ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:20:30  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Historické civilizácie a kultúry » Staroveká India

  Staroveká India
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Historické civilizácie a kultúry – antická India

História

História Indie ako geografickej oblasti siaha až do obdobia spred vyše 500 000 rokov. Pozostatky človeka vzpriameného sa na území Indie našli v údolí Narmada. Ich presný vek ostáva neznámy, ale archeológovia ich zaraďujú do obdobia medzi rokmi 500 000 až 200 000 PNL. Moderný človek ale začal kontinent osídľovať až niekedy v období doby ľadovej, okolo roku 10 000 PNL. Prvé potvrdené usadlosti sú staré asi 9000 rokov a nachádzali sa v oblasti dnešného Madhya Pradesh.

Na území Indie sa vystriedalo viacero civilizácii a kultúr. Prvou známou civilizáciou existujúcou v oblasti Indie je tzv. "Civilizácia poriečia Indu" (z anglického Indus Valley Civilization), často nesprávne označovaná aj ako Indská civilizácia, ktorá sa považuje spolu so Sumermi za jednu z najstarších civilizácii na svete a podľa odhadov existovala pred viac ako 5000 rokmi. Môžeme ju však poznať aj pod názvom Harappská kultúra. Budeme sa jej však samostatne venovať v niektorom z článkov o historických civilizáciách.

Samotná antická India však podľa odhadov vznikla až niekedy okolo rokov 2000PNL až 1500PNL, kedy začali na dané územie migrovať Árijci – kočovné kmene z územia strednej Ázie a severného Iránu, kde postupom času miešaním s pôvodnými obyvateľmi Dravidiáncami vznikla klasická Indická kultúra tak, ako ju poznáme dnes. Narodenie Mahaviru a Buddhu niekedy okolo roku 550PNL, znamenalo začiatok veľmi dobre zdokumentovanej Indickej histórie. Ïalších 1500 rokov bola India prosperujúcou civilizáciou, ktorá mala v období od 1. do 15. storočia NL jednu z najsilnejších svetových ekonomík. Predpokladá sa, že India vlastnila až jednu tretinu všetkého svetového bohatstva.

Každodenný život

Územie Indie je obrovské a zahŕňalo viacero kultúr, preto sa aj život v rôznych oblastiach Indie od seba odlišoval, a to ako v spôsobe života, tak v architektúre.Jedna z prvých kultúr bola Harappská civilizácia. Tá sa vyznačovala veľmi dobre premyslenými mestami a systémom obydlí, kde hralo náboženstvo len malú úlohu. Hoci táto civilizácia existovala pred viac ako 4000 rokmi, prítomnosť kanalizácie, ako aj sústava verejných kúpeľov naznačuje vysoké štandardy hygieny a sanitácie. Muži a ženy sa obliekali do pestrofarebného oblečenia, deti sa hrali s hračkami, ženy nosili šperky a dokonca poznali aj rúž na pery.

Boli to veľmi šikovní farmári. Pestovali ryžu, jačmeň, hrach, dyne, obilie a datle. Medzi najznámejšie pokrmy patrili chlieb s krupicovou kašou, alebo s ryžou. Na prepravu používali ťavy, voly alebo slony. Poznali drevené vozy s kolesami. Mali viacero typov domov. Chardis bol drevený dom, harmyam bol dom z tehál alebo kameňa a gotra bol zase komplex viacerých domov, ktorý mal aj prístrešok pre zvieratá. Každý dom mal svoj vlastný "bar" a kúpelňu. Hlinené potrubie viedlo z kúpelní do systému kanalizácii pod mestom, ktoré bolo vyústené do najbližšej rieky. Jednalo sa o veľmi vyspelú civilizáciu. Rigvéda (staroindická zbierka náboženských hymnov) dokonca spomína palác s 1000 dverami a 1000 stĺpmi. Jeho skutočná existencia sa však dodnes nepotvrdila.

Náboženské budovy sú zase ovplyvnené vznikom Buddhizmu, ktorý získal silný vplyv počas vlády panovníka Ashoku. Reprezentujú ho tri hlavné typy budov. Chaitya – miesto uctievania Buddhu, niečo ako dnešná kaplnka, Vihara – kláštor a Stupy, čo boli akési mohyly, ktoré mali podobnú funkciu, ako Chaityie. Príchodom Islamu sa však indická architektúra zmenila a bola mierne prispôsobená tradíciám nového náboženstva. Nová kapitola indickej architektúry sa začala aj v období kolonizácie. Holandský, Portugalský, Francúzsky a Anglický vplyv na architektúru môžeme v Indii vídať dodnes.

Astronómia

Indické poznatky z oblasti atronómie máme veľmi dobre zdokumentované. Prvé zmienky o astronómii môžeme nájsť v Rigvéde a pochádzajú približne z roku 2000 PNL. Obyvatelia antickej Indie boli v tejto oblasti pomerne vyspelí. Poznali napríklad spôsob a príčinu zatmenia Slnka a Mesiaca, obvod Zeme, gravitáciu a taktiež vedeli, že Slnko je hviezda, okolo ktorej obieha presný počet planét. V roku 500NL, Aryabhata – jeden z najlepších indických astronómov, vo svojej knihe Aryabhatya uvádza, že 1 582 237 500 rotácii Zeme sa presne rovná 57 753 336 obehov Mesiaca okol Zeme. Dnes vieme, že sú to veľmi presné informácie.

