ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 03:01:37  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Draci

  Draci
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Draci

Draci sú mýtické bytosti, ktoré sa objavujú v rôznych kultúrach a v rôznych obdobiach. Najčastejšie sú opisované ako príšery, hady alebo plazy. Čo bolo na drakoch tak mýtického, že sa o nich zaujímali mnohé kultúry počas celých svojich dejín ? Vo väčšine kultúr majú draci jedno spoločné. Boli to magické bytosti, ktoré fascinovali ľudí tisícky rokov. O drakoch existuje množstvo historiek a je jasné, že sú už teraz neoddeliteľnou súčasťou našej histórie.

Ich opis je však v rôznych kultúrach pomerne odlišný. Väčšinou prevláda názor, že draci boli okrídlené bytosti a dokázali chŕliť oheň, mali šupinatú pokožku a veľké pazúry. Pomerne často sú opisovaní aj draci s jednym alebo viacerými rohami. Mnohí draci sú opisovaní s viac ako jednou hlavou, či chvostom, dvomi, štyroma alebo zriedkavo aj šiestimi nohami.

Boli považované za veľmi inteligentné stvorenia. Žili na odľahlých miestach, ďaleko od ľudí, väčšinou na tmavých a vlhkých miestach, ako sú jaskyne alebo močiare. Takmer všetky historky o drakoch ich vykresľujú ako zlé bytosti, pred ktorými musia hrdinovia onej doby chrániť svoje mesto, alebo ľudí. Najväčšie rozdiely v opise drakov sa však nachádzajú v západných a východných kultúrach. Zdá sa, že každá z týchto kultúr mala svoju vlastnú predstavu o drakoch, a tie boli spravidla dosť odlišné. Niektoré kultúry si mysleli, že draci žili na Zemi ešte v časoch dinosaurov, iní verili, že draci sú tu s nami už od počiatku Zeme.

História drakov

Je veľmi ťažké odhadnúť, kedy presne boli draci prvý krát spomenutí v rôznych eposoch, či povestiach. Hrubý odhad je, že sa prvý krát objavili v historkách niekedy okolo roku 3000 PNL. Od tej doby sa môžeme o drakoch dozvedieť takmer v každej kultúre, nezavisle od seba a dodnes sú obľúbenou témou, hlavne v detských rozprávkach. Takmer každé malé dieťa už určite počulo o zlom drakovi, ktorý uniesol princeznú, alebo stráži obrovský poklad. Dobrý rytier musí princeznú zachrániť a aby tak urobil, musí draka zabiť. Je jasné, že počas mnohých rokov boli tieto príbehy prekrutené a zveličené. Avšak odborníci nevylučujú, že mohli mať istý reálny základ. Niektoré plazy, ktoré žijú na Zemi dodnes, totiž náramne pripomínajú opis draka z povestí mnohých kultúr.

Či už totiž pochádzate z Kambodže, z Litvy, z USA alebo z Číny, určite ste už o drakoch čo-to počuli. Ako však bolo vyššie spomenuté, dosť veľké rozdiely v opise drakov sa nachádzajú prevažne medzi západnými a východnými kultúrami. Vo východných kultúrach (ďalej len "východní draci"), označovaní v Číne ako Lung, sa draci dosť náramne lýšili od drakov v kultúrach západných (ďalej len "západní draci").

Vo východných povestiach si totiž drakov vážili, uctievali si ich magickosť a krásu a spomínali ich s veľkým rešpektom. Východní draci sa často spomínajú v súvislosti s rôznymi oslavami a ceremóniami. Symbolizovali prevažne hrdinstvo a boli považovaní skôr za ochrancov, ako za škodcov. Boli symbolom krásy, sily a odvahy. Boli považované za bytosti milé a múdre. Dokázali odohnať diabla a chrániť nevinných. Dodnes sú čínskym symbolom folklóru a umenia. ¼udia im staviali chrámy a kaplnky, aby si ich uctievali. Číňania dokonca poznajú aj "rok draka" a vraví sa, že každý narodený v tomto roku bude zdravý, bohatý a múdry. Nie náhodou sa číňanom občas hovorí aj "Nasledovníci draka". Títo východní draci žili prevažne na vlhkých miestach, či už v močiaroch, alebo v mori, či oceáne. Mali šupinaté telo v tvare hada, štyri nohy a zvyčajne boli bez krídel.

Naopak, v západných kultúrach boli draci považovaní za monštrá a za symbol zla. Žili prevažne na púšti, alebo dokonca priamo v ohni. Typický západní draci vedeli lietať a chŕliť oheň, mali krídla, ostré pazúry a každého, kto sa k nim priblížil, sa snažili buď spáliť, alebo roztrhať. ¼udia museli proti nim bojovať, aby sa ich zbavili. Zobrazovali odvrátenú stranu ľudstva, ako lakomstvo, závisť alebo násilie. Na rozdiel od východných drakov, bol na západe drak považovaný za symbol vojny.

