ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 12:24:14  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Historické civilizácie a kultúry » Aztékovia

  Aztékovia
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Historické civilizácie a kultúry – Aztékovia

Ďalšou historickou civilizáciou, ktorú si priblížime, bude Aztécka civilizácia. Predpokladá sa, že sa Aztécka ríša rozprestierala na území dnešnej Arizony, Nového Mexika, Nevady a Colorada. Historické záznamy o Aztékoch však máme až z obdobia 12. storočia, kedy migrovali na územie dnešného Mexika. Práve dnešní Mexičania sú vlastne akýmisi krížencami Španielov a pôvodných obyvateľov, čiže Aztékov. Dokonca i hlavné mesto Mexico City stojí presne v miestach bývalej Aztéckej metropoly, ktorou bolo mesto Tenochtitlan (čítaj tenočtitlán).

Aztékovia boli pokročilou a prosperujúcou civilizáciou, ktorá vybudovala množstvo prekrásnych miest. V čase svojho najväčšieho rozkvetu mala Aztécka civilizácia vyše 15 miliónov obyvateľov, ktorí žili v takmer 500 rôznych komunitách. Aztékovia boli pokročilou civilizáciou predovšetkým v oblasti hudby, umenia, remesla a vedy. Práve hudba hrala veľmi dôležitú úlohu pri rôznych rituáloch uctievajúcich množstvo rôznych bohov. V hlavnom meste žilo asi 300 tisíc obyvateľov a mesto bolo zároveň sídlom vlády, ktorá kontrolovala a bola zodpovedná za trestanie, hospodárstvo a všetky ostatné aspekty štátnej ekonomiky.

Aztécka ekonomika

Spočiatku tvoril aztécku ekonomiku prevažne výmenný obchod. V podstate sa dá povedať, že akýmsi hlavným výmenným prostriedkom sa stali kakaové bôby. Napríklad malý zajac mal hodnotu asi 30 kakaových bôbov, vajce ste si mohli kúpiť za 3 kakaové bôby a drahšie komodity, ako oblečenie a podobne sa pohybovali v hodnote 100 až 300 kakaových bôbov. Ríša mala dômyselne prepracovaný systém spoločnosti, ktorý pozostával zo štyroch vrstiev:

* Šľachta (mala najvyššiu moc)
* Občania (tvorili väčšinu obyvateľstva, boli to prevažne farmári)
* Nevoľníci (pracovali na majetkoch šľachty)
* Otroci (pozostávali prevažne zo zajatcov a tých, ktorí si nemohli dovoliť platiť dane)

Aztécke komunity boli pomerne výrazne závislé od hospodárstva s tým, že kukurica bola hlavnou plodinou. Väčšina úrody sa skladovala a odkladala na horšie časy. Aztékovia používali pokročilý zavlažovací systém, ktorý im dovoľoval pestovať aj na inak vyschnutých územiach. Väčšinou si vyhliadli plytké jazerá, do ktorých nanosili zeminu a povytvárali tak malé ostrovčeky zvané „chinampas“. Takto vybudované plantáže obsahovali veľmi úrodnú pôdu vhodnú pre pestovanie mnohých plodín.

