ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 03:34:02  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Vlkolaci

  Vlkolaci
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Vlkolaci

Vlkolaci (niekedy nesprávne označovaní ako vlkodlaci) sú podľa tradícii žijúce bytosti, ktoré majú schopnosť premeniť sa na vlka. Po tom, ako sa tak stane, disponujú všetkými vlčími schopnosťami. Príbehy o vlkolakoch existujú už odpradávna, zmienku o nich môžeme nájsť dokonca už v kmeňoch starých Indiánov zo Severnej Ameriky, ale najväčší rozmach zažil tento fenomén v rokoch 1400 až 1600, a to predovšetkým v krajinách dnešnej Škandinávie. V tom