ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 03:07:44  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Kto je Boh ?

  Kto je Boh ?
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Kto je Boh ?

Počas 2. svetovej vojny musel istý americký pilot núdzovo pristáť v miestach Brazilského dažďového pralesa, kde bol objavený skupinou izolovaných a primitívnych domorodých kmeňov. Ohromení jeho „úžasnou“ vyspelosťou a príchodom „z neba“, ho okamžite začali považovať za boha a dokonca vytvorili aj vlastné náboženstvo, ktorým ho uctievali. Až dodnes je „dôkazom“ ich pravej viery a ich skutočného „boha“ séria predmetov, ktorú tvoria kus zničeného motora, prázdny zapaľovač a zhrdzavený vojenský nôž. Pre moderného človeka však tieto predmety neznamenajú vôbec žiadny dôkaz o príchode „boha“. Sme si teda skutočne istí, že predmety, respektíve artefakty, ktoré dnes považujeme za „božie“ (napr. Božie prikázania a pod.), sú skutočne od Boha, alebo sú to len pozostatky istej udalosti, ktorá sa kedysi odohrala ? Môže byť celé (kresťanské, islamské, akékoľvek..) náboženstvo len výsledkom podobnej interpretácie ? Ako raz povedal známy vedec Arthur C. Clarke - „každá dostatočne vyspelá technológia je považovaná za zázrak“.

Položili ste si už niekedy otázku odkiaľ pochádza Boh a kde sa tu vzal ? Podľa Biblie a Koránu, Boh stále bol a bude. To je síce v poriadku, ale málokto z nás sa s takouto odpoveďou skutočne uspokojí a je samozrejmé, že chceme vedieť viac. Kto teda je – alebo bol Boh ? Čo o ňom vieme ? Okrem toho, že mal v rôznych kultúrach rôzne pomenovanie (Jupiter, Brahma, Allah, Ra, Odin, Ashur, Izanagi, Viracocha, Ahura Mazda, atď.), vieme aj to, že sa v Svätom písme nazýva „otcom“, nikdy nie „matkou“, napríklad otec národa, otec Izraela, otec a jeho deti a podobne. Ide teda o nejakú nadprirodzenú bytosť ? Mnohí to tak berieme. Každý si však tento pojem predstaví inak. Získavame teda celé spektrum rôznych názorov a predstáv o Bohu. Faktom, prečo si ho nevieme jednoznačne predstaviť je skutočnosť, že ho nedokážeme hodnoverne opísať. V hmotnom svete má každý objekt alebo osoba svoje fyziologické vlastnosti, ktorými sa vyznačuje. Ako by ste identifikovali seba ? Vysoký, tmavé vlasy, zelené oči....Ako by ste ale identifikovali niekoho (alebo niečo), kto tieto fyziologické vlastnosti nemá ? Ak je teda Bohom niekto, kto existuje v nehmotnom svete, alebo v rozmere, ktorý náš mozog nedokáže vnímať, nebudeme nikdy schopní ho hodnoverne identifikovať a pravdepodobne ani určiť, kedy a odkiaľ sa tu vzal. Je to však jediné možné vysvetlenie ?

Bol Boh z inej planéty ?

V 60-tych rokoch, keď sa ľudstvo začalo aktívne zaoberať možnosťou opustenia našej planéty a cestovania do okolitého vesmíru, sa pochopiteľne začala skloňovať aj otázka, či sme vo vesmíre sami, či Boh stvoril iba nás, alebo aj iné bytosti vo vesmíre a či náhodou nemôže aj on samotný žiť na nejakom inom mieste v kozme. Túto myšlienku ešte viac rozvíril v roku 1968 Erich von Däinken, ktorý vo svojej knihe Chariots of the Gods prišiel ako prvý s teóriou, že Boh mohol byť návštevník z inej planéty. Mohol teda byť Bohom skutočne niekto, koho modernejšiu technológiu a schopnosti si v tom čase primitívne civilizácie nevedeli hodnoverne vysvetliť, začali ju považovať za zázrak a položili tak základy mnohých antických náboženstiev po celom svete, podobne ako v prípade amerického pilota v úvode článku ? Hlavne pre veriacich pravdepodobne neprijateľná, možno až uražlivá teória, mnohé skutočnosti však tomu môžu nasvedčovať. Ak by sme dokázali akceptovať skutočnosť, že existovala (alebo ešte existuje) mimozemská civilizácia, ktorá disponuje potrebnou technológiou na to, aby bola schopná navštíviť Zem, okamžite by sme mali relatívne hodnoverné vysvetlenia na drvivú väčšinu udalostí uvedených vo Svätom písme, ale aj v mnohých ďalších svetových náboženstvách. Je tu však jeden problém. Veľká väčšina veriacich nikdy nebude schopná túto teóriu prijať, hoci je omnoho racionálnejšia a logickejšia – teda aspoň pre mňa. Osobne skôr uverím logickej teórii technologického pokroku, ako dogmatickej teórii o niečom, pre čo nie sú hmatateľné dôkazy. Mnohí si totiž teóriu o mimozemskej návšteve predstavujú ako niečo nadprirodzené. Nie je to však správne vysvetlenie. Na vesmírnom cestovaní nie je absolútne nič nadprirodzené a nie je k tomu potrebný ani žiaden zázrak – je to len otázka technologickej vyspelosti, na rozdiel od náboženskej teórie o Bohu – stvoriteľovi, ktorá nás núti akceptovať niečo, čo je za hranicami vnímania ľudského mozgu. Úplne zjednodušene – ak je dnes niekto v Bratislave a zajtra sa objaví v Bostone, je na nás, či uveríme tomu, že sa tam dostal lietadlom (technologický pokrok), alebo tomu, že ho tam preniesla božia ruka (náboženské vysvetlenie).

