ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:40:30  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Nevysvetliteľné udalosti » Spánková paralýza

  Spánková paralýza
Tento článok je zaradený do kategórie: V
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Už ste sa niekedy v noci náhle prebudili a zistili ste, že sa nemôžete ani pohnúť ? S výnimkou očí a dýchania nemôžete hýbať žiadnou časťou svojho tela ? Takémuto stavu sa hovorí spánková paralýza. Spánkovú paralýzu zažíva opakovane asi 30% celkovej populácie. U väčšiny z "poškodených" je však spánková paralýza spojená s niečim ďalším. Mnohí citia v miestnosti prítomnosť niečoho desivého. Niekedy len počujú kroky, zvuky, alebo vidia tiene, duchov, démonov, mimozemšťanov, prípadne iné bytosti pohybujúce sa po ich izbe. Niekedy nemôžu dýchať, majú pocit dusenia, alebo cítia, ako im "niečo" sedí na hrudi. To všetko môže trvať pár sekúnd, alebo aj pár minút.

V minulosti sa tento fenomén pripisoval zlým duchom. V podstate v každej kultúre môžeme nájsť príbehy o spánkovej paralýze. Staré hebrejské legendy spomínajú duch zlej Lilith, Adamovej prvej ženy, ktorá sa snaží vyňať z tela človeka dušu. V stredovekej Európe zase tento jav pripisovali démonickým bytostiam, ktoré sedia na ľudských telách a snažia sa ovládnuť ich dušu.

Čo v skutočnosti spôsobuje spánkovú paralýzu zatiaľ nie je celkom zrejmé. Ani odborníci sa nevedia jednoznačne zhodnúť a rozdeľujú sa do niekoľkých názorových skupín. Istá časť špecialistov je presvedčená, že všetky tieto symptómy ukazujú na mimozemské únosy. Americký server, zaoberajúci sa prípadmi spánkovej paralýzy, dostáva denne množstvo podnetov od svojich čitateľov. Jedným z nich je aj prípad Geralda zo Spojených štátov:

"Spánkovou paralýzou trpím už niekoľko rokov. Samozrejme, že to nie je nič príjemné, ale veľkú vedu som z toho spočiatku nerobil. Začalo sa to však zhoršovať. Môj posledný prípad vám musím vyrozprávať. Tak, ako zvyčajne, som sa aj onej noci zobudil paralyzovaný. Tentokrát som však uvidel nejaké bytosti v mojej izbe. Bolo ich niekoľko. Mali takú tmavomodrú pokožku, možno sivú. Prevádzali na mne nejaké chirurgické zákroky, alebo čo. Nemohol som zo seba vydať ani slovo a ani sa pohnúť. Pozerali na mňa, ako na nejakú zver. Ráno som sa zobudil celý spotený a celkom psychicky vyčerpaný. Myslel som si, že to bol sen, no nič podobné som doteraz vôbec nezažil. Niekoľko dní som sa bál chodiť spať. Keď sa mi konečne podarilo zaspať, pred tromi dňami sa to stalo znovu. Neviem čo mám robiť, som zúfalý."

Ďalšiu skupinu ľudí tàpiacich spánkovou paralýzou tvoria prípady, kedy sú dotyční presvedčení, že sa stali obeťou nejakej démonickej bytosti, prípadne spánkovú paralýzu zažívajú vyslovene v súvislosti s prítomnosťou neznámych tieňov vo svojej blízkosti. Takýmto prípadom je aj prípad Jeffa z Californie:

"Bolo to ešte v 80-tych rokoch, vtedy sme bývali na farme v Texase. Tej noci som spal ako zvyčajne v posteli so svojou terajšou manželkou. Jedného dňa som sa náhle zobudil a môžem odprisahať, že som videl stáť nejakú čiernu postavu na konci izby. Bola to tmavá postava a vyzerala, akoby nemala žiadne pevné obrysy. Zrazu, v momente jednej sekundy však stála pri mne a stále sa približovala. Ako v nejakom filme. Nakoniec...vošla do mňa, alebo ako to nazvať. Nemohol som dýchať a začal som sa dusiť. Viac si nepamätám. Ráno som sa zobudil a myslel som si, že to bol len sen. No to som ešte netušil, čo ma čaká. Manželka mi hneď ráno povedala, že mala hrozný sen. Zdalo sa jej, že ju v noci paralyzovala nejaká neznáma čierna postava. Ja som jej o svojom zážitku radšej ani nehovoril, nechcel som, aby bola ešte viac vystrašená. Avšak naša, vtedy 5-ročná dcéra Lucy, nám hneď ráno po prebudení povedala, že v noci videla "nejakého uja", ako stojí vo dverách jej izby. Bála sa ho, a tak zaliezla pod paplón. Dnes má naša dcéra 28 rokov a ešte stále vám v kľude odprisahá, že tej noci videla postavu, ako sa na ňu pozerá".

Lekárske vysvetlenie

Tí, ktorým sa nadprirodzenosť spánkovej paralýzy zdá nepravdepodobná sa iste priklonia k lekárskemu vysvetleniu problému. Podľa lekárov rozlišujeme dva hlavné typy spánkovej paralýzy.

