ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 05:24:37  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Vesmír » S.E.T.I.

  S.E.T.I.
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

S.E.T.I.

S.E.T.I. (ďalej len SETI), je termín, s ktorým sa stretla väčšina z nás. Mnohí z nás však vôbec nevedia, čo to je a čím sa vlastne zaoberá. Skratka SETI vznikla z anglických slov „Search for Extraterrestrial Intelligence“, čiže po slovensky, Hľadanie mimozemskej inteligencie, respektíve hľadanie inteligentného mimozemského života.

História SETI

Vzhľadom na to, že program SETI je tvorený viacerými organizáciami, ako amatérskymi, tak profesionálnymi, je ťažké určiť presný dátum jeho vzniku. Ľudí fascinovala možná existencia mimozemského života už od nepamäti. Niektoré zmienky možno datovať už do období antiky. Prvé pokusy o zachytenie rádiového signálu z kozmu sa uskutočnili v podstate veľmi krátko po tom, čo sme ho vynašli. Ale moderná história SETI ako taká, má svoj presný začiatok. Na jeseň roku 1959, napísali dvaja mladí fyzici na Cornell University v New Yorku prácu, ktorej predmetom bola úvaha, či by bola možná medzi-planetárna komunikácia pomocou gama lúčov. Tými fyzikmi boli Philip Morrison a Giuseppe Cocconi. Ich odpoveďou na túto otázku bol krátky, dvoj-stranový článok, ktorý bol v Septembri 1959 uverejnený v časopise Nature pod názvom „Searching for Interstellar Communications“. Práve táto udalosť sa považuje za prvý krok programu SETI v jeho modernej histórii. Morrison a Cocconi však hneď od začiatku museli čeliť tvrdej kritike od skeptikov. Mnohí totiž (aj dodnes) tvrdia, že tieto fakty nie sú ničím iným ako špekuláciou a vôbec by nemali patriť do oblasti vedy.

Projekt Ozma

Spočiatku sa používali na hľadanie prípadného mimozemského rádiového signálu len podomácky vyrobené rádio-stanice, alebo prístroje. Zmena však nastala na prelome rokov 1959 a 1960. Za všetkým stál človek menom Frank Drake. V tom čase bol Drake členom National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Dr. Drake vypracoval pre NRAO množstvo rôznych projektov, no stále ho fascinovala predovšetkým možná komunikácia s inými civilizáciami. Ešte ako študent, Drake svojho času zachytil na svoj podomácky vyrobený prístroj silný rádiový signál prichádzajúci z hviezdneho systému Plejád. Odvtedy ostala táto myšlienka v jeho hlave.

V roku 1960 Drake vypočítal, že ak by bol odniekiaľ vyslaný silný rádiový signál z oblasti vzdialenej nie viac ako 10 svetelných rokov, na Zemi by sme potrebovali satelit o priemere minimálne 25 metrov, aby sme ho dokázali zachytiť. Drake vedel, že vo vzdialenosti do 10 svetelných rokov od nás je veľké množstvo hviezd podobných nášmu Slnku, a tie boli horúcimi kandidátmi na jeho experiment. Jeho návrh vtedy slávil prekvapivý úspech a vtedajší riaditeľ NRAO Lloyd Berckner nečakane uvoľnil finančné prostriedky na postavenie nového rádio-teleskopu o priemere 26 metrov. Celý tento experiment dostal názov Projekt Ozma.

Na svoju dobu disponoval Projekt Ozma super-modernou technológiou. Používal model experimentálneho parametického zosilňovača, kombinovaný s novou mikrovlnou technológiou. Skombinovaním týchto výdobytkov techniky spolu s 26-metrovým teleskopom dosiahol Projekt Ozma tisíc krát vyššiu citlivosť pri zachytávaní rádiového signálu, ako čokoľvek predtým. Ozma bol naplno spustený 8. apría 1960, so zameraním na dve najbližšie hviezdy podobné Slnku - Tau Ceti a Epsilon Eridani. Prvé hodiny teleskop nezaznamenal nič, ale krátko po tom, čo bol nasmerovaný na hviezdu Epsilon Eridani to prišlo. Na tieto chvíle si Drake spomína v interview pre miestne noviny: „Chviľku nič, ale potom to prišlo. Wham ! Ručička na grafe začala prudko lietať. Zachytili sme zvukové frekvencie veľmi pravidelného intervalu. Signál sa však po chvíli stratil, no o desať dní sme ho zachytili opäť. Presne ten istý. Všetci sme sa na seba pozreli a povedali si – môže to byť skutočné? Nanešťastie nebolo, neskôr sme zistili, že sme zachytili pozemský signál pochádzajúci z vojenského lietadla, ktoré bolo na cvičnom lete“, skonštatoval Drake.

