ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 02:45:09  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Chupacabra

  Chupacabra
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Chupacabra

Chupacabra (zo španielského slova "chupar – cicať" a "cabra – koza", spolu vyciciavač kôz), je legendárne stvorenie, o ktorom kolujú rôzne príbehy vo viacerých štátoch amerického kontinentu, predovšetkým v Porto Ricu (odkiaľ pochádzajú aj prvé hlásenia), Mexiku a v Spojených štátoch. Názov "vyciciavač kôz" si stvorenie vyslúžilo predovšetkým kvôli tomu, že vo väčšine prípadov malo údajne napádať a vyciciavať krv z hospodárskych zvierat, najmä z kôz.

Prvá svedecká výpoveď pochádza z prvej polovice roku 1995 z Porto Rica. Od tej doby sa svedectvá množili ako huby po daždi, pričom stvorenie údajne ľudia videli prakticky po takmer celom americkom kontinente, od Čile až po štát Maine v USA. Fyzický opis od rôznych svedkov sa ale dosť líši. Prevažujú však tvrdenia, že sa jedná o stvorenie veľkosti malého medveďa, či veľkého psa, ktorému z chrbta vyčnievajú ostne od hlavy, až po chvost. Niektorí výskumníci si dokonca všimli, že podobné zviera (gargoyle – v preklade chŕlič) je zobrazované na viacerých reliéfoch zo stredovekej Európy. Naši predkovia spájali chŕliča so zlými silami.

História

Je síce pravda, že podobné prípady sa odohrali už v roku 1975 v malom mestečku Moca. Hoci sa spočiatku hovorilo o upírovi (El Vampiro de Moca), neskôr však boli tieto úmrtia zvierat pripísané satanistickému kultu.

Prvý oficiálne nahlásený prípad sa stal v marci roku 1995 v Porto Ricu. Osem kôz bolo nájdených mŕtvych, pričom každá z nich mala na krku tri malé diery a z kôz bola úplne vysatá krv. V auguste toho istého roku, sa na farme v meste Canovanas v Porto Ricu, našlo podobným spôsobom zabitých vyše 150 kusov dobytka a domácich zvierat. Krátko po týchto prípadoch začali podobné úmrtia dobytka hlásiť aj farmári Dominikánskej republiky, Argentíny, Bolívie, Kolumbie, Hondurasu, Salvadoru, Panamy, Brazílie, Spojených štátov, Mexika a iných.

Opis

Ako už bolo spomenuté, svedkovia najčastejšie opisujú chupacabru ako tvora o veľkosti väčšieho psa so šupinatou pokožkou, ktorému z chrbta vyčnievajú ostne a pohybom pripomína kenguru. Keď je vyrušený, tak sičí a piští. Svedkovia tiež spomínajú nepríjemný sírnatý zápach. Niektoré svedectvá uvádzajú aj červené žiarivé oči. Opisy sú však rôzne. Môžeme povedať, že chupacabra je najčastejšie opisovaná v týchto troch variantách:

* Prvou z nich je stvorenie jaštericovitého typu so sivou, šupinatou pokožkou. Hlavu má ako pes a z úst mu vyčnievajú dlhé tesáky. Je vysoké maximálne 1 meter a pohybuje sa podobne ako kengura.

* Druhou najčastejšie opisovanou variantou je tvor pripominajúci malého medveďa, s drsnou pokožkou a sivou srsťou v oblasti hlavy, ktorá má tvar psa s dlhými tesákmi.

* Poslednou variantou je opis tvora, ktorý pripomína akýsi neznámy druh divého psa bez srsti, ktorý má na chrbte hrivu a má výrazne veľké tesáky a pazúry. Mŕtvola zvieraťa s podobnými črtami bola nájdená v meste Tolapa v Nicarague. Patológovia z miestnej univerzity sa po preskúmaní tela zhodli na tom, že sa jedná len o zvláštne vyzerajúceho psa.

Nahlásené svedectvá

Júl 2004 – majiteľovi ranča v meste San Antonio, Texas, sa podarilo zabiť tvora, ktorý pripomínal psa bez srsti, ako napadá jeho dobytok. Zvieraťu si vyslúžilo pomenovanie Elmendorf Beast. Avšak po testoch DNA na Univerzite v Californii sa ukázalo, že sa jedná o kojota s pokročilým štádiom svrabu.

Október 2004 – dve ďalšie zdochliny rovnakých zvierat sa našli v tej istej oblasti. Biológovia v Texase ich preskúmali a ukázalo sa, že sa taktiež jedná o zdochliny kojotov s pokročilým štádiom svrabu.

