ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 23 2020 22:57:01  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Súčasná spoločnosť a história » Potrebujeme náboženstvo ?

  Potrebujeme náboženstvo ?
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Potrebujeme náboženstvo ?

Potrebuje človek v niečo veriť ? Až na zopár výnimiek, náboženstvo môžeme nájsť prakticky v každej kultúre, vo všetkých kútoch sveta. Zatiaľčo na jednej strane náboženstvo ľudí spája, na druhej strane je spolu s rasovou nenávisťou najväčším dôvodom ľudskej neznášanlivosti. Veriaci ľudia sa snažia demonštrovať svoje vierovyznanie rôznymi spôsobmi, od štýlu obliekania, cez pokrývky hlavy až po rôzne náboženské symboly. Niekedy dobrovoľne, inokedy nútene. Pri náboženstvách však nejde len o symboly. Často to siaha ešte ďalej. Náboženstvo ovplyvňuje každého z nás. Je v politike, v školách, v rodinách. Náboženstvo jednoducho určuje štandardy.

Ak by sme sa opýtali zástupcu ktoréhokoľvek náboženstva, prečo v neho verí, dostali by sme mnoho pozitívnych dôvodov a príkladov. Ak by sme sa teraz opýtali zástupcu inej viery, na tú druhú by sme pre zmenu počuli množstvo negatív. Kto z nich má pravdu ?

Vo väčšine prípadov je každý z nás vedený k určitému náboženstvu už od svojho narodenia. Zjednodušene, väčšina z nás prevezme náboženstvo po našich rodičoch. Ak si aj niekto neskôr nájde svoje presvedčenie v inom náboženstve, alebo mimo akéhokoľvek vierovyznania, rodinou a spoločnosťou okolo seba je odpisovaný. Je to totiž považované za urážku ako viery, tak rodičov samotných. Povedzme si to však narovinu. V podstate každé z popredných svetových náboženstiev nesie zodpovednosť za páchanie krutej formy násilia na ľuďoch, či už v minulosti, alebo dodnes. Detaily zrejme netreba bližšie rozoberať.

A preto je na mieste otázka – potrebujeme náboženstvá ? Názory sú samozrejme rôzne. Ale ako môžeme mať istotu, že dostaneme to, čo nám naše náboženstvo sľubuje ? Ak niekto verí v Boha, skutočne potrebuje "spojku", aby ho mohol kontaktovať ? Nedáva to príliš veľký zmysel. A čo morálka ? Opäť rovnaká otázka. Skutočne niekto potrebuje náboženstvo k tomu, aby vedel posúdiť, čo je dobré a čo je zlé ? Aby mohol slušne žiť ? Skutočne potrebujeme stratiť svoj vlastný názor a prijať iný len preto, lebo je svätý ? Môžeme povedať, že efektívne morálne vzdelávanie ľudí už od mladého veku by bez problémov vyrovnalo organizovaným náboženstvám.

Položme si otázku. Ktoré náboženstvo je to pravé ? Ako sa hovorí, omylov môže byť viac, ale pravda je len jedna. Ako teda zistiť, ktorá to je ? Buddha dostával rovnakú otázku od učencov veľmi často. Pýtali sa ho, ktoré náboženstvo je to pravé, keď ich je tak veľa ? Buddha odpovedal na otázku otázkou:

"Povedzte mi, ako by to dopadlo, keby bol ktokoľvek z vás ovládaný hnevom, ignorantstvom a nenávisťou ? Myslíte, že by to vám a ľudom okolo vás prinieslo pokoj ? A čo ak by bol ovládaný láskou, súcitom, pokorou a rovnosťou ? Už viete, čo v živote prináša radosť ? Nepotrebujete žiadne náboženstvo, aby ste vedeli, čo je správne. Jednoducho musíte robiť to, čo za správne považujete. Nenasledujte slepo učenie kohokoľvek, bez ohľadu na to, koľko ľudí ho nasleduje. Príjmite len tie rady, ktoré sami považujete za správne. Nikdy nepríjimajte to, čo prinesie smútok vám, alebo ľuďom okolo vás".

Tieto slová majú v skutočnosti obrovský praktický význam. Avšak ak sa pozrieme na tieto slová detailnejšie, zistíme, že sa nezhodujú prakticky so žiadnym organizovaným náboženstvom. V žiadnom z náboženstiev nemáme na výber čomu budeme veriť a čomu nie. Žiaľ ho musíme prijať také, aké je – bez otázok a bez výnimiek, bez vlastného názoru.

Je ateizmus "in" ?

