ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 05:29:16  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Súčasná spoločnosť a história » Koniec sveta sa (opäť) nekoná

  Koniec sveta sa (opäť) nekoná
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Koniec sveta sa (opäť) nekoná

Ťažká rana pre priaznivcov katastrofických scenárov – koniec sveta sa 21.12.2012 nekoná. Vedci totiž objavili chybu pri prepočte dátumov z Máyskeho kalendára na dnešný gregoriánsky. „Celý výpočet je posunutý minimálne o sto rokov a viac. Zlou správou pre zástancov apokalypsy teda je, že v súčastnosti vôbec nevieme, kedy Máysky kalendár skončí, alebo či už náhodou neskončil“, uviedol objaviteľ chyby v prepočte Gerardo Aldana z Univerzity California v Santa Barbare.

Úvahy o možnom konci sveta boli odvodené z predpokladu, že 21. decembra 2012 nášho času, sa skončí tzv. „Veľký cyklus dlhého odpočítavania“ a Máysky kalendár sa „vynuluje“. Tento výpočet sa ukázal ako chybný a o význame konca Máyskych cyklov nemáme v súčasnosti žiadne informácie.

Máysky kalendár bol prepočítaný do dnešného gregoriánskeho pomocou tzv. GMT konštanty, odvolávajúc sa pritom na dátumy pochádzajúce z dokumentov objavených ešte v čase kolonizácie. Neskôr bola GMT konštanta podporená americkým jazykovedcom a antropológom Floydom Lonsburym, ktorý použil získané čísla na výpočet relatívnej pozície a pohybu Venuše na oblohe. Pozícia planéty sa ukázala byť správna, a preto sa Lonsburyho výpočty začali oficiálne považovať za plne akceptovateľné. Teraz sa však ukázalo, že nie sú presné a Lonsburyho „tabuľka Venuše“ nemôže byť použitá na presný výpočet GMT.

V súčasnosti teda nemáme žiadnu konštantu alebo algoritmus, ktorým by sme vedeli vypočítať presný koniec Máyskeho kalendára, a tak sa zdá, že „naháňači katastrof“ si budú musieť nájsť iný antický kalendár, na ktorý by sústredili svoje apokalyptické nádeje.

Doplnenie článku - podľa najnovších prepočtov nemeckého vedca Andreasa Fulsa, bol koniec Máyskeho kalendára stanovený na december roku 2220.

Máyskych potomkov apokalyptická propaganda hnevá

Dnešní potomkovia Máyov nesúhlasia s tým, že sa svet skončí. Podľa nich síce v roku 2012 nastanú isté zmeny, ale žiadny koniec sveta to neznamená. Sú pobúrení z manipulácie s ich prastarým dedičstvom a neprajú si, aby sa po svete ďalej šíril strach z prichádzajúcich zmien. Koniec posledného trinásteho baktunu (jednotka v Máyskom kalendári trvajúca 144 000 dní) podľa nich symbolizuje len koniec jedného svetového cyklu, po ktorom dôjde k pretočeniu cyklu späť na bod „0“, ktorý Máyovia považujú za posvätný.

V Máyskych proroctvách sa síce nachádzajú odkazy upozorňujúce na možnosť zvýšenia početnosti a intenzity prírodných katastrof, ktoré by mohli v období okolo roku 2012 zasiahnuť Zem, avšak hlavný dôraz sa kladie predovšetkým na začiatok novej éry, ktorá má okolo roku 2012 odštartovať.

Desať najznámejších predpovedí modernej doby o konci sveta

V kontexte týchto informácii sa žiada pripomenúť aj iné predpovede o konci sveta z nedávnej minulosti. Väčšina takýchto predpovedí bola založená na náboženských odkazoch. Majú však jedno spoločné – nikdy sa neudiali.

1.Sliepka z Leedsu, 1806

História pozná množstvo prípadov o konci sveta, avšak tento je jediný, v ktorom je poslom Boha sliepka. Sliepka začala znášať vajíčka, na ktorých bol viditeľný nápis „Christ is coming“, čiže Ježiš prichádza. Ako sa tieto novinky šírili, stále viac a viac ľudí začalo veriť v koniec sveta, až do doby, kedy jeden z miestnych obyvateľov prišiel na to, že niekto si z ľudí poriadne vystrelil.

2.Mileritáni, 23. apríl 1843

Farmár z Nového Anglicka, William Miller, po niekoľko-ročnom študovaní Biblie vyhlásil, že dátum, ktorý si Boh zvolil na zničenie Zeme je ukrytý vo Svätom písme. Tvrdil, že svet sa skončí medzi 21. marcom 1843 a 21. marcom 1844. Založil si vlastný rád Mileritánov, ktorý tvorili tisícky veriacich. Za presný dátum si zvolili 23. apríl 1843. Väčšina z nich predala všetok svoj majetok s tým, že ho už nebudú potrebovať. 23. apríl prišiel, koniec sveta však nie. Rád Mileritánov sa rozpadol, niektorí z nich si však založili nový, ktorý je dnes známy pod názvom „Cirkev adventistov siedmeho dňa“.

