ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 05:04:37  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Vesmír » Môže byť vesmír nekonečný ?

  Môže byť vesmír nekonečný ?
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Môže byť vesmír skutočne nekonečný ?

Veľký tresk je jedna z teórii, ktorou sa vedci pokúšajú vysvetliť vznik a vývoj vesmíru. Táto teória však siaha len do času asi stotinu sekundy po samotnom Veľkom tresku. Neobjasňuje však, ako vznikla a odkiaľ pochádza všetká hmota, ktorá mala za následok samotný Veľký tresk. V skutočnosti je veľkým paradoxom hovoriť o dobe "pred Veľkým treskom", keďže žiadne "predtým" vlastne nemôže existovať, nakoľko podľa tejto teórie aj samotný čas začal plynúť až od momentu Veľkého tresku. A tak sa stalo všeobecne zaužívaným tvrdením, že pred Veľkým treskom jednoducho (ne)bolo nič. Avšak je pomerne neuspokojivé mať na svete teóriu, ktorá opisuje vznik vesmíru, ale nevysvetľuje, odkiaľ všetká hmota a energia vlastne pochádza.

Skúsme sa najprv venovať myšlienke, že pred samotným Veľkým treskom tu jednoducho nebolo nič. Ak chceme totiž pochopiť, odkiaľ vesmír pochádza, musíme najprv pochopiť, čo je to "nič". Slovo "nič" je určite pre každého z nás každodenne používaným slovom, no málokto sa už niekedy zamyslel nad jeho hlbším významom. Zjednodušene povedané, nič, môžeme definovať ako úplnú absenciu čohokoľvek, proste nekonečnú prázdnotu. Nekonečnú preto, lebo ak nič má existovať, musí byť nekonečné. Nesmie byť limitované žiadnými hranicami. Ak by totiž nič malo hranice, už by sa pochopiteľne nemohlo jednať o nič, ale o niečo. A práve tu sa pomaly dostávame k pojmu (ne)konečnosť.

Často používame pojmy "nekonečný" alebo "nekonečné" práve v súvislosti s vesmírom. Tieto pojmy môžeme ale nájsť napríklad aj v matematike, kde môžeme mať povedzme číslo s nekonečným počtom desatiných miest, ako napríklad Pí. Avšak čísla nie sú skutočné, sú abstraktné. Môže však nekonečno existovať aj v praxi ? Celý koncept nekonečnosti je totiž veľmi nejasný a existuje len v teoretickej rovine. Predstavme si krátky príklad. Máme balík hracích kariet, v ktorom každá desiata karta je žolík. Ak si teraz teoreticky predstavíme, že náš balíček má nekonečné množstvo kariet, logicky by v ňom malo byť viac obyčajných kariet ako žolíkov. Môžete si povedať, že ak máme nekonečný počet kariet, nemôžu byť spočítané a tým pádom nemôžeme presne určiť, či máme aj menej žolíkov. Avšak, pomer žolíkov k ostatným kartám bol presne určený a nemenný, čo znamená, že pri akomkoľvek počte kariet bude žolíkov v pomere k ostatným kartám stále menej. V matematike by to teda znamenalo, že môžeme mať niekoľko rôznych stupňov nekonečna. Znie to zvláštne, ale je to tak.

Mnoho ľudí robí chybu pri predstavovaní si nekonečna v tom, že sa snaží nekonečno vyjadriť číslami. Skúste si sami odpovedať na otázku, ktoré z nasledujúcich dvoch čísel má bližšie k nekonečnu ?

10
100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000

V skutočnosti, ani jedno. Aj to najväčšie číslo, alebo najväčší počet je v porovnaní s nekonečnom nič, pretože nekonečno nie je číslo. Veľké čísla v skutočnosti nie sú "bližšie" k nekonečnu, ako tie malé. Napríklad jedna miliarda nie je o nič bližšie k nekonečnu, než číslo jeden. Môžeme proste počítať donekonečna a nikdy ho nedosiahneme. Je to len opis, definícia. Nekonečnosť totiž opisuje, že veci nemajú koniec, nemajú limit, hranicu, proste pokračujú navždy.