Apríl 2006 – ruský internetový portál MosNews prišiel s informáciou, že chupacabra bola prvý krát videná aj v Rusku. V správe sa uvádzalo, že už od marca 2005 sú hlásené viaceré pozorovania beštie, ktorá zabíja zvieratá a vyciciava ich krv. Počas jednej noci bolo zabitých a vycicaných 32 moriakov. V susednej dedine bolo nasledujúcej noci nájdených 30 mŕtvych oviec, ktoré mali tiež vysatú krv.

August 2006 – Michelle O´Donellová z mesta Turner, štát Maine, USA, nahlásila, že vedľa cesty našla zdochlinu zvieraťa, ktoré malo telo psa a hlavu hlodavca. Telo bolo zjavne znetvorené po zrážke s autom, preto bolo veľmi ťažko identifikovateľné. Hoci O´Donellová predložila niekoľko fotografií, po príchode expertov na miesto, sa tam telo už nenachádzalo.

August 2007 – Phylis Canionová spolu s tromi susedmi nahlásila, že našla mŕtvolu neznámeho zvieraťa neďaleko jej farmy. Ako dôkaz si odložila hlavu zvieraťa do mrazničky. Uviedla tiež, že noc predtým bolo na jej farme zabitých takmer 30 sliepok. Biológovia z univerzity San Marcos v Texase, na základe vzoriek DNA usúdili, že podozrivé zviera je kojot. Tento však trpel nejakou formou kožnej choroby, ktorá spôsobila, že jeho pokožka bola modro-sivá a vypadávala mu srsť, preto sa na kojota nepodobal.

Január 2008 – Obyvatelia provincie Capiz na Filipínach boli presvedčení, že chupacabra zabíja ich sliepky. Dvaja z nich videli tvora pripomínajúceho psa, ako pojedá ich hydinu.

August 2008 – Brandon Riedel, poslanec župy DeWitt, nafilmoval na svoju kameru umiestnenú v aute neznámeho tvora, neďaleko mesta Cuero, v Texase. Zviera malo veľkosť psa, dlhý rypák a krátke predné nohy.

September 2009 – CNN odvysielala video, ktoré zobrazovalo neznáme mŕtve zviera. V reportáži sa uvádzalo, že istý preparátor zvierat v meste Blanco, Texas, obdržal telo zvieraťa od svojho študenta, ktorý ho našiel v stodole, kde požralo jed na potkany. Miestni obyvatelia začali špekulovať nad tým, že sa môže jednať o telo chupacabry.

Pseudoveda

Niektorí kryptozoologovia špekulujú nad možnosťou, že Chupacabry sú mimozemské tvory. Podľa výpovede jedného anonymného svedka, NASA údajne testuje ich schopnosť prežitia v našom svete. Niektoré svedecké výpovede hovoria o prítomnosti neznámych lietajúcich objektov krátko predtým alebo krátko po tom, čo sa v oblasti objavia tieto stvorenia. Iné hlasy zase špekulujú nad tým, že zvieratá sú výsledkom experimentálnych pokusov vlády Spojených štátov, ktorým sa podarilo újsť z tajného výskumného strediska El Yunqe, ktoré bolo poškodené následkom silnej búrky ešte začiatkom roku 1990. Armáda Spojených štátov má totiž silné zastúpenie v regióne Porto Rico už od roku 1930, kedy sa na ostrove objavili prvé výskumné stanice.

Výmysel ?

Na celú vec sa treba pozrieť aj z druhej strany. S novými informáciami prišiel v roku 2012 výskumník Benjamin Radford. Ten sa snažil dokázať, že už prvé svedectvo Madelyne Tolentinovej z roku 1995 bolo vymyslené. Podľa neho, svedkyňa vyšetrovateľom opisovala tvora, ktorého krátko predtým videla v hororovom filme Species (Mutant). V tomto filme, mimozemšťan menom Sil až náramne pripomína tvora, ktorého opisuje Tolentinová. "Je to tvor, ktorý vyzerá presne ako chupacabra. Podobnosť je tam až príliš podozrivá", myslí si Radford.

S jeho názorom sa stotožňuje aj Barry O´Connor, biológ na univerzite v Michigene, ktorý si myslí, že všetky tvory, ktoré ľudia označujú za chupacabry sú jednoducho kojoty napadnuté svrabom. Podľa neho, symptómy, ktoré svrab spôsobuje presne vysvetľujú väčšinu vlastností, ktoré sa pripisujú chupacabrám – vypadaná srsť, stvrdnutá pokožka a hnusný zápach. O´Connor si myslí, že kojoty napadajú dobytok preto, lebo sú príliš oslabené na to, aby mohli loviť vo voľnej prírode. Dobytok je preto pre nich jednoduchým cieľom. Či je tak Chupacabra skutočná alebo nie, ukáže možno až čas.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,676 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.