Projekt Ozma však netrval dlho. Ak to spočítame, fungoval mesiac, potom mal mesiac pauzu a následne vykonal ešte (posledný) mesiac svojich pozorovaní. Jeho celkové trvanie bolo 200 hodín z dvoch cieľov: Tau Ceti a Epsilon Eridani. Prehľadal 7200 rádio kanálov s rozsahom 100Hz. Neskôr, medzi rokmi 1972 až 1976 sa uskutočnilo pokračovanie tohto hľadania pod názvom Ozma II. Snažil sa zachytiť signály z celkovo 674 hviezd, vo viac ako 500 hodinách záznamu. Hoci Projekt Ozma, ani Ozma II nezaznamenal žiadny kozmický signál, stal sa hybným kameňom pre celé ďalšie fungovanie projektu SETI.

Vstup NASA do projektu

Vzhľadom na fakt, že financovanie programu SETI pochádzalo zo súkromných zdrojov, jeho projekty boli väčšinou skromné. Väčšie ambície priniesol až okamih, kedy do projektu vstúpila NASA, ktorá disponovala oveľa vyšším rozpočtom a pokrokovejšou technikou. Navyše sa jednalo o štátnu organizáciu, a práve program SETI bol šikovným ťahom niektorých politikov vylepšiť si svoje politické postavenie, preto sa do programu v onej dobe investovali nemalé peniaze. Výsledkom bol tzv. „Project Cyclop“, ktorý vznikol v roku 1971 a sponzorovala ho práve NASA. Projekt SETI mal razom k dispozícii vyše tisíc rádio teleskopov s priemerom viac ako 100 metrov, čo je oproti jedinému 26-metrovému značný rozdiel. Rozpočet hovorí sám za seba. Zatiaľ čo predchádzajúci projekt Ozma stál niečo okolo 2 tisíc dolárov, s podporou NASA to bolo viac ako 10 miliárd dolárov. Nasledujúcich desať rokov NASA pokračovala v sponzorovaní projektu SETI.

Celý projekt však sprevádzala diskusia o tom, ako ho uskutočniť. Prvou verziou bolo tzv. „cielené hľadanie“, ktorý bol podobný predchádzajúcemu fungovaniu, čiže sa vytipovali niektoré hviezdy podobné nášmu Slnku, pri ktorých bola istá pravdepodobnosť, že sa tam môže nachádzať inteligentná civilizácia. Druhý časť tvoril tzv. „kompletný prieskum vesmíru“, ktorý navrhoval Bruce Murray, riaditeľ Jet Propulsion laboratory (JPL) v Pasadene. Murray totiž zastával názor, že je nezmyslom špekulovať nad tým, pri ktorej hviezde sa môže nachádzať iná vyspelá civilizácia. Namiesto toho je potrebné systematicky monitorovať veškerý signál prichádzajúci z kozmu na rôznych frekvenciách. V roku 1979 sa ale NASA napokon rozhodla podporiť obidva návrhy a založila projekt "Microwave Observing Program" (MOP), ktorého úlohou bolo uskutočniť spomínané monitorovanie, ako aj následnú analýzu výsledkov a ich ďalšiu analýzu.

Zistenia SETI

Počas svojej histórie síce program SETI zaznamenal niekoľko neznámych rádiových signálov, všetky z nich sa však napokon ukázali ako „planý poplach“. Všetky, až na jeden. Najznámejší prípad, ktorý je dodnes záhadou. Zachytil ho rádio-teleskop "Big Ear" (veľké ucho) v štáte Ohio. Big Ear nebol obyčajným teleskopom. Namiesto klasického „taniera“ mal tento teleskop tvar obdåžnika o veľkosti troch futbalových ihrísk. Najznámejší nález „veľkého ucha“, ktorý sa nenávratne zapísal do kroník SETI sa udial v noci, 15. augusta 1977. Ako stále, aj tentokrát teleskop monitoroval signál prichádzajúci z kozmu. Službu mal Jerry Ehman, profesor z univerzity v Columbuse, ktorý onej noci monitoroval zachytený signál. Zrazu však teleskop zaznamenal neznámu sériu znakov „6EQUJ5“. V systéme, ktorý používal Big Ear v tamojšej dobe, prezentovalo každé číslo od 1 do 9 úroveň odstupu signálu od „pozadia“ (background noise) a každé písmeno od A do Z znamenalo silu signálu. Zjednodušene, v tomto prípade zachytený signál viac-násobne postupne silnel a slabol, a to všetko v presne 37-sekundových intervaloch. To vylučovalo možnosť „falošného poplachu“, ako vo všetkých ostatných prípadoch.

