení málokedy. Asi najmrazivejšie sú prípady, kedy sa guľový blesk bez poškodenia okien dostane do lietadiel, z ktorých po pár sekundách vyletí bez toho, aby spôsobil akékoľvek škody.

Na palube KC-135

Veľmi známym sa stal aj prípad lietajúceho tankéra KC-135. Vzhľadom na to, že si armáda Spojených štátov neželá uvádzať skutočnú identitu zamestnancov, ich mená boli v tomto prípade pozmenené. Písal sa júl 2007 a seržant Smith sa spolu s hlavným a pomocným pilotom nachádzali na palube tankéra KC-135. Boli sme vo výške niečo okolo 600 metrov. Pamätám si to presne, boli asi dve hodiny popoludní a všetci sme sa už tešili na koniec šichty. Pomaly sme sa pripravovali na pristátie, keď sme sa dostali do pomerne silnej búrky. Zrazu som začul hlasný úder a potom sme zazreli túto svietiacu guľu. Verte mi alebo nie, vyšla priamo z palubnej dosky, pričom rotovala alebo ako to nazvať", spomína si na udalosti seržant Smith, ktorý opisuje guľu asi o veľkosti basketbalovej lopty, s modro-ružovým nádychom. Guľa sa pomaly premiestnila do zadnej časti lietadla, kde sa vytratila. Podľa výpovedí posádky lietadla, celý incident trval asi sedem až desať sekúnd. Po počiatočnom šoku sa piloti začali pripravovať na pristátie, až napokon lietadlo o pár minút pristálo na letisku bez akéhokoľvek poškodenia.

Podľa seržanta Smitha, hoci bola posádka lietadla touto udalosťou mierne zaskočená, nikto z nich sa o svoj život nebál, nakoľko už predtým počuli o podobných udalostiach od pilotov iných lietadiel. V súvislosti s tým treba spomenúť asi najznámejší prípad guľového blesku v osobnom lietadle, ktorý sa udial v Rusku, v roku 1984. Posádka spozorovala asi 10cm veľkú žiarivú guľu v prednej časti lietadla. Guľa sa najprv za sprievodu hlasného výbuchu vytratila, avšak o pár sekúnd sa znovu objavila v sekcii pre cestujúcich. Potom prešla cez pasažiersku sekciu smerom k zadnej časti lietadla, kde sa rozpadla na dve menšie gule, ktoré sa znovu spojili do jednej a zmizli.

Postráda logické vysvetlenie

Odborníci sa zatiaľ nevedia jednoznačne zhodnúť, čo je to vlastne guľový blesk. Svetlo sveta uzreli desiatky teórií o energetickom zdroji ohnivej gule, medzi nimi napríklad nukleárna energia, antihmota, čierne diery, mikrovlny a tak ďalej. Jedna z najnovších teórii od Johna Abrahamsona z univerzity z Canterbury na Novom Zélande hovorí o zmesi horľavých výparov, ktoré sú vznietené úderom blesku do zemského povrchu. Avšak nezdá sa príliš pravdepodobné, aby mohol tento princíp fungovať aj stovky metrov nad zemou, alebo v interiéroch domov. Ïalšia známa teória hovorí, že zdrojom energie guľového blesku sú nabité ióny sformované v atmosfére dôsledkom búrky. Viacerí odborníci pre zmenú spájajú výskyt guľových bleskov s prípadmi samovznietení. Všetky teórie však sú len v teoretickej rovine.

Jedným z dôvodov, prečo je väčšina vedcov skeptická ohľadom existencie guľových bleskov je aj obrovská odlišnosť jednotlivých prípadov. Zatiaľčo v niektorých prípadoch udalosť trvá sekundy, v iných sa jedná o minúty. Niekedy guľa náhle zmizne, inokedy sa rozpadne na menšie a tak ďalej. Mnohí kritici sú dokonca presvedčení, že celý fenomén guľového blesku je len ilúziou – obrazom vytvoreným v našich očiach po tom, čo sa priamo pozeráme do obrovskej žiary spôsobenej úderom blesku. Iní sú zase presvedčení, že guľový blesk nie je ničím iným ako zlou interpretáciou tzv. Eliášovho ohňa. Eliášov oheň alebo tiež Oheň svätého Eliáša je akustický a optický jav vyvolaný vybitím statickej elektriny pri silných búrkach (tzv. hrotový výboj). Dochádza k nemu na vyvýšených miestach, hrotoch, vrcholkov stromov a pod. Prejavuje sa modrým svetielkovaním objektov kde dochádza k vybitiu statickej elektriny.

Brazilskí vedci Antonio Pavão a Gerson Paiva z Federálnej univerzity v Pernambucu nedávno uskutočnili zaujímavé pokusy, v ktorých sa im podarilo vytvoriť "niečo", čo vyzerá a správa sa ako guľový blesk. Myslia si, že počas toho, ako je zemský povrch viac-krát zasiahnutý bleskom sa kremík v pôde zmení na kremíkové výpary. Ako chladne, skondenzuje na vznášajúcu sa aerosól, ktorá sa vďaka svojmu elektrickému náboju sformuje do tvaru gule. Následkom kontaktu s kyslíkom je potom celá hmota schopná vznášať sa.

Máme teda konečne vysvetlenie guľových bleskov ? Zdá sa, že nie. Hoci kondenzujúci kremík možno vysvetľuje niektoré prípady, zďaleka nie všetky. Navyše, mnoho ľudí, ktorí na vlastné oči videli guľový blesk tvrdí, že ohnivá guľa javila známky inteligentného správania a nemohlo sa jednať len o náhodný jav. Existuje viac ako jedno vysvetlenie pre tento jav ? Guľové blesky ostávajú stále záhadou.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,336 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.