ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 04:51:56  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Známe osobnosti » Buddha

  Buddha
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Známe osobnosti – Buddha

V 6. storočí PNL náboženstvo v Indii takmer neexistovalo. Celá viera sa sústreďovala predovšetkým okolo samostatných kňazov, ktorí si odovzdávali tradície z pokolenia na pokolenie. Takmer všetci kňazi však boli často malicherní a išlo im predovšetkým o svoje vlastné zbohatnutie. V mene viery klamali ľudí a manipulovali davy, ktoré vykonávali nezmyselné rituály. Zabíjali zvieratá a robili rôzne obety. Práve v tomto období náboženského zúfalstva sa narodil Buddha – človek, s ktorým sa do Indie vrátila rovnosť a jednota.

Príbeh o Buddhovi

Buddha sa narodil v lese zvanom Lumbini, neďaleko mesta Kapilavastu v Népale. Jeho pôvodné meno bolo Siddhartha Gautama, čo v preklade znamená "ten, čo spånil svoj cieľ". Svoje detstvo strávil práve v meste Kapilavatsu a v jeho blízkom okolí. V 16-tich rokoch sa oženil. Vzal si ženu menom Yasodhara, ktorá mu neskôr porodila syna Rahulu. Zlom nastal, keď Siddhartha dovŕšil dvadsiaty-prvý rok svojho života. Jedného dňa sa mu podarilo dostať z paláca a spolu zo svojim sluhom Channom sa vydal na prechádzku mestom, aby zistil, ako ľudia žijú. Pohľady na zbedačených ľudí v Siddharthovi niečo zmenili. Zistil, že život v luxuse a v komforte je pre neho úplne bezcenný. Znenazdajky opustil palác, svoj domov, bohatstvo, moc, svojho otca, ženu a svoje jediné dieťa a rozhodol sa vydať duchovnou cestou. Oholil si hlavu a obliekol žlté rúcho.

Vydal sa na cestu do mesta Rajgriha, hlavného mesta kráľovstva Magadha. V okolitých horách bolo množstvo jaskýň, v ktorých hľadal útočisko nejeden pustovník. Medzi nimi aj Uddako Ramputto, lektor jógy, ku ktorému sa Siddhartha pridal. Snažil sa praktizovať niekoľko techník, po celých šesť rokov. Bol odhodlaný dosiahnúť nekonečný mier v sebe samom. Takmer úplne sa vzdal príjimania jedla. Táto metóda sa mu však nedarila a jeho telo bolo po niekoľkých rokoch iba kosť a koža. Stal sa neobyčajne chudým.

Siddhartha bol sklamaný. Nevedel si vysvetliť, prečo nerobí pokroky v praktikách Jógy. Nevedel, kam sa ďalej pohnúť. Dievča z neďalekej osady si všimlo jeho smutnú tvár. Pristúpilo k nemu a nesmelým hlasom sa ho opýtalo: "Ctený pane, smiem vám priniesť nejaké jedlo ? Vyzeráte byť veľmi hladný". Siddhartha sa na dievča pozrel a vraví: "Áno, som veľmi hladný. Skutočne dokážeš uspokojiť môj hlad?". Zmätené dievča nerozumelo jeho slovám. Nevedelo, že Siddhartha je duševne hladný. Potreboval nasýtiť svoju dušu. "Nechajte ma zomrieť, nechajte moje telo zhynúť a mäso zhniť. Nepostavím sa z tejto pozície, kým nedosiahnem úplné osvietenie", riekol Siddhartha a ponoril sa do hlbokej meditácie. Ešte tej noci sa mu podarilo dosiahnuť Nirvánu (stav oslobodenia mysle). Jeho tvár sa rozžiarila. Konečne sa postavil zo svojej meditačnej polohy. Jeho srdce bolo plné milosti a súcitu. Všetko, čo si uvedomil chcel zvestovať ľudstvu. Cestoval po celej Indii a učil ľudí svoju náuku.

Nerobil medzi ľuďmi rozdiely, učil všetkých. Mužov a ženy, bohatých a chudobných, vzdelaných a nevzdelaných. Prvý človek, ktorý prijal jeho učenie bol chlapec z bohatej rodiny menom Yasa. Ïalší boli Yasovi rodičia a manželka. Tí boli jeho prví žiaci. Buddha sa stretol aj so svojimi starými kolegami, ktorí ho opustili počas jeho dlhej meditácie v lesoch. Všetci onedlho prijali Buddhovo učenie. Buddha vždy tvrdil svojim následovníkom, aby sa nesnažili pochopiť vznik sveta alebo existenciu Boha. Tvrdil, že tieto veci sú pre nás aj tak nepochopiteľné a zbytočne zaťažujú našu myseľ.

Počet jeho učencov slušne narastal. Buddha nerobil rozdiely medzi vrstvami obyvateľstva. Medzi jeho následovníkmi sa našli aj chudáci, aj šľachtici. Tí, ktorí chceli byť plnohodnotnými členmi jeho rádu sa museli stať mníchmi a dodržiavať prísne pravidlá. Každý mních musel napríklad zložiť prísahu, že už nikdy nezabije žiadnu živú bytosť.

Jedného dňa dostal Buddha správu od svojho otca, aby aspoň raz navštívil svoje rodné miesto predtým, než otec umrie. Buddha prijal jeho pozvanie a čoskoro sa vydal do Kapilavastu. Usídlil sa v lese neďaleko mesta. Otec spolu s príbuznými sa vydali ho navštíviť. Avšak nevedeli sa zmieriť s učením, ktoré ich syn praktizuje a onedlho od neho odišli späť do paláca. Všetci, až na jeho bývalú ženu Yasodharu. Tá sa zo dňa na deň vzdala všetkého bohatstva a luxusu, v ktorom žila. Začala žiť prostý život, jedla iba raz denne a spala na rohožke. Keď sa Buddha dopočul tieto zvesti, okamžite sa znovu vydal do Kapilavastu. Založil ženský rád askétiek a Yasodhara sa stala prvou buddhistickou mníškou.