Dobrý alebo zlý Boh ?

Zabudnime teraz na chvíľu na teóriu o mimozemských návštevách a vezmime do úvahy druhú možnosť, a to tú, že vesmír, Zem a človek je skutočne výtvorom Boha. Ak sa tomuto Bohu klaniame a uctievame ho, mnohí z nás si iste položia otázku – je Boh dobrý ? Je prirodzené, že ho považujeme za dobrého, inak by sme sa k nemu nemodlili a neuctievali si ho. Je všeobecne zaužívaným faktom, že Boh symbolizuje dobro. Zlo v tomto prípade stvárňuje diabol, alebo ak chcete Satan. Aké sú však príznaky toho, že je Boh skutočne dobrý ? Čo ak jedného dňa zistíme, že sa modlíme k bytosti zlej ? Existujú totiž názory, že Boh je v skutočnosti bytosť zlá, opierajúc sa pritom o niektoré skutočnosti.

1. Existencia utrpenia

Ak by bol Boh milujúci a dobrotivý, vytvoril by svet na svoj obraz, čiže perfektne dobrý. Znamená to, že by neexistovali žiadne formy zla – v podobe človeka, smrti, utrpenia a podobne. Avšak, v našom svete je obrovské množstvo zla a smrti, čo značí, že jeho stvoriteľ (ak nejaký existuje), bol skôr škodomyselný ako dobrotivý. Tento názor sa objavuje aj vo viacerých antických civilizáciách, napríklad aj u Aztékov, ale aj u iných gnosticky orientovaných vierach, napríklad u Manichejcov, ktorí tvrdia, že svet bol výtvorom zla a smrť je vykúpenie. Tu si poviete - ak by sa dodržiavali všetky prikázania, ktoré nám Boh dal, zlo na svete by nemuselo byť. Ale ako ich máme dodržiavať, keď už svojou samotnou existenciou ich musíme porušiť - viď bod č.2.

2. Dominancia smrti vo svete

Smrť hrá v existencii sveta veľmi dôležitú úlohu. V prvom rade, všetko živé umiera. Až na zopár výnimiek, na to, aby živé organizmy prežili, musia zabíjať a konzumovať iné živé organizmy, alebo biologickú hmotu. Samotný potravinový reťazec nie je nič iné, ako vyvražďovanie jeden druhého. Výsledok je taký, že jeden život v skutočnosti nemôže prežiť bez toho, aby spôsoboval utrpenie a smrť životu druhému. Ak bol teda život skutočne vytvorený, toto je asi najhoršia možná forma jeho fungovania. Ak niekto vytvorí život, ktorý pre svoje fungovanie musí ničiť iný život, opäť sa otvára otázka, či má takto vyzerať dielo niekoho, kto je dobrotivý a milujúci, alebo skôr naopak?

Dobro a zlo – existuje rozdiel ?

Je vôbec možné jednoznačne povedať, ktoré bytosti sú dobré a ktoré zlé? Oklamať nás smrteľníkov je veľmi jednoduché. Ak by existovali nejaké mocné bytosti zla, akú máme záruku, že sa nevydávajú za dobré ? Dokonca i v Biblii sa uvádza, že aj úplne zlá bytosť sa nám môže zjaviť ako anjel (2 Cor. 11:14 - Netreba sa tomu, pravda, čudovať, veď aj satan na seba často berie anjelskú podobu). Skutočnosť, že aj zlá bytosť sa nám môže javiť ako dobrá je tým pádom obrovským nedostatkom všetkých svetových náboženstiev. Vo svete plnom anjelov, démonov a duchov – ako môžeme my, obyčajní ľudia rozpoznať, ktoré z nich sú dobré, ktoré nie sú a ktoré sa tak len tvária ?

Možno si poviete – je lepšie veriť v Boha, pretože ak som sa aj náhodou pomýlil, nemám čo stratiť. Avšak je to tak celkom pravda ? Ak pripustíme možnosť, že sily zla sa môžu vydávať za Boha, nie je lepšie neveriť ? Nie je lepšie neveriť v žiadneho boha, ako v toho nesprávneho ?

Kto je teda Boh ? Mimozemská bytosť ? Stvoriteľ sveta ? Je dobrý alebo zlý ? Existuje vôbec dobro a zlo, alebo je to len náš uhol pohľadu na vec ? A existuje vôbec nejaký Boh ? Na tieto otázky si musí odpovedať každý sám...

(nahlásiť nefunkčné video)


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,710 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.