Navyše, signál nebol súvislý, ale medzi jednotlivými 37-sekundovými intervalmi boli presné a pravidelné prestávky. Obsluha to vedela, pretože teleskop Big Ear mal dve nezávislé ramená, ktoré mu umožňovali monitorovať konkrétny úsek oblohy po určitý čas nezávisle od seba, jeden po druhom. Ale signál sa stále objavoval a strácal len na jednom ramene, nie na oboch súčasne, čo znamenalo, že nebol prerušovaný (inými vplyvmi, napríklad atmosférou, a pod.), ale bol medzi jednotlivými intervalmi proste vypínaný a znovu zapínaný. Po analýze signálu k nemu Jerry Ehman napísal jednoduchý a výstižný komentár, „WOW!“. Aj z toho si neskôr vyslúžil tento signál prezývky „wow signál“. Od tej doby sa uskutočnilo viacero pokusov znovu zachytiť signál wow, avšak bezvýsledne. Až do dnešného dňa nevieme zdroj a pôvod najsilnejšieho a najjasnejšieho signálu, ktorý kedy program SETI zachytil.

SETI v súčasnosti

Obrovským šokom pre celú komunitu bol 22. september 1993, kedy NASA oznámila, že odstupuje od projektu SETI, tým pádom aj zastavuje akékoľvek financovanie a podporu tohto projektu. NASA bol totiž hlavným spoznorom a kľúčovým faktorom fungovania celého projektu. Do programu tak vstúpilo množstvo súkromných spoločností s cieľom zachrániť čo sa dá. Podarilo sa im odkúpiť väčšinu potrebnej techniky a uskutočniť tak plánovaný Projekt Phoenix. Ten zahàňal cielené sledovanie ďalších 1000 vytipovaných hviezd, ktoré boli určené ako najpravdepodobnejšie pre výskyt inteligentnej civilizácie, a to po dobu piatich rokov. Toto monitorovanie prebiehalo najväčším rádioteleskopom na svete, o priemere 305 metrov, ktorý sa nachádza pri meste Arecibo v Porto Ricu. Phoenix dokáže monitorovať určené hviezdy s pozoruhodnou presnosťou. Pomocou on-line spolupráce s ostatnými teleskopmi po celom svete dokáže takmer ihneď vyhodnotiť zachytený signál a overiť jeho pravosť. To je veľmi dôležitý fakt, pretože signál pochádzajúci z ďalekého vesmíru môže byť veľmi rýchlo prerušený a veľmi slabý.

SETI síce utrpel ťažkú ranu odchodom NASA z jeho podpory, ale vďaka podpore Inštitútu SETI, Planet society a rôznym súkromným firmám sa dokázal relatívne úspešne spamätať a dodnes funguje. Paradoxom je, že údaje, ktoré SETI získa, ďalej využíva veľké množstvo ďalších organizácii, vrátane NASA na svoje výskumy, no nikto nie je ochotný prispieť na jeho fungovanie ani jediným centom. Aj preto prišiel SETI pred časom s programom SETI@home, ktorého sa môže zúčastniť každý, kto má počítač pripojený do internetu. Stačí ak si nainštaluje aplikáciu BIONIC, pomocou ktorej sa váš počítač pripojí na server teleskopu a pomáha tak spracovávať signál získaný z vesmíru. Aj váš počítač tak môže pomôcť k spracovaniu prípadného mimozemského signálu (viac informácii o tomto projekte získate na oficiálnej podpore SETI@home).

Na záver, dovoľte skrátený výňatok z rozhovoru s Tomom McDonoughom, koordinátorom programu SETI, ktorý uskutočnil pre portál Planetary Society. Otázky kládol Bruce Jakowsky, profesor geológie a člen laboratória pre atmosferickú a vesmírnu fyziku v Colorade.

Pán McDonough, prečo by sme mali podporovať SETI?

Pretože objavenie mimozemskej civilizácie by bolo jedným z najvýznamnejších objavov v histórii ľudstva. Natrvalo by to zmenilo náš pohľad na vesmír, ako na miesto, v ktorom nemáme domov len my, ale sme iba jedným z mnohých, ktorí sem patria. Ak by sme dokázali komunikovať s inou civilizáciou, výhody takejto komunikácie by boli obrovské. Vyspelá civilizácia by mohla pomôcť vyriešiť niektoré problémy, ktoré tu dnes máme, ako vojny, ničenie životného prostredia, choroby a podobne. Mohli by sme sa učiť z ich skúseností.


