ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:34:31  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné miesta na Zemi » Mima Mounds

  Mima Mounds
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Miesta na Zemi – Mima Mounds

Hoci sme denne obklopovaní najvyspelejšou technológiou, ani tá nám často nedokáže zodpovedať na všetky otázky. Veda miluje záhady. To, čo pre biológov znamenajú ľudské gény, pre fyzikov božia častica, pre astronómov tmavá hmota, to znamená pre geológov Mima Mounds – záhada obalená veľkým rúškom tajomstva.

Mima Mounds, alebo v preklade akési "kopce Mima", sú nezvyčajné útvary, ktorých je iba na území Spojených štátov stovky, no ich pôvod si veda nevie logicky vysvetliť. Môžeme ich nájsť po celom svete, ale predovšetkým v Keni, Mexiku, Kanade, Austrálii, Číne, no a v neposlednom rade aj v Spojených štátoch. Moderná veda nám napovedala, že boli vytvorené asi pred 6 až 9-tisíc rokmi, no žiaľ, nevieme ako. Na prvý pohľad obyčajné kopy zeminy, no nie je tomu celkom tak.

Prvou zvláštnosťou je ich podobnosť bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Až na zopár maličkých detailov, sú takmer úplne rovnaké. Je jedno, či sa pozrieme na kopce v Keni, v Mexiku, alebo v Kanade – všetky majú spoločné charakteristické znaky. Ich výška sa pohybuje v rozmedzí jeden až tri metre a hoci nemajú pravidelný geometrický tvar, medzery medzi nimi sú takmer úplne rovnaké. Niektoré odhady hovoria o tom, že ich pôvodná veľkosť mohla byť až dvojnásobná, no čas zanechal na ich tvare svoju vizitku. Čo však najviac fascinuje nie len návštevníkov, ale aj odborníkov, je ich neznámy a nevysvetliteľný pôvod. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú umelo vytvorené.

V jazyku miestneho kmeňa Chinookov slovo "mima" znamená smrť alebo pohreb. Na prvý pohľad to dáva zmysel, pretože v skutočnosti trochu pripomínajú antické pohrebné miesta nájdené na východhom pobreží. Avšak Chinookovia nemajú žiadne známe legendy, ktoré by sa spájali s pôvodom týchto kopcov a žiadny z pôvodných indiánskych kmeňov, ktoré žili na tomto území, nie je známy takýmito praktikami pochovávania zosnulých. Navyše, množstvo archeologických vykopávok neprinieslo žiadne nálezy ako artefaktov, tak ľudských pozostatkov.

Vytvorenie tak presných kopcov by tiež znamenalo obrovské množstvo práce a driny. A dvojnásobne to platí o kultúrach, ktoré mali problém si vôbec zabezpečiť pravidelný prísun stravy. Ak by to napokon tak aj bolo a kopce by boli výtvorom človeka, veľkou záhadou ostáva, ako by mohli ľudia z rôznych kútov sveta vytvoriť presne identické tvary. Je to veľmi nepravdepodobné. Ak teda tieto kopce nie sú pohrebnými miestami, čo to teda je ? Hlavne za uplynulých sto rokov uzrelo svetlo sveta množstvo teórii a vysvetlení, no ani jedna z nich nie je úplne presvedčivá.

V roku 1940 prišiel R.C. Newcomb s teóriou, že kopce boli vytvorené počas poslednej doby ľadovej, kedy sa pôda na zamrznutých prériách polámala a vyformovala sa do siete pravidelných blokov, ktoré sa neskôr roztopili. Opakované zamàzanie a rozmrazovanie im vytvorilo pravidelné tvary. V roku 1953 túto teóriu ešte viac podporil Arthur M. Ritchie, ktorý tvrdil, že tvar kopcov a ich pravidelná vzdialenosť od seba, bola spôsobená eróziou čiastočne roztopených blokov. Ako sa bloky horniny topili, voda od nich odtekajúca ešte viac vyformovala ich kanáliky.

Ďalšou známou teóriou, ktorá v posledných rokoch nabrala na popularite, je teória Andrewa Berga z roku 1989. Ten si myslí, že zvláštne útvary boli vytvorené zemetraseniami a seizmickou aktivitou v danej oblasti. Za dôkaz považuje experiment, kedy na kus preglejky nasypal vrstvu hliny. Následným vibrovaním preglejky sa na jej povrchu z hliny vytvorili podobné tvary, akými sú aj Mima Mounds. Z tohto pokusu Berg vyvodil záver, že vibrácie zo silných zemetrasení mali za následok tvorbu týchto nezvyčajných tvarov. Je presvedčený, že Mima Mounds sa nachádzajú vyslovene v oblastiach, ktoré za uplynulých tisíc rokov zažili minimálne jedno zemetrasenie obrovských rozmerov.

V neposlednom rade sa žiada spomenúť aj názor Davida Hatchera Childressa, ktorý hľadá podobnosť medzi Mima Mounds a útvarmi nachádzajúcimi sa na ostrove Bahrain, o ktorých je známe, že sú výtvorom človeka. Predpokladá, že tieto kopce sú akýmysi vyvýšeninami, ktoré mali slúžiť ako základ pre domy, ktoré starí obyvatelia v niektorých regiónoch nestaviali priamo na zemi, ale na mierne vyvýšenom mieste. Childress predpokladá, že Mima Mounds môžu tým pádom byť pozostatkami stratenej civilizácie starej desaťtisíce rokov. Medzi domorodými kmeňmi v Keni zase kolujú príbehy, že kopce vytvorili kedysi dávno duchovia záhadnými silami, ktoré nie sú známe modernému človekovi.

Zaujímavou novinkou sú aj zistenia geofyzika a geológa Tima J. Parkera, ktorý prišiel svojho času ako prvý s teóriou oceánov na Marse. Ten, analýzou záberov zo sondy Viking 2, objavil na Marse, v oblasti Cydónia podobné úkazy, akými sú Mima Mounds.

Pomôcť vyriešiť túto záhadu by mohol najnovší projekt, ktorý plánuje vytvoriť pomocou laseru topografickú mapu celej oblasti. Táto technika vyšle do pôdy vyše 23 tisíc pulzov každú sekundu, čím sa vytvorí veľmi presná mapa s presnosťou na niekoľko centimetrov.

Na našej záhadnej planéte máme množstvo nevysvetliteľných fenoménov. Stačí spomenúť napríklad kruhy v obilí, Bermudský trojuholník, putujúce kamene v Údolí smrti, peruánske obrazce a mnoho, mnoho ďalších. Mima Mounds určite patrí medzi nich. Či sa nám ale niekedy hodnoverne podarí vysvetliť ich pôvod a účel ostáva zatiaľ otázkou nezodpovedanou.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,352 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.