1. Bežná spánková paralýza

Je najbežnejšou formou spánkovej paralýzy, ktorú ľudia zažívajú. Podľa výskumov, takmer každý dospelý človek sa už aspoň raz v živote s touto formou paralýzy stretol, hoci si to nemusí uvedomovať. Tento typ paralýzy trvá len niekoľko sekúnd, maximálne okolo jednej minúty. Ak chceme porozumieť tomu, ako vlastne spánková paralýza vzniká, musíme najprv poznať spánkové cykly. Samotný spánkový cyklus tvorí dohromady päť fáz. Tie sa ešte rozdeľujú na Non-Rem spánok a REM spánok. (REM = skratka z anglických slov Rapid Eye Movement, v preklade rýchly pohyb očí).

Fáza 1 a 2 (Non-Rem fáza) – ľahký spánok
Fáza 3 a 4 (Non-Rem fáza) – hlboký alebo pomalý spánok
Fáza 5 (REM Fáza) – počas tejto fázy sa nám prudko hýbu očné gule a navonok sa zdá, akoby sme v spánku rýchlo žmurkali. Mozog vtedy pracuje podobne ako počas dňa s tým rozdielom, že nie je ovplyvňovaný vonkajšími podnetmi, vôľou a rozhodovaním. V tejto fáze je sústredená väčšina snov.

Všetky tieto fázy sa počas spánku striedajú, pričom celý cyklus trvá asi 100 minút. 90 minút z celého cyklu tvorí fáza Non-Rem a len 10 minút fáza REM. Podľa odborníkov však práve vo fáze REM, je ľudské telo v stave úplnej paralýzy. Predpokladá sa, že je to preto, aby sa zabránilo "prežívaniu" sna. Mozog preto vyšle signály na zamedzenie akýchkoľvek svalových pohybov. K spánkovej paralýze dochádza vtedy, keď je sa človek práve nachádza v REM fáze svojho spánku, ale náhle sa prebudí. Mozgu trvá niekoľko sekúnd, kým uvoľní paralyzované telo. Tým pádom si človek uvedomuje, že je hore, no nemôže sa hýbať.

2. Halucinogénna spánková paralýza

Je veľmi zriedkavou a zároveň aj veľmi nepríjemnou formou spánkovej paralýzy. Poznáme ju aj pod názvom Hypnagogické halucinácie. V tomto prípade je bežná spánková paralýza sprevádzaná pocitmi výskytu zlých bytostí v blízkosti postihnutej osoby. Mnohí, ktorí tàpia extrémnou formou tejto spánkovej paralýzy tvrdia, že niekto na nich sedí, alebo ich dokonca dusí, pričom majú často pocit bezprostredného ohrozenia života. Čo je ale najviac nepríjemné na tejto forme je čas jej trvania. Väčšinou to nebýva len niekoľko sekúnd, ako pri bežnej forme, ale často až niekoľko minút.

Podľa odborníkov, príčin spánkovej paralýzy môže byť viac. Najpravdepodobnejšími príčinami sú nedostatok spánku, nepravidelný spánkový režim a veľa stresu. Dopriať si dostatok spánku je v tomto prípade veľmi dôležité. Dospelý človek by mal spať denne 7 až 8 hodín. Spanie osamote môže mnohým ľuďom spôsobovať stres, alebo akúsi obavu, či strach (z duchov, atď.) ešte predtým, než zaspíme. V tomto prípade niektorí špecialisti odporúčajú nespať v izbe sám. Viacerí ľudia takisto zistili, že ak spia na chrbte, spánková paralýza sa u nich vyskytuje podstatne častejšie, ako keď spia na boku.

Syndróm starej bosorky

V súvislosti so spánkovou paralýzou sa nedá nespomenúť aj na tzv. Syndróm starej bosorky. Je to forma spánkovej paralýzy, ktorá je vo svete najviac rozšírená. Obeť sa prebudí a zistí, že sa nemôže hýbať, hoci môže vidieť, počuť, a cítiť. Často má pocit obrovskej váhy na svojom hrudníku a cíti prítomnosť zlých síl vo svojej izbe. Pojem "stará bosorka" vznikol z príbehov našich predkov, ktorí si mysleli, že bosorka si sadne na hrudník postihnutého, čo spôsobí, že ten nemôže dýchať. Hoci si v súčasnosti ľudia nevysvetľujú tento jav úplne doslova, rozpačité a nevysvetliteľné okolnosti väčšiny takýchto prípadov vedú mnohých ľudí k presvedčeniu, že za tým môžu mať prsty nadprirodzené alebo zlé bytosti, ako duchovia, či démoni.

Všetky prípady sú veľmi nepríjemné hlavne preto, že obeť, hoci je paralyzovaná, má plne funkčné svoje zmysly. Veľmi veľa hlásených prípadov údajne sprevádza aj akýsi zvláštny zápach, zvuk blížiacich sa krokov, zjavenie podivných tieňov, či už spomínaná záťaž na hrudníku, ktorá sťažuje osobe dýchanie, alebo jej úplne bráni dýchať. Všetky zmysly v tom prípade hovoria obeti, že sa s ním deje niečo nezvyčajné. Po takýchto bizarných zážitkoch sa nemožno diviť, že sa mnohí obávajú toho, že boli vo svojej posteli napadnutý nejakým zlomyselným duchom, démonom, alebo dokonca aj mimozemskými návštevníkmi.

A tak je konečné rozhodnutie opäť len na nás. Prikloníme sa k lekárskemu vysvetleniu spánkovej paralýzy, alebo sú za tým skutočne bytosti z "iného sveta" ?

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,296 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.