Zatiaľčo dnešná Indická republika oficiálne prijala gregoriánsky kalendár, ich náboženský život sa stále riadi tradičným hinduistickým kalendárom. Najstarší známy systém pochádza asi z roku 1000PNL. Jeden rok sa v ňom skladá z 360 dní a 12 mesiacov, z ktorých každý má 27 dní. Vzniknutý rozdiel sa kompenzuje vsunutím trinásteho mesiaca, každých 60 mesiacov.

Obyvatelia antickej Indie verili, že život a celý vesmír vzniká a zaniká každých 8.2 miliárd rokov, čo je jeden deň a noc pre Brahmu (Hinduistický hlavný boh). V tejto súvislosti poznali štyri cykly, ktoré nazývali Yuga. Existujú Satya Yuga, Treta Yuga, Dvapara Yuga a Kali Yuga, alebo v preklade Zlatý vek, Strieborný vek, Broznový vek a Železný vek. Zaujímavá je podobnosť s predpoveďami Indiánov, Máyov a Inkov, ktorí taktiež tvrdili, že sa blížime ku koncu jednej éry a k začiatku ďalšej a Máyovia mali s antickou Indiou aj totožný kalendár. Podľa máyskeho kalendára sa piaty cyklus začal v roku 3114 PNL a má skončiť 21. decembra 2012. (podľa najovších prepočtov je tento údaj chybný a správny koniec Máyskeho kalendára je v roku 2220). Hinduistický Kali Yuga začína v roku 3102 PNL. Rozdiel medzi máyskym a hinduistickým kalendárom je teda iba 12 rokov.

Je zaujímavé, že obidva kalendáre sa začali takmer v rovnakom čase a obidva kalendáre tiež predpovedajú prechod do novej éry na čas asi 5000 rokov po ich vzniku, čo skutočne pripadá na obdobie niekedy okolo nášho súčasného storočia. Historicky je to úžasná skutočnosť vzhľadom na to, že tieto dve antické kultúry nikdy medzi sebou nemali žiaden kontakt.

Náboženstvo

Hlavným náboženstvom staroindických obyvateľov bol Hinduizmus, ktorý zároveň patrí k najstarším náboženstvám na svete. Sformoval sa z védskeho náboženstva. Termín Hinduizmus však prvý krát použili až anglickí kolonizátori. V indii tento názov vôbec nepoznali a pre svoje náboženstvo používali pojem Santana Dharma, čo znamená "večnú pospolitosť". My však ostaneme pri pomenovaní Hinduizmus.

V hinduizme exsituje veľké mnosžtvo rôznych bohov, avšak akúsi "svätú trojicu" tvoria božstvá Brahma – stvoriteľ, Višna – uchovávateľ a Šiva – ničiteľ. Bohovia sú často zobrazovaní s viacerými hlavami a rukami, čo reprezentuje ich rozličné moci. Hinduizmus preberá z tradície vieru v odplatu dobrých a zlých činov (karma) a učenie o kolobehu životov (reinkarnácia). Podľa povestí prišli bohovia z neba v nebeských kočoch na Zem sa učiť a zdokonaľovať.

Sanskristické texty spomínajú bitku bohov, ktorá sa udiala na nebesiach použitím strojov s názvom Vimany, ktoré nesú hrôzostrašné zbrane. Indické texty opisujú Vimany ako dvojposchodové lode s malými okienkami, ktoré sú schopné dosahovať „rýchlosť vetra“ pri vydávaní „melodického zvuku“. Texty opisujú minimálne štyri typy Vimanov, niektoré kruhové, iné cylindrické. Žiaľ, staré indické texty o konštrukcii týchto strojov sú tak odborné, že sa do angličtiny podarilo preložiť len veľmi málinko. Niektoré detaily pokročilého letu sú však preložené a opísané v Indickej encyklopédii Samarangana Sutradhara. Okrem toho, i jeden epos z knihy Ramayana opisuje celkom detailný príbeh o výlete na Mesiac v plavidle Vimana a fakty o súboji na Mesiaci s Atlantským plavidlom Valixi.

Je dôležité poznamenať, že tieto príbehy nie sú situované len na územie antickej Indie. Podobné odkazy môžeme nájsť aj v iných antických civilizáciách. Napríklad Hakatha, jeden z Babylónskych zákonov znie: "Právo riadiť lietajúci stroj je vznešené. Vedomosti lietania pochádzajú od našich najstarších predkov. Od tých, ktorí prišli zhora sme ich dostali ako dar, ktorý má zachrániť množstvo životov".

Mnoho moderných UFO-nadšencov poukazuje na to, že práve Vimany môžu byť dôkazom toho, že na Zemi žili vyspelé civilizácie a podporujú tým teóriu Antických UFO. Niet pochýb o tom, že tieto texty sú autentické. Mnohé z nich sú dokonca známymi indickými eposmi a sú ich stovky. Veľká časť z nich ešte nebola preložená z pôvodného sanskritu.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,269 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.