ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:52:56  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Nevysvetliteľné udalosti » Samovznietenie

  Samovznietenie
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Samovznietenie

Ľudské samovznietenie je jednym z najbizarnejších fenoménov vo svete paranormálnych javov. Niektorí si síce myslia, že prípady samovznietenia sú len poverami a mýtmi, ktoré si medzi sebou ľudia rozprávajú. Nie je to však celkom pravda. Mýty väčšinou charakterizujú isté spoločné vlastnosti. Väčšinou "sa" stali "údajne" na nejakom mieste kamarátovi kamarátovho kamaráta, avšak keď sa chce človek dopátrať ku konkrétnym osobám, stále sa dostane do slepej uličky. V prípade samovznietení to však neplatí. Stávajú sa konkrétnym osobám, po ktorých tu znenazdajky ostane len hromada popola.

Prípady samovznietení sú spravidla zaraďované do kategórie duchov a zjavení, pretože mnohí odborníci si myslia, že tento fenomén vzniká kvôli akémusi druhu psychokinetiky odohrávajúcej sa v ľudskej mysli. Iní si zase myslia, že prípady samovznietenia môžu mať niečo spoločné so zatiaľ tiež pomerne nevysvetliteľným fenoménom zvanom poltergeist, kde tiež existuje množstvo prípadov náhleho a nevysvetliteľného vzniku ohňa. Prípady samovznietenia sú však predsa len trochu iné. Nech už ich spôsobuje čokoľvek, existujú tisícky zdokumentovaných prípadov mnohých mužov a žien po celom svete.

V decembri roku 2001, 73-ročná žena z mestečka Garden Grove v Kalifornii zomrela na následky popálenín tretieho stupňa, ktoré mala na 90-tich percentách tela. Hasiči zasahujúci na mieste, ako aj ohliadajúci lekár však ostali v nemom úžase. Nevedeli si totiž vysvetliť, ako je možné, že telo ženy zhorelo do tla, hoci všetok nábytok a aj gauč, na ktorom žena v čase vznietenia ležala, ostali úplne neporušené.

Ešte zaujímavejší prípad sa stal v roku 1997 v meste Gortaleen v Severnom Írsku. 76-ročný John O´Connor totiž začal z ničoho nič horieť pred svojou manželkou. Èo je však zaujímavé, zhorela mu iba hlava. Trup, nohy, ako aj stolička, na ktorej sedel, ostala úplne neporušená.

Ako vlastne môže byť ľudské telo tak náchylné k samovznieteniu ? Dr. Gavin Thurston vypracoval ešte v roku 1961 štúdiu, v ktorej prišiel s hneď niekoľkými vysvetleniami. Podľa neho sa za splnenia istých podmienok môže stať, že na ľudskom tele začne horieť tuk, a to takým spôsobom, že nedôjde k poškodeniu okolitého prostredia. Vznietenie podľa neho nie je samovoľné, ale nastáva v dôsledku externých zdrojov tepla. Tieto zistenia sa snažil potvrdiť súdny lekár, Dr. D.J.Gee, z univerzity v Leedse. Tomu sa podarilo uskutočniť experiment, pri ktorom zistil, že ľudský tuk potrebuje na to, aby horel, teplotu minimálne 250 stupňov celzia. Spolu s Dr. Thurstonom preto dospeli ku konečnému záveru, že ľudské samovznietenie vzniká zapálením ľudského tuku z vonkajšieho zdroja tepla alebo ohňa a hoci je na jeho uskutočnenie potrebná dosť veľká zhoda viacerých náhod, nie je nemožné.

Ale ako potom vysvetliť prípady, ako napríklad ten z roku 1969, kedy bola pani Grace Walkerová nájdená spálená vo svojej obývačke ? V čase, keď ju našli síce ešte bola nažive, no pri prevoze do nemocnice zomrela. Vyšetrovatelia však v dome nenašli žiadne známky požiaru, či vzniku ohňa. V miestnosti, v ktorej sa nachádzala neboli žiadne zdroje tepla a rodina zosnulej potvrdila, že žena bola nefajčiarkou.