Aztékovia a náboženstvo

Aztécke náboženstvo sa zakladalo predovšetkým na obetovaní ľudí svojim bohom. Aztékovia uctieval stovky rôznych bohov a bôžikov, z ktorých každý reprezentoval istý aspekt života. Práve ceremónie boli veľmi dôležitým faktorom počas hospodárskych sezón. Aztékovia verili, že obetovanie ľudí ich bohom im zabezpečí hojnú úrodu. ¼udí obetovali aj pri korunováciách kráľov alebo vládcov. Väčšina obetí boli zajatci alebo deti. Verili, že ľudské srdce a krv dávajú bohom silu a zároveň aj utišujú ich hnev. Na tento účel bolo postavených aj množstvo veľkých chrámov. Známy bol predovšetkým tzv. „sunstone calendar“, alebo tiež zvaný aj Piedra del Sol. Bol to obrovský, asi 3 a pol metra široký kruh, ktorý podľa Aztékov reprezentoval celý vesmír. Predpokladá sa, že srdce obetovaného človeka sa vyrezalo a umiestnilo presne doprostred tohto kameňa, čo znamenalo, že ho darovali bohom. Ako už bolo spomenuté, Aztéci verili v mnohých bohov, ktorým denne prinášali obety. Odhaduje sa, že počas éry Aztékov bolo dokopy obetovaných takmer 250 tisíc ľudí. Obetovanie sa delilo na dve hlavné časti. Buï bola obeti zoťatá hlava, alebo – a to bola pre obetovaných väčšia česť (dokonca sa robili akési „výberové konania“, kde sa obete sami dobrovoľne hlásili), sa obeti zaživa vyrezalo srdce, ktoré sa umiestnilo na obetný kameň a obeť sa nechala vykrvácať. V niektorých prípadoch dokonca trval rituál celej obety štyri dni.

Aztécki bohovia

Aztécki panovníci boli považovaní za stelesnených bohov a vravievalo sa, že majú takisto schopnosti a vôľu týchto bohov. Spomedzi veľkého množstva bohov môžeme povedať, že medzi najznámejších bohov patrili Huitzilopochtli, Tlaloc, a Tezcatlipoca. Napríklad Huitzilopochtli mohol byť utíšený jedine ľudskou krvou. Jeho chrám stojí priamo na vrchu pyramídy v Tenochtitláne. Z ostatných bohov a bohýň krátko spomenieme:

Atlacoya – bohyňa sucha
Chiconahui – bohyňa plodnosti
Citlalicue – tvorca hviezd
Cipactonal – boh čarodejníctva
Oxomoco – bohyňa astrológie
Xochiquetzal – bohyňa ženskej sexuality, prostitútok a potešenia
Patecatl – boh liečenia a stvoriteľ Peyote (americký halucinogénny druh kaktusu)
Tezcatlipoca - bohyňa temnoty

Je zaujímavé, že väčšina Aztéckych bohov stála na strane „temna“. Dokonca väčšina neskorších pohanských rituálov, alebo aj satanistické kulty uctievajú práve Aztécke praktíky. Na rozdiel od kresťanského Boha, ktorý je bohom lásky, porozumenia a spásy, Aztécki bohovia boli bohovia brutality, násilia a vojny. Pretože – podľa Aztékov, všetci boli zlí, nakoľko zhrešili (prostredníctvom jedného veľkého pôvodcu všetkých hriechov – v Rajskej záhrade). Boh neskôr prišiel na Zem v podobe človeka – Ježiša, ktorý sa nechal obetovať. Aztéci veria, že aj my, obyčajní ľudia, máme tú možnosť nechať sa obetovať podobne, ako Ježiš a očistiť sa tak od všetkých hriechov. Podľa Aztékov, človek, ktorý sa nechá dobrovoľne obetovať bohom a očistí sa od všetkých hriechov, zaradí sa medzi nich a nadobudne všetky schopnosti, ktorými jeho bohovia disponujú.

Zánik Aztéckej civilizácie

Zánik Aztéckej civilizácie bol pomerne rýchly - príchodom Španielského dobyvateľa Hernána Cortésa, ktorý sa ulakomil na Aztécke zlato. Oficiálne Aztécka ríša kapitulovala dobytím ich hlavného mesta Tenochtitlán v roku 1521, po dlhom obliehaní, kedy väčšina obyvateľstva umrela hladom. Španielom však trvalo ïalších 60 rokov, kým sa im podarilo obsadiť aj väčšinu zvyšného územia. Nebyť však série troch obrovských epidémii, ktoré vyhladili takmer 75% celej Aztéckej populácie, trvalo by to omnoho dlhšie. Španieli totiž priniesli na Americký kontinent z Európy choroby, ktoré pôvodní obyvatelia nepoznali – týfus a kiahne. To bol zánik jednej z ïalších vyspelých civilizácii, ktorá zanechala obrovský kultúrny vplyv a navždy sa zapísala do kroniky ľudských dejín.

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,344 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.