ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:45:13  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné miesta na Zemi » Jazero Vostok

  Jazero Vostok
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Jazero Vostok

Zatiaľčo teleskopy NASA nachádzajú pravidelne nové planéty mimo našej Slnečnej sústavy a sondy Voyager sa chystajú vstúpiť do medzihvezdného priestoru, znie tak trochu paradoxne, že existuje stále veľké množstvo záhad, ktoré potrebujeme vyriešiť tu na Zemi. Jednou z nich je aj obrovské jazero Vostok v Antarktíde, ktoré sa nachádza pod antarktickým ľadom už veľmi dlhú dobu. Väčšina geológov sa zhoduje na tom, že jazero Vostok je "uväznené" pod ľadom už milióny rokov.

Čím je ale tak zaujímavé ? Po vyše 15-tich rokoch kopania cez takmer 4 kilometre hrubú vrstvu ľadu, sa pracovníkom Ruskej antarktickej základne Vostok konečne podarilo dostať sa na dosah jazera, ktoré až doteraz bolo pod ľadom vyše 20 miliónov rokov. Hoci sa minulý rok museli práce kvôli nepriaznivému počasiu prerušiť, cieľ sa podarilo dosiahnúť vo februári tohto roku a momentálne sa analyzujú prvé vzorky vody získané z jazera. Čo sa pod ľadom teda nachádza ? Vedci zistili, že sa jedná o jediný super-čistý vodný systém na planéte. Približne 5400 kubických kilometrov dokonale čistej vody, ktorá je dva krát čistejšia ako najlepšie prefiltrovaná voda. Svet, ktorý sa 20 miliónov rokov vyvíjal v totálnej izolácii.

Jazero Vostok nám ponúka príležistosť uvedomiť si, že podobné podmienky na život sa môžu nachádzať na Marse, alebo na Jupiterovom mesiaci Európa. Geotermálne teplo pod povrchom ľadu má za následok, že jazero nezamrzlo a voda v ňom sa nachádza v tekutom stave o teplote približne -3 stupne celsia. Radar ukazuje, že vo vodách jazera Vostok sa v hojnom množstve vyskytuje dusík a kyslík. Vedci zistili, že množstvo kyslíka v jazere je až 50-násobne vyššie, ako v bežných povrchových jazerách po celom svete. Akékoľvek formy života v jazere preto môžu byť úplne odlišné od tých, ktoré v súčasnosti poznáme. Boli totiž uväznené pod ľadom a ich vývojový proces mohol trvať milióny rokov bez akéhokoľvek vplyvu vonkajšieho prostredia, a to v unikátnom systéme. Navyše, vedci sú priam fascinovaní myšlienkou objavenia nových foriem života, ktoré si, ak existujú, našli spôsob ako prežiť v jednom z najnehostinnejších prostredí na planéte. Pod povrchom môže existovať hneď niekoľko druhov nám neznámych mikróbov, či živočíchov, pretože geotermálna energia uvoľňujúca sa zo Zeme jazero zohrieva. V praxi to znamená – čím väčšia hĺbka, tým teplejšia voda. Niektoré formy života tak môžu prežívať bližšie ku dnu jazera, kde majú ideálne podmienky na život.

Ako už bolo spomenuté, vedci z NASA sa domnievajú, že spôsob, akým prežívajú mikróby v jazere pod povrchom antarktického ľadu môže byť veľmi podobný tomu na iných planétach. Dnes už vieme, že napríklad planéta Mars má tiež zamrznuté póly. Ak sa ukáže, že v jazere Vostok existujú živé organizmy, ktoré dokážu prežiť pod ľadom milióny rokov, dáva nám to veľmi slušnú pravdepodobnosť toho, že na Marse môže dochádzať k veľmi podobnej situácii. Takisto Jupiterov mesiac Európa je silným kandidátom, na ktorom sa môže opakovať situácia z Vostoku. Mesiac Európa sa skladá predovšetkým zo skál, pričom celý jeho povrch je pokrytý len tenkou vrstvou ľadu. Ľad však znamená, že kedysi musela alebo ešte stále musí na mesiaci Európa existovať voda aj v inom skupenstve, a práve to vedie vedcov k presvedčeniu, že po vrstvou ľadu sa ešte stále nachádza voda v tekutom stave. A kde sa nachádza voda, tam je pravdepodobnosť akejkoľvek formy života dramaticky vyššia.