Príbehy s drakmi

Známych príbehov s drakmi je veľké množstvo a všetky by sa sem určite nevmestili. V skratke sa však dá spomenúť, že prvá jasná zmienka o drakoch je v Sumerskom Epose o Gilgamešovi, ktorý pochádza približne z roku 3000 PNL. Taktiež Alexander Veľký po vpáde do Indie spomínal vo svojich memoároch veľkého syčiaceho draka, žijúceho v jaskyni. Veľmi rešpektovaný Grécky historik Herodotos zase vo svojich dielach spomína "Gryfov" ako strážia svoje hniezdo. Píše: "V Arábii je jedno miesto, neďaleko mesta Buto, o ktorom som počul, že tam žijú okrídlení hadi. Keď som tam prišiel, uvidel som kosti týchto hadov v takom množstve, že to ani nevem opísať". No a v neposlednom rade sa žiada spomenúť Čínske texty z tretieho storočia NL, ktoré tiež opisujú "dračie kosti", o ktorých sa historici domnievajú, že to môžu byť pozostatky nejakého dinosaura.

Práve Čína má asi najviac historiek s drakmi. Niektoré ornamentálne obrázky drakov až náramne pripomínajú dinosaurov. Marco Polo vo svojej správe z cesty do provincie Karajan spomína obrovských hadov, ktoré mali v prednej časti tela dve malé nohy s veľkými pazúrmi. Je inak veľmi pozoruhodné, že dvanásť znamení z čínskeho horoskopu tvoria vyslovene zvieratá – z ktorých jedenásť žije na Zemi dodnes. A tým dvanástym je práve drak. Aký má však zmysel, aby Číňania pri tvorbe svojho horoskopu použili jedenásť skutočných a jedno mýtické zviera ?

Ak sa teraz presunieme v čase do obdobia stredoveku, stále narazíme na pomerne slušné množstvo "výskytu" drakov pri rôznych príležitostiach. Napríklad Škandinávci spomínajú vo svojich historkách plávajúcich drakov. Vikingovia dokonca staviali lode s hlavou draka, aby odplašili morské príšery. Veľké množstvo spomienok na plávajúcich drakov pochádza aj z obdobia moreplaveckých výprav (1500-1900 NL). Draci sa dokonca spomínajú aj v odbornej stredovekej literatúre. Švajčiarsky doktor Konrad Gesner vydal v rokoch 1516 až 1565 štyri diely encyklopédie Historiae Animalium, kde označuje drakov ako "veľmi zriedkavé, avšak stále žijúce stvorenia".

Zaujímavou literatúrou stredoveku boli tiež takzvané "beštiáre". Boli to vlastne zbierky všetkých známych (ale zriedkavo aj vymyslených) zvierat, ktoré zahŕňali podrobný opis a charakteristiku konkrétneho zvieraťa. Jedným z takýchto beštiárov je aj Aberdénsky beštiár (Aberdeen bestiary), ktorý bol napísaný v počiatoch 16. storočia a dodnes je uchovaný v knižnici Henricha VIII. Okrem mloka, salamandry a mnohých druhov jašteríc sa v ňom totiž nachádza aj opis draka: "Drak je väčší, ako všetky ostatné hady žijúce na tejto planéte. Z tohto dôvodu ho Gréci volajú Dracon, z čoho je odvodené aj latinské slovo Draco. Hovorí sa, že draci často vyliezajú zo svojich jaskýň a svojim letom často víria prach vo vzduchu. Draci majú na hlave hrebienok, malé ústa a dva tenké otvory, ktorými môžu chŕliť oheň, alebo vyplazovať jedovatý jazyk. Ich najväčšia sila nespočíva v ich ostrých zuboch, ale vo chvoste. Pri drakovi nie je v bezpečí ani slon. Draci sa rodia v Etiópii a v Indii, kde je stále teplo".

Sú teda všetky legendy a historky o drakoch výmyslami, alebo ich rôzne kultúry po celom svete iba "zdedili" po svojich predkoch ? Čo, alebo koho považovali ľudia za drakov ? Bolo to niektoré z dnešných zvierat, alebo sa jedná o už vyhynutý druh ? Zoolog Desmond Morris si myslí: "vo svete všetkých fantastických a mytologických príšer sú draci predsa len výnimoční. Žiadne iné zviera sa totiž nikdy nevyskytovalo v toľkých kultúrach po celom svete a toľkých formách, ako draci. Vyzerá to miestami tak, akoby kedysi skutočne existovalo viacero typov drakov, ktoré sa neskôr záhadne stratili. Viete, je to pomerne nedávno. Ešte v 17. storočí písali vedci v literatúre o drakoch tak, akoby boli vedeckým faktom. Je tam opísaná ich anatómia, stavba tela, história a to všetko do drobných detailov", dodal. Či teda draci skutočne existovali a ako vyzerali, tak ostáva zase len v našej fantázii.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,703 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.