Môže byť teda vesmír nekonečný ? Pravdepodobne nie. Už len fakt, že sa vesmír rozpína nám napovedá, že musí mať koniec. Čo je to vlastne vesmír ? Vesmír je všetko okolo nás. Ak je vesmír všetko okolo nás, potom sa nerozpína do ničoho ďalšieho, ale len sám do seba. Ak by bol vesmír nekonečný, musel by vo všetkých rozmeroch pokračovať donekonečna. Nikde by nesmelo byť nič iné, LEN vesmír. Vesmír preto nemôže byť nekonečný a zároveň sa rozpínať. Možný je len jeden z týchto dvoch scénarov. BUĎ je vesmír nekonečný, ALEBO sa rozpína, nie oboje.

Mnoho ľudí má ale problém s predstavou konca vesmíru. Jednoducho si nevieme predstaviť, ako taký koniec vesmíru môže vyzerať, ako to tam vyzerá, či sú tam nejaké hranice, alebo bariéra, cez ktorú sa nedá dostať. Táto predstava je však mylná. Mnoho odborníkov sa domnieva, že ak by sme vyslali sondu, ktorá by mala smerovať k hraniciam vesmíru, bez ohľadu na to, akou rýchlosťou by letela, nikdy by tam nedorazila. Túto skutočnosť preto argumentujú zakrivením časopriestoru. Zjednodušene, sonda by cestovala stále do kruhu, hoci by sa zdalo, že letí stále rovno. Einstein demonštroval možné zakrivenie časopriestoru tým, že správne predpovedal, ako veľmi naše Slnko narúša okolitý priestor. Vo svojom pokuse dokázal, že hviezdu, ktorá sa nachádza (z nášho uhla pohľadu) za Slnkom, môžeme v skutočnosti vidieť vedľa Slnka. Je to kvôli tomu, že Slnko narúša okolitý priestor a to zakrivuje tok svetelných lúčov okolo Slnka, čo spôsobuje, že hviezdu môžeme vidieť aj napriek tomu, že by to za normálnych okolností nemalo byť možné.

V skutočnosti, galaxie samé o sebe vytvárajú ešte silnejšie narúšanie časopriestoru a všetká hmota vo vesmíre narúša časopriestor tak silno, že aj zdanlivo priamy lúč svetla je vo vesmíre pokrivený natoľko, že nikdy nedosiahne jeho hranice. Zdá sa, že vesmír má viac rozmerov, ako dokážeme vnímať. Skúsme si predstaviť mravca, ako dvojrozmerného živočícha, ktorý sa pohybuje po trojrozmernom povrchu futbalovej lopty. Tak pochopíme, že pre daného mravca je futbalová lopta nekonečná. Ktorýmkoľvek smerom a akoukoľvek rýchlosťou sa po nej bude pohybovať, nikdy nedorazí na jej koniec. Podobne, z nášho štvorrozmerného (tri rozmery + čas) pohľadu na vesmír sa nám zdá, že je nekonečný. Avšak to je len ilúzia. Sme obmedzení limitmi nášho vnímania, a preto z neho nemôžeme vidieť jeho hranice.

Je preto logické, že ďalšou otázkou, ktorú si každý z nás položí je – čo je za hranicou vesmíru a kde sa to vlastne ten náš konečný vesmír rozpína ? Odpoveď na túto otázku nikdy nenájdeme, vzhľadom na skutočnosť, že nemôžeme opustiť náš vesmír, aby sme to zistili. Môžeme o tom len špekulovať a existuje hneď niekoľko teórii, spomedzi ktorých si môžeme vybrať.

Zdá sa preto, že pojem nekonečnosť existuje len v teoretickej rovine a v nehmotnej podobe, ako napríklad v matematike. Je málo pravdepodobné, že reálne existuje aj vo vesmíre, alebo vo svete okolo nás, napríklad vo forme nekonečnej hustoty, či nekonečnej veľkosti. Pojem "nekonečnosť" má len opisný charakter a v skutočnosti sa ním nedá merať veľkosť, čo znamená, že nemôže byť použitý na skutočné a hmotné veci, či predmety.

Stephen Hawking sa snaží vo svojej knihe The Universe in a Nutshell dokázať, že sa v našom vesmíre môže nachádzať až 11 rozmerov. Sú však tak malé, že ich prítomnosť nevieme rozoznať, ale matematici a teoretickí fyzici špekulujú nad ich existenciou už dlhšiu dobu. Niektorí dokonca tvrdia, že náš vesmír je len jedným z atómov ďalšieho mega-vesmíru. Môže byť vesmír skutočne nekonečný ?

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,807 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.