Našťastie už nežijeme v stredoveku a nikto nás za náš svetonázor neupáli na hranici. Avšak v modernej spoločnosti ešte stále možno cítiť obrovsku netoleranciu. Hoci žijeme v 21. storočí, stále si pomerne veľa nábožne založených ľudí myslí, že neveriaci človek nie je, alebo nemôže byť dobrý. Omyl. Možno s kľudným svedomím povedať, že väčšina ateistov sú úplne normálni a slušní ľudia. Dávno preč sú časy, kedy človek veril, že Zem je plochá doska. Dávno preč sú časy, kedy bol mučený za iný názor. Žijeme v modernej dobe. Veda a technika nám denne prináša nové fakty, objavujeme nové technológie, nové postupy v elektronike a medicíne, lietame vesmírom...A nie je to vďaka náboženstvu. Je to vďaka ľudskej zvedavosti a vďaka snahe dozvedať sa nové veci o svete okolo nás. Žijeme v dobe, v ktorej sme schopní prijať nové poznatky a podľa nich zmeniť svoje názory. Aztéci rozpárali každý deň jedného človeka a obetovali jeho srdce len preto, aby Slnko vyšlo aj na ďruhý deň. Keby vedeli, že Zem je guľatá a rotuje, určite by to nerobili. A presne na takomto princípe fungujú aj náboženstvá. Kázajúc tisícky rokov staré názory z generácie na generáciu, ignorujúc pritom vyvíjajúci sa svet okolo seba, ba čo viac – považujúc ho za zlý.

Každý z nás žije v modernej dobe, v dobe, kedy nestačí, že nám rodičia povedia, veriť je dobré, neveriť je zlé, veriaci pôjde do neba a neveriaci do pekla. V dobe, kedy si každý môže slobodne zistiť viac o tom, čo jeho viera vlastne káže, zistiť si niektoré historické fakty a posúdiť tak, či sa práve tá jeho viera zakladá na skutočných, alebo iba dogmatických princípoch.

Možno aj na základe týchto skutočností ateistov pribúda. Antropológ James Fraser vypracoval štatistiku, podľa ktorej viac vzdelaní ľudia majú väčšiu náklonnosť k ateizmu (tým nechcem uraziť veriacich – len prekladám fakty). Ateistov pribúda predovšetkým v ekonomicky vyspelých krajinách, prevažne v Európe - Švédsko 64% ateistov, Dánsko 48%, Francúzsko 44% a Nemecko 42% Na druhej strane, napríklad v Afrike žije len 1% ateistov. (údaje z prieskumov z roku 2007 pozn.) Otázka znie, prečo sa obyvatelia ekonomicky vyspelých štátov stávajú viac a viac neveriacimi ? Odpoveď je jednoduchá – majú prístup k informáciám a rozmýšľajú nad tým, kto im čo káže. Ateizmus nie je viera, že Boh neexistuje. Je to ne-viera. Ateisti sa nespoliehajú na vieru, ale predovšetkým na vedu a logiku. Neveria v nebo alebo v peklo, po smrti nečakajú žiadnu odmenu, ani trest. Jednoducho si vychutnávajú život taký, aký je.

Morálka totiž nekráča ruka v ruke s náboženstvom. S trochou snahy, každý z nás by sa mohol pričiniť o to, aby sme vybudovali trvajúcu a dobre fungujúcu spoločnosť, založenú na slušných mravoch a nezávislú od akéhokoľvek náboženstva. Predstavte si svet bez náboženského terorizmu. Bez svätých kníh, ktoré kážu odplatu každému neznabohu. Bez vyhrážok, ktoré sľubujú večné zatratenie tomu, kto ich nenasleduje. Svet bez náboženskej nenávisti.

A práve v týchto riadkoch je ukytá odpoveď. Tieto riadky nám prezrádzajú, že ktorékoľvek náboženstvo v podstate vôbec nepotrebujeme. Jediné čo potrebujeme je vedieť, čo je správne. Ak si zodpovieme na túto otázku, jednoducho môžeme nasledovať vieru v náš život. Ak by každý konal to, čo sám považuje za dobré, svet by bol oveľa krajším miestom . Môžeme využiť náboženstvá, aby nám pomohli rozhodnúť sa, čo je správne, ale nemusíme ich slepo nasledovať vo všetkom, čo kážu a dokonca aj vtedy, ak vopred vieme, že to nie je celkom správne. A takisto sa pri hľadaní pravdy nemusíme obmedzovať len na jedno náboženstvo – jednu vieru. Sme slobodní ľudia, zbavme sa preto predsudkov a urobme svet okolo seba krajším.

Náboženstvo znamená veriť, že všetko, čo vieme, nie je pravda. (Mark Twain)

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,258,608 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.