ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:42:00  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné miesta na Zemi » Sacsayhuamán

  Sacsayhuamán
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Miesta na Zemi - Sacsayhuamán

Sacsayhuamán je archeologický valový komplex neďaleko antického mesta Cuzco, v nadmorskej výške 3701m.n.m. V roku 1983 bola celá oblasť zaradená do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Oblasť sa nachádza v Peru, severne od dnešného mesta Cuscoco. Na rozlohe 3094 hektároch sa nachádza vyše 200 archeologických nálezísk. Do oblasti vedú dve kameňom vykladané cesty, jedna do neďalekého susedstva San Cristobal a druhá do 4,5km vzdialeného mesta Avenida Collasuyo.

Keď prvý krát vstúpili na toto územie Španielski dobyvatelia, neverili vlastným očiam. Nevedeli si vysvetliť, ako mohli pôvodní obyvatelia Peru postaviť takéto stavby. Boli presvedčení, že sa jedná o prácu démonov. V podstate si to tak celkom nevieme vysvetliť dodnes. Aj v dnešnej dobe mnoho ľudí verí, že pôvodní obyvatelia Peru, tzv. „Peruánski indiáni“, neboli technologicky dostatočne vyspelí na to, aby takéto niečo postavili, preto pripisujú tieto stavby bytostiam z iných svetov, alebo mimozemským bytostiam, ktorí použili pri stavbe super-modernú technológiu. Mnohí považujú práve Sacsayhuamán za najveľkolepejšie dielo, ktoré kedy bolo na zemskom povrchu postavené.

Múr, alebo ak chcete hradby, tvoria najimpozantnejšiu časť. Sú postavené z mnohých obrovských kusov vápenca, ktoré sú spracované neskutočne presným spôsobom. Hlavná časť sa nazýva Chuquipampa a je to vlastne svah, na ktorom je 60 múrov a 25 stanovíšť. Najväčší kameň z prvého múru váži 70 ton a podobne, ako všetky ostatné, bol donesený z kamenného lomu zvaného Sisicancha, vzdialeného 3 kilometre. Odtiaľ museli byť tieto kamene prevážané na ich súčasné miesto. Kamene sú tak presne opracované a poukladané jeden na druhom, že medzi ne nemožno prestrčiť ani steblo trávy. Navyše všetky stavby boli postavené bez použitia malty. Akou technológiou boli tak presne opracovávané, žiaľ, nevieme.

V hlavnej časti sa nachádzala ešte akási bašta, ktorej steny pozostávali z troch múrov. Ich základy môžeme vidieť dodnes. Podľa kronikárov to bola jediná obdobná stavba a na celom svete neexistuje žiadna rovnaká, ani jej podobná. Je to odlišné od Stonehenge, či od Egyptských alebo Aztéckych pyramíd, odlišné od akejkoľvek antickej kamennej architektúry. Na mieste sa nachádzajú tri rady múrov, každý na inej úrovni, ktoré pozostávajú z obrovských kusov kameňa. Múr postavený najnižšie tvoria najväčšie kusy. Jeden z nich má až 8,5m na výšku a váži niečo cez 140 ton. Nevedno, čo reprezentujú, ale pri pohľade zo vzduchu sa odborníci domnievajú, že sa môže jednať o zub pumy. Vzhľadom na rozmiestnenie pozostatkov sa predpokladá, že všetky objekty v oblasti kedysi mohli tvoriť tvar hlavy pumy. Niektorí historici sa zase domnievajú, že tri múry postavené v rôznych úrovniach nad sebou môžu reprezentovať tri úrovne vtedajšieho náboženstva. Ukju Pacha (podsvetie), Kay Pacha (zem) a Hanan Pacha (nebo), ktoré reprezentovali tri zvieratá had, puma a kondor. Cik-cakovitý vzor by pritom mal reprezentovať boha Illapa, čo bol boh búrky a hromu. Ale všetko sú to len domnienky.

Väčšina týchto múrov je okolo mesta Cusco, alebo sa tiahne pozdĺž rieky Urubamba v peruánskych Andách. Zopár sa ich našlo aj na iných miestach v dnešnom Peru, ale nikde inde na svete. Väčšina takýchto nálezov je za hranicami nášho chápania. Nevieme vysvetliť, ako, načo a prečo. Nedokážeme ich vysvetliť, ani napodobniť. Základy pozostávajú z vápenca, ktorý bol, ako je vyššie spomenuté, dovážaný z lomu Sisicancha, vzdialeného asi 3km. Zvyšok stien je postavených z andezitu, ktorého najbližšie nálezisko je v horách Waqoto, vzdialených 35km.

Odhaduje sa, že Sacsayhuaman bol postavený okolo roku 1508. Podľa miestnych historiek na ňom pracovalo 20 až 30 tisíc ľudí, viac ako 60 rokov. Ich stavba však ostáva záhadou. Kronikár Garcilaso de la Vega sa narodil v roku 1530 pomerne neďaleko mesta Cusco. Hoci vyrastal v čase, kedy mali byť múry postavené, ani len netuší, ako a kedy bol Sacsayhuaman postavený. Navyše, ako tvrdí vo svojich spomienkach, z počtu 20 až 30 tisíc robotníkov, ktorí na stavbe mali pracovať, musel ostať niekto nažive a musel žiť niekde nablízku. Trpia všetci záhadnou stratou pamäte, alebo je Sacsayhuaman starší, ako si myslíme ?

Zničenie Sacsayhuamanu trvalo asi 400 rokov. Bolo to v období okolo roku 1536, kedy začal Manko Inka vojnu proti španielskym dobyvateľom a používal komplex ako krytie. Neskôr boli odpadnuté kamene používané pri stavbe domov v meste, ale aj pri výstavbe katedrály v roku 1559, prípadne na podobné účely, a to až do roku 1930. Každý si mohol za malý poplatok odniesť z komplexu toľko kameňa, koľko potreboval. Týmto spôsobom slúžili múry vlastne ako kameňolom, z ktorého si ľudia postupne brali kamene pre stavbu domov. Predpokladá sa, že múry boli pôvodne asi o tri metre vyššie, ako pozostatky, ktoré z nich ostali. Vrch sa však skladal z oveľa menších kusov kameňa ako zvyšná časť múru, čiže kamene, ktoré si ľudia odnášali boli omnoho menšie. To vyvoláva domnienku, že základná časť múrov mohla byť postavená oveľa skôr a miestni obyvatelia si vrch len dostavali. Kto teda stál za zrodom Sacsayhuamanu, ako aj to, načo slúžil teda zatiaľ ostáva záhadou.


 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,298 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.