Ešte zaujímavejšou je teória, ktorá spája samovznietenie s ďalším bizarným fenoménom, a to fenoménom guľového blesku. Mnohí vedci vážne uvažujú nad tým, že za samovznietením stojí práve guľový blesk. Tieto tvrdenia však stále ostávajú v teoretickej rovine, vzhľadom na to, že je veľmi ťažké uskutočniť takéto experimenty v laboratórnych podmienkach, a to aj kvôli tomu, že odborníci sa dodnes nevedia stopercentne zhodnúť na tom, čo to vlastne guľový blesk je. V roku 1960, Louise Matthewsová z Južnej Filadelfie prežila hrôzostrašnú skúsenosť, ktorá by mohla byť istým dôkazom toho, že táto teória môže mať reálnu podobu. Matthewsová vypovedala, že ležala na gauči vo svojej obývačke, keď zrazu zbadala veľkú červenú ohnivú guľu, ako vletela do jej bytu cez zatvorené okno bez toho, aby ho porušila. Matthewsová spanikárila a zo strachu si ľahla tvárou dole a hlavu dala pod matrac. Podľa jej slov, ohnivá guľa preletela obývačkou a cez druhé okno vyletela von, pričom celý čas vydávala akýsi prskajúci vzduch. Guľa mala údajne preletieť ponad ňu a spôsobiť jej popáleniny na chrbte. Ako dôkaz ukázala spálený pás kože na zadnej časti tela.

Ïalšou veľmi zaujímavou skutočnosťou pri prípadoch samovznietenia je fakt, že ľudské telo zhorí úplne do tla, a to aj vrátane kostí. Ostane po ňom len malá hromadka popola. Ako je to možné, ostáva stále nevysvetlenou záhadou. V bežných krematóriách totiž spaľovanie ľudského tela trvá až osem hodín, pri teplotách prevyšujúcich 1100 stupňov celzia. Na úplné spálenie tela na prach, vrátane kostí je dokonca potrebná teplota až okolo 1700 stupňov celzia. Ako je teda možné, že v prípadoch samovznietenia zhorí celé ľudské telo vrátane kostí, a to všetko bez relevantného zdroja ohňa ? A navyše, bez poškodenia okolitého prostredia, či nábytku. Dr. Wilton Krogman, antropológ na univerzite v Pennsylvánii vypočítal, že na to, aby telo zhorelo tak rýchlo a vrátane kostí, je potrebné dosiahnuť teplotu až okolo 2500 stupňov celzia. Žiadny z bežne dostupných materiálov v domácnosti, ani ľudský tuk však svojim horením takúto teplotu nedosahuje. Navyše, ak by na mieste skutočne vznikla tak vysoká teplota, všetko ostatné v dosahu plameňa by sa určite vznietilo a roztopilo.

Jeden z najextrémnejších a najzaujímavejších prípadov samovznietenia sa stal 2. júla 1951 v meste St.Petersburg, v štáte Florida. O deviatej hodine ráno, keď dcéra pani Mary H. Reeserovej odchádzala z domu, jej matka sedela v kresle a čítala si svoju obľúbenú knihu. O dve hodiny neskôr, okolo 11:00 bola nájdená úplne spálená. Ostala po nej len hromadka popola v kresle a kúsok ľavej nohy. Èo je však na prípade nazmrazivejšie, jej obľúbená kniha, ktorú čítala, sa nachádzala navrchu kôpky popola, úplne neporušená. Rovnako neporušené ostalo aj kreslo, v ktorom žena sedela. Veliteľ hasičského zboru sa pre miestne médiá vyjadril, že počas svojej dlhoročnej praxe sa s ničím podobným ešte nestretol.

Prípadu sa ujal policajný vyšetrovateľ J.R.Reichart, ktorý vydal správu, že na mieste sa nenašli žiadne stopy horľavých tekutín, alebo nebezpečných výparov, chemikálií, alebo iných urýchľovačov, ktoré by mohli telo Mary Reeserovej spáliť na popol. Prípad bol spočiatku uzavretý s výsledkom, že telo nebohej zhorelo následkom úderu blesku, ktorý sa dostal do interiéru pomocou nástenného ohrievača, pričom prešiel telom Mary Reeserovej. Vyšetrovateľ však zrušil toto stanovisko o pár dní neskôr po tom, čo obdržal správu od miestnej meteorologickej stanice, že v daný deň sa nad mestom nevyskytovali žiadne blesky. Vyšetrovanie bolo napokon uzatvorené s tým, že príčina smrti nie je známa. Hlavný vyšetrovateľ J.R.Reichart sa pre tlač vyjadril, že ak by sme žili v stredoveku, uviedol by ako príčinu smrti čiernu mágiu.

Samovznietenie teda aj naďalej ostáva nevyjasneným fenoménom. Hoci sa špekuluje o horení ľudských plynov, alebo tuku, tieto teórie majú hlboké trhliny. Horením ľudského tuku totiž nikdy nemôže vzniknúť tak vysoká teplota, aby spálila aj ľudské kosti. Navyše, bez poškodenia okolitého prostredia. Až do dnešného dňa sa nenašiel jediný vyšetrovateľ, ktorý by objektívne určil príčinu a priame okolnosti prípadov, ktoré z ničoho nič spália telo na prach. Nad samovznietením teda stále visí veľký otáznik.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,308 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.