Aký druh signálu by sme mali hľadať ?

Väčšina odborníkov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú sa zhodla na tom, že práve rádiový signál je najvhodnejší pre komunikáciu na tak obrovské vzdialenosti. Rádio signál sa totiž šíri rýchlosťou svetla a dokáže sa rozšíriť do väčšiny miest našej galaxie bez relatívnej straty alebo rušenia. Iná skupina vedcov si myslí, že vhodnejším spôsobom komunikácie by mohli byť svetelné signály. Aj preto sa v posledných rokoch snažíme zaznamenávať aj prípadné laserové signály pochádzajúce z kozmu.

Ak by existovala vyspelá mimozemská civilizácia, nezvolila by iný, vyspelejší spôsob komunikácie ?

Je tu istá možnosť, že existuje aj iný spôsob komunikácie a rádiový signál môže byť pre vyspelú civilizáciu niečo podobné, ako pre nás dymové signály u indiánov. Avšak, môžeme používať len technológiu, ktorú poznáme. Ak aj náhodou existuje iný spôsob medzigalaktickej komunikácie, myslíme si, že iná civilizácia by si zvolila práve rádio, pretože je to najprimitívnejšia metóda komunikácie a zvýšila by tak ich pravdepodobnosť, že sa im podarí niekoho nájsť.

Ako vlastne môžeme porozumieť prípadným signálom od inej civilizácie ?

Ak by aj bola civilizácia, s ktorou by sme nemali spoločný jazyk, existuje viacero možností, ako medzi sebou môžu komunikovať inteligentné bytosti. Matematika, fyzika, chémia a astronómia má v sebe isté prírodné zákony, ktoré platia pre každého a môžu tak byť našim spoločným „jazykom“ pre celý vesmír. Napríklad televízne snímky sú spôsobom komunikácie, pre ktorý nepotrebujete poznať jazyk.

Myslíte si, že vláda zatajuje prípadnú existenciu mimozemského života ? Napríklad na Marse ?

Ak mám byť úprimný, toto je asi najväčší nezmysel, aký som kedy počul. NASA má obrovský problém presvedčiť kongres, aby im pridelili aspoň nejaký rozpočet pre svoje aktivity. Ak by mala NASA dôkaz o akomkoľvek živote vo vesmíre, okamžite by to dala do každej televízie na svete, pretože jedine tak by si mohla zabezpečiť bezproblémový príjem pre svoje fungovanie.

Načo vlastne SETI funguje, keď UFO je vlastne dávno starým fenoménom ?

Hoci už desaťročia máme veľký kopec rôznych prípadov UFO, nemáme žiaden dôkaz, že to sú skutočne navštevníci z kozmu. Aj napriek všetkým príbehom o únosoch, stretnutiach alebo udalosti v Roswelli, nemáme žiaden hmatateľný dôkaz, že sme skutočne navštevovaní. Na druhej strane, hľadanie dôkazu o mimozemskej inteligencii je vedecký pohľad na svet okolo nás. V skutočnosti nemá SETI žiadne spojenie s UFO.

Aká je pravda o prípade Roswell ?

Pravda o tomto prípade závisí od toho, koho sa na ňu opýtate. Priaznivici UFO a mimozemských únosov vám povedia, že v roku 1947 pri Roswelli havaroval mimozemský stroj. Avšak, opäť musím pripomenúť, že neexistuje žiaden relevantný dôkaz pre toto tvrdenie. Jediný dôkaz, že sa to stalo je ten, že vláda tvrdí, že sa to nestalo ? Nemám na to čo povedať...

Hoci sa programu SETI nepodarilo doposiaľ zachytiť, až na jednu výnimku, žiaden mimozemský signál, hľadanie pokračuje. Otázkou však ostáva, kto je pôvodcom oného neznámeho signálu WOW ? Prečo sme ho už viac nezachytili ? Zachytili sme skutočne signál pochádzajúci z inej planéty ? Veríme, že jedného dňa sa odpoveď na tieto otázky dozvieme...

Aktualita: 15. apríla 2011 došlo kvôli finančným problémom k odstávke 42 rádio-teleskopovv severnej Karolíne. Program SETI prišiel kvôli finančnej kríze o takmer 90% svojich dotácii a momentálne je odstavený.

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,833 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.