3.Mormónska apokalypsa, 1891

Joseph Smith, zakladateľ Mormónskej cirkvi, zvolal vo februári 1835 stretnutie všetkých veriacich, aby im oznámil, že sa rozprával s Bohom, ktorý mu povedal o návrate Ježiša v priebehu najbližších 56 rokov, po ktorom nastane koniec sveta.

4.Halleyova kométa, 1910

V roku 1981 objavili astronómovia pomocou spektrálnej analýzy, že v chvoste kométy sa nachádza smrtiaci plyn kyán. Mnohí v tom čase verili, že Zem bude prechádzať cez tento pás v roku 1910. „Budeme sa kúpať v toxickom plyne“ - toto boli titulky novín New York Times, ale aj iných denníkov, ktoré spustili hromadnú paniku na území Spojených štátov, ale aj v zahraničí.

5.Pat Robertson, 1982

V máji 1982, zakladateľ „kresťanskej koalície“ Pat Robertson vyhlásil, že garantuje koniec sveta na rok 1982, odvolávajúc sa pritom na evanjelium podľa Mateja, 24:36. Informoval pritom viac ako 700 svetových televízii.

6.Brána do neba, 1997

Keď sa v roku 1997 priblížila k Zemi Hale-Boppova kométa, objavili sa špekulácie, že sa v jej chvoste nachádza ukrývajúca sa vesmírna loď, ktorej existenciu (ako vždy) NASA zatajuje. Hoci boli tieto špekulácie oficiálne vyvrátené astronómami (a kýmkoľvek, kto vlastnil dobrý teleskop), klebety sa objavili v paranormálnej relácii populárneho rádia Coast to Coast AM. Tieto reči viedli UFO Kult zo San Diega, ktorý si hovoril Heaven´s Gate (brána do neba) k domnienke, že sa svet čoskoro skončí. Popravde sa aj skončil – ale len pre 39 členov kultu, ktorí 26. marca 1997 spáchali hromadnú samovraždu.

7.Nostradamus, august 1999

Ťažko rozlúštiteľné a metaforické predpovede Nostradama zaujímajú ľudí už viac ako 400 rokov. Jeho predpovede, ktoré sú síce presné, ale veľmi ťažko rozlúštiteľné ešte predtým, ako sa udejú, boli vydané už v mnohých odlišných verziách, medzi nimi aj táto: "Siedmeho mesiaca roku 1999, kráľ teroru zostúpi z neba“. Mnohých nebolo treba dlho presviedčať o tom, že sa bude jednať o koniec sveta.

8.Rok „00“, 1. januára 2000

Ako sa minulé storočie blížilo ku svojmu koncu, mnoho ľudí sa začalo obávať, že našu skazu nám môžu priniesť práve výdobytky modernej technológie – počítače. Údajný problém spočíval v tom, že mnoho počítačov nebude schopných zvládnuť prechod z roku 99 na rok 00. Nikto si nebol skutočne istý, čo to môže znamenať. Očakávalo sa všeličo, od výpadkov elektrickej energie, až po odpálenie jadrových hlavíc a nukleárny holokaust. Prechod do nového milénia však počítače zvládli bez problémov.

9. 5. máj, 2000

V tomto prípade stál na začiatku celej paniky istý Richard Noon, autor knihy s názvom „5/5/2000 Ice: the Ultimate Disaster“. Podľa jeho knihy mala Zem postihnuť v spomínanom čase nová ľadová kataklyzma.

10.Ronald Weinland, jeseň 2008

Ronald Weinland, autor knihy „God's Final Witness“ vyhlásil, že umrú stovky miliónov ľudí a v rozmedzí maximálne dvoch rokov, počnúc rokom 2006, ľudstvo prežije najhoršie obdobie svojej histórie. Spojené štáty skolabujú, nebudú už viac svetovou mocnosťou, ba dokonca nebudú ani nezávislým štátom. Ronald Weinland si neskôr vyslúžil aj prezývku „God´s prophet, čiže Bohov prorok.

Zdá sa teda, že jedinou apokalypsou pre planétu Zem je zatiaľ sám človek a priaznivci koncov sveta si opäť raz budú musieť počkať. Či si v budúcnosti pre svoje teórie nájdu iný antický kalendár, ďalší odkaz z Biblie, Nostradamove proroctvo, blížiaci sa asteroid Aphosis, alebo inú skutočnosť je len na nich. Podstatnou otázkou aj naďalej ostáva – budú mať tento krát pravdu ?

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,842 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.