Magnetická anomália

Ešte v roku 2001 tím vedcov vykonal sériu pozorovaní zameraných na gravitačnú, magnetickú a termálnu aktivitu pod ľadom. Po vyhodnotení výsledkov dospeli k zaujímavému zisteniu. V juhozápadnej časti jazera bola zistená obrovská magnetická anomália. Čo ju ale spôsobuje ? Jednou z možností je verzia Michaela Studingera, vedca z Columbia University, ktorý si myslí, že zemská kôra je v oblasti jazera Vostok tenšia, čo spôsobuje magnetické výchylky. S jeho teóriou však väčšina vedcov nesúhlasí. Vo svete konšpiračných teórii však už dlhšiu dobu existuje teória o antickom meste pochovanom pod ľadom južného pólu. Mohli by magnetickú anomáliu skutočne spôsobovať pozostatky starého mesta ?

Súčasný všeobecne akceptovaný koncept hovorí o tom, že geologické zmeny sa dejú len pomaly, počas dlhých rokov. Avšak stále viac dôkazov (napríklad aj z vrstiev ľadu pri základni Vostok) naznačuje, že klimatoligické zmeny sa môžu udiať veľmi rýchlo. Medzi takéto "katastrofické" zmeny môže patriť aj náhle vychýlenie Zeme zo svojej osi. Medzi viacerými odborníkmi koluje názor, že posledná takáto náhla zmena mohla nastať pred približne 13 000 rokmi.

Táto teória hovorí o tom, že Antarktída mohla približne v tomto období byť teplým, alebo dokonca tropickým kontinentom. Náhla zmena však premenila obyvateľnú krajinu na biele peklo. Touto myšlienkou bol napríklad posadnutý aj Adolf Hitler. Podľa Dr. Wernhera Von Brauna, konštruktéra nemeckej rakety V2, bol Hitler presvedčený o existencii bájnej Atlantídy práve pod vrstvou ľadu na južnom póle.

Jeden starý príbeh hovorí, že nacisti vybudovali tajnú základňu na južnom póle už v roku 1930. Ruská informačná agentúra Ria Novosti priniesla informácie o tom, že ku koncu druhej svetovej vojny začali nacisti sťahovať všetky svoje tajné projekty a vybavenie do tajnej základne, ktorá sa mala nachádzať práve v miestach jazera Vostok. Agentúra sa pritom odvoláva na výrok hlavného admirála Karla Donitza, ktorý v roku 1943 vyhlásil: "Nemecká ponorková flotila je hrdá na to, že vytvorila neprístupnú a nedobytnú pevnosť pre Führera na druhej strane sveta – v Antarktíde".

Je to ale skutočne pravda, alebo sa jedná len o povery ? Môže byť skutočne pravdou, že nacistom sa už pred vyše pol-storočím podarilo prekopať cez takmer 4km hrubú vrstvu ľadu a v podzemí vybudovať tajnú základňu ? Veľmi podobná tajná základňa sa objavuje v jednej počítačovej hre, ktorá sa inšpiruje dielom H.P. Lovecrafta, "At the Mountains of Madness". Základňa sa volá "Neuschwabenland" a je situovaná v antarktickej oblasti zvanej Queen Maud´s Land, mierne na sever od oblasti Vostok. A hoci sa Neuschwabenland vyskytuje len v sci-fi dielach, podľa portálu The Big Think vôbec nie je vylúčené, že kedysi mohol existovať.

Už od svojho zjednotenia v roku 1871 Nemecko vytváralo kolónie ako záležitosť národnej hrdosti. Avšak v druhej polovici 19. storočia bola väčšina "necivilizovaného sveta" už podmanená kolónizátormi najsilnejších Európskych mocností. Aj preto vznikla v hlavách Nemcov myšlienka kolonizovať časť sveta, o ktorú nikto nemá záujem: Antarktída – veľká, studená a prázdna. Začiatkom roku 1939, nacisti uskutočnili expedíciu do doposiaľ nezmapovanej oblasti Antarktídy. Podarilo sa im preskúmať oblasť o ceľkovej rozlohe vyše 600 000 štvorcových kilometrov. Nazvali ju Neuschwabenland.

Avšak hoci si Nemci vytvorili mapu svojho regiónu Neuschwabenland, ktorý si dokonca aj ohraničili nemeckými zástavami, počas celého obdobia druhej svetovej vojny tu oficiálne nevykonávali žiadne aktivity. Je ale možné, že k nejakým aktivitám dochádzalo v podzemí ? Môžu byť reči o tajnej podzemnej základni skutočné ? Hľadal tu Hitler naozaj bájnu Atlantídu ? Nateraz to ostáva v rovine konšpirácie. Čo ale nájdeme pod hladinou jazera Vostok ? Živé organizmy ? Nové druhy živočíchov ? Alebo nebodaj pozostatky starej základne, či bájneho mesta ? To ukážu najbližšie mesiace či roky.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,363 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.