Buddha mal podľa príbehov vykonať niekoľko zázrakov. Jeden z príbehov hovorí o hadovi s obrovskými magickými schopnosťami, ktorý na Buddhu vychŕlil oheň. Buddha zastavil tento oheň vlastným telom a obrátil ho späť proti hadovi. Iný príbeh hovorí o strome, ktorý sa ohol, aby sa mohol Buddha dostať von z vodnej priekopy, do ktorej predtým spadol. Pri ďalšom zázraku sa zase na jeho príkaz malo rozostúpiť 500 kusov stromov. V neposlednom rade pri povodni prikázal vode ustúpiť a následne prešiel po hladine.

Učenia Buddhu

Buddha sa snažil svojich nasledovateľov učiť tri základné veci, ktorým hovoril "tri veľké pravdy".

1. Nič vo vesmíre sa nestráca

Prvou pravdou bolo, že nič vo vesmíre sa nikdy nestratí. Hmota sa mení na energiu a energia sa meni späť na hmotu. Tak, ako sa mŕtvy list premení na hlinu, semeno vyrastie a stane sa z neho rastlina. Naša Slnečná sústava sa rozloží a vytvorí kozmické lúče. Rodíme sa z našich rodičov a naše deti sa rodia z nás. Sme presne rovnakí ako rastliny, stromy, ako ostatní ľudia okolo nás, ako dážď, ktorý na nás padá. Pozostávame z toho, čo je okolo nás. Ak zničíme niečo okolo seba, zničíme seba. Ak niekoho oklameme, oklameme seba. Aj preto Buddha a jeho nasledovníci nikdy nesmeli zabiť zviera.

2. Všetko sa mení

Druhou veľkou pravdou je, že všetko okolo nás sa postupne mení. Život je ako tečúca rieka, vždy iný. Niekedy tečie pomaly, niekedy rýchlo. Jedného dňa je kľudná, ale druhý deň so sebou môže odnášať skaly. Akonáhle si o sebe začneme myslieť, že sme nedotknuteľní a všetko berieme ako samozrejmosť, stane sa niečo neočakávané. Kedysi dávno, dinosaury, mamuty a šavľozubé tigre žili na tejto Zemi. Hoci všetky vyhynuli, neznamená to koniec ich života. Namiesto toho vznikli iné formy života a napokon aj človek. Teraz môžeme vidieť Zem z vesmíru a pochopiť všetky zmeny, ktoré sa na tejto planéte udiali. Naše názory na život sa menia. ¼udia kedysi verili, že svet je rovná doska, teraz vieme, že je guľatý.

3. Zákon akcie a reakcie

Treťou veľkou pravdou, v ktorú Buddha veril je, že všetky zmeny sa dejú následkom zákona akcie a reakcie. Je to presne ten istý zákon akcie a reakcie, ktorý môžeme nájsť v modernej vede. V Buddhizme je tento efekt nazývaný karma. Nikdy sa nám neprihodí nič, čo si nezaslúžime. Všetko čo sa nám kedy stane sme si zaslúžili – či už je to dobré, alebo zlé. To, čo sa nám deje je dôsledok toho, akí sme boli v minulosti. Naše myšlienky a konanie ovplyvňuje život, ktorý žijeme. Ak robíme dobré veci, v budúcnosti sa nám dobré veci vrátia. To isté platí o veciach zlých. Každá vec, ktorú si myslíme, urobíme a povieme, je zaznamenaná do našej karmy. Ak to dokážeme pochopiť, našej karmy sa nemusíme báť. Stane sa našim priateľom. Naučí nás vytvoriť si svetlú budúcnosť.

Buddha učil svoju náuku vyše 45 rokov prakticky po celej Indii. Zomrel v roku 480PNL ako 80-ročný na chorobu, ktorú si spôsobil nevhodnou diétou. Mnoho historikov a buddhológov však veľmi pochybuje o tom, že Buddha bol skutočnou historickou postavou. Príbeh o jeho živote je síce nádherný, avšak nemožno ho považovať za biografiu. Ak by takáto osoba skutočne existovala, bol by to "boh bohov". Avšak z týchto príbehov je zrejmé, že sa nejedná o život skutočnej ľudskej bytosti.

Fyzický opis Buddhu je rovnako fantastický ako jeho životný príbeh. Vraví sa, že mal nohy zo zlata s kolesom v strede jeho päty. Jeho dlane boli hebké ako bavlna. Mal nohy podobné antilope a ruky siahajúce až po kolená. Jeho telo bolo odolné voči špine a prachu. Zuby boli tak žiarivo biele, ako keby boli z diamantu, mal červené vlasy a silu leva. Treba uznať, že jeho opis je na človeka skutočne trochu zvláštny. Vzhľadom na to, že existuje viacero verzií jeho života, predpokladá sa, že bol len výplodom sfanatizovanej skupiny askétov, ktorá sa rozmáhala na severo-západe Indie v čase okolo 1.storočia PNL.

Či Buddha skutočne existoval, alebo bol len výplodom fantázie, je momentálne irelevantné. Skúsme sa na chvíľu zamyslieť nad jeho učeniami a nad tým, aký život žijeme a ako sa správame k ľuďom okolo seba.

"Musíme nájsť príčinu nášho smútku a cestu, ako z neho uniknúť" (Buddha)

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,791 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.