ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:47:15  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Zombie - sú skutoční ?

  Zombie - sú skutoční ?
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Zombie – sú skutoční ?

Chodiace mŕtvoly. Pri vyslovení slova zombie si väčšina z nás pravdepodobne predstaví obraz mŕtveho človeka, pomaly kráčajúceho s vystretými rukami, lesklými očami a s odpadávajúcimi hnijúcimi časťami tela. Títo mŕtvi ľudia, ktorí boli privedení späť k životu sú hlavnými postavami mnohých hororových filmov. Ale je to skutočná interpretácia zombie ?

Možno sa to bude zdať mnohým neuverieľné, ale zombie skutočne existujú. Avšak, nie v takej podobe, v akej si ich väčšina z nás predstaví. V našich končinách sa s niečim podobným stretávame pravdepodobne len v televízii, avšak existujú štáty, kde je pojem zombie pomerne bežným javom. Zombie je fenoménom, často spájaným s náboženstvom voodoo. Toto náboženstvo je silno zakorenené prevažne v strednej a západnej Afrike. Napríklad v Benine je dokonca národným náboženstvom, ku ktorému sa hlási vyše 60% celkovej populácie (asi 4,5 milióna obyvateľov). Toto náboženstvo je veľmi rozšírené aj na Haiti, odkiaľ pochádza väčšina príbehov so zombie.

Čo teda hovoria legendy ? Zombie sú osoby, ktoré "zomreli", avšak nie sú skutočne mŕtve. Sú nažive, alebo lepšie povedané v stave, často označovanom ako "nemŕtvy". Do tohto stavu sú privedení voodoo kňazmi, nazývanými aj bokori. Bokori odvedú svoje obete na odľahlé miesto, kde na nich praktizujú jeden zo svojich voodoo rituálov. Údajne dokážu vyrobiť z extraktu z ryby Fugu veľmi účinnú látku, ktorá po absorbovaní do tela obete spôsobí, že osoba veľmi zoslábne a vyzerá ako mŕtva. Môže sa síce hýbať, jesť, počuť a hovoriť, ale nemá žiadnu pamäť a žiadny prehľad o svojom zúboženom stave. Je ako bábka bez duše, ktorá je veľmi jednoducho manipulovateľná.

Medzi najznámejšie "zombie" prípady patrí prípad Clairviusa Narcissa z dedinky L' Estere, z roku 1962. Ten, hoci doteraz nemal žiadne zdravotné problémy, zrazu náhle umiera. Kvôli extrémne vysokým horúčavám sa na Haiti telá pochovávajú takmer okamžite, aby sa zabránilo ich rozkladu. Vo väčšine prípadov je osoba pochovaná najneskôr do šiestich hodín od svojho úmrtia. Tieto osoby však nemusia byť úplne mŕtve. Môžu upadnúť do kómy, alebo prežívať klinickú smrť. A práve tieto situácie využívajú voodoo kňazi – bokori. Zúčastňujú sa na pohreboch zosnulých a vytipujú si osoby, o ktorých si myslia, že nie sú úplne mŕtve. Tie potom od smútiacej rodiny odkúpia za určitý poplatok. A práve takouto osobou bol aj Clairvius. Jeho mŕtvolu rodina predala voodoo kňazovi. Ten si jeho nebohé telo prišiel vyzdvihnúť po pohrebnom obrade.

O 18 rokov neskôr, v roku 1980, jedného pekného jarného dňa, dorazil na miestny trh v dedinke L' Estere neznámy muž. Jeho chôdza bola ťažká, oči bezduché. Okoloidúci sa len so strachom prizerali tomu, ako sa pomaly blíži k miestnej žene – Angeline Narcissovej. Po tom, ako sa jej predtavil, žena od úžasu omdlela. Meno, ktoré jej povedal, bola chlapčenská prezývka jej zosnulého brata – Claiviusa Narcissa. Meno, ktoré mohla poznať len jeho rodina. Meno, ktoré nikto nikdy nevyslovil od jeho pohrebu v roku 1962. Claivius jej neskôr vyrozprával svoj príbeh. Údajne pracoval na farme ako otrok, spolu s asi stovkou ďalších "zombíkov". Celých 18 dlhých rokov. Jedného dňa im však dozorca zabudol podať drogu, ktorá ich udržovala v stave tranzu a niekoľkým z nich sa navrátila ich myseľ. Okamžite využili situáciu a z farmy utiekli. Claivius bol jedným z tých, ktorým sa ich pamäť po čase vrátila úplne. Istá dáma menom Felicia Felix-Mentorová však nemala toľko šťastia. 29 rokov po jej "smrti" ju našli prechádzať sa nahú na okraji dediny. Stratila schopnosť hovoriť a nebola schopná žiadneho inteligentného prejavu. Počas doby, ktorú strávila ako zombie bol jej mozog nenávratne poškodený.

Ohromený týmto prípadom, Dr. Wade Davis, etnobiológ z Harvardskej univerzity sa osobne vydal na Haiti, aby odhalil pravdu o týchto prípadoch. Zistil, že praktizovanie "zombizmu" nie je na Haiti ničím výnimočným. K jeho poznatkom sa nedávno pridal aj Dr. Lamarque Douyon, riaditeľ psychiatrického centra v Port-au-Prince, Kanada. Ten sa snažil celých 25 rokov vysvetliť fenomén zombizmu v krajine, kde je čiara medzi uveriteľnými a neuveriteľnými vecami veľmi tenká. O pár mesiacov vydávajú správu, v ktorej tvrdia: "zombizmus existuje a je to spoločenský fenomén, ktorý môže byť logicky vysvetlený".

Dr. Douyon a Dr. Davis sa počas svojho pobytu na Haiti stretli s údajnými zombie, ako aj s obávanými bokormi. Na vzorke 15 ľudí sa im podarilo zistiť, že zombíci boli prevažne ľudia tŕpiaci epilepsiou, nepríčetnosťou, alkoholizmom alebo mentálnou retardáciou. Práve prípad Clairviusa Narcissa im poskytol vcelku dobré dôkazy. Ten podľa lekárskej správy zomrel v roku 1962 v nemocnici Alberta Schweitzera. Avšak, viac ako 200 ľudí ho viac krát videlo a spoznalo aj po jeho smrti. Dr. Douyon si myslí, že najlepším vysvetlením pre tento prípad je, že Narcisse bol otrávený. Otrávený jedom, ktorý spôsobil stav, že jeho vitálne funkcie nevykazovali žiadne známky činnosti. Dr. Davisovi sa dokonca podarilo získať vzorku takejto látky priamo od jedného z bokorov. Prípravok obsahuje veľmi silné anestetiká, halucinogény a chemikálie, ktoré postihujú srdce a nervový systém. Látka tiež obsahuje veľmi silný nervový jed zvaný tetrodotoxin.

Poukazuje pritom na ďalší možný zdroj vysvetlenia – japonskú zdravotnícku literatúru. Mnoho japoncov je totiž každoročne otrávených práve tetrodotoxinom, a to výsledkom zle pripravenej ryby Fugu, ktorá je základom pre pokrm Sushi. Dr. Davis zistil, že prípady priotrávených japoncov nesú podobné znaky ako v prípade haitských zombie. Takmer každý symptóm, ktorý doktori opisovali v prípade Narcissa, od počiatočných problémov s dýchaním, cez neskoršiu paralýzu, až po stratu mentálnych schopností, bol totožný s prípadmi japonských priotrávení sa touto rybou. Minimálne v dvoch prípadoch boli japonské obete vyhlásené za mŕtve, avšak prebrali sa tesne pred pohrebom. Tiež sa potvrdila informácia, ktorú Dr. Davisovi povedal jeden z bokorov. Účinok jedu závisí od jeho dávky. Príliš veľká dávka osobu zabije úplne a jej oživenie už nebude možné. Avšak, aj pri správnej dávke, musí byť "nemŕtvy" oživený nanjeskôr do šiestich hodín, inak zomrie, pravdepodobne následkom udusenia.

Ako sú však zombie oživovaní ostáva záhadou. Obaja, Dr. Davis aj Dr. Douyon počuli príbehy o voodoo rituáloch na cintorínoch alebo pohrebiskách, kde bokori skáču po zemi a vyslovujú akési "zaklínadlo", avšak ani jeden z dvojice nemal tú česť vidieť takýto rituál na vlastné oči. Dr. Davis sa dozvedel, že po tom, ako je osoba oživená, musí skonzumovať pokrm vyrobený z paradajok a durmanu. Takýto zombie je potom odvedený v stave omámenia, zvyčajne ako otrok na niektorú z fariem. Narcisse, ktorý strávil niekoľko rokov ako takýto otrok tvrdí, že takíto zombie nie sú veľmi výkonnými pracovníkmi. "Aj najľahšia práca si vyžaduje obrovské množstvo síl. Moje zmysly boli tak oslabené, že aj najmenší pohyb som videl rozmazane a kolísavo, ako niekde na mori", opisuje svoje zážitky Claivius Narcisse.

Dr. Davis poslal vzorky zombie tohto jedu do laboratórii v Európe a v Spojených štátoch, kde sa momentálne testujú na laboratórnych krysách. Práve podobné experimenty viedli v minulosti k objaveniu kurare (rastlinný jed používaný primitívnymi kmeňmi na napúšťanie šípov), ktorý sa v súčasnosti používa na paralyzovanie svalov počas operácií. Tetrodotoxin si tiež môže jedného dňa nájsť pevné miesto v niektorom z odvedví zdravotníctva. Záhadou však nepochybne ostáva, aké rituály používajú kňazi voodoo na oživenie svojich obetí a ako je vôbec možné, že človek dokáže prežiť niekoľko hodín bez základných vitálnych funkcií, keď je všeobecne známe, že ľudský mozog dokáže byť bez kyslíka maximálne šesť až desať minút. Mnohé otázky ostávajú aj naďalej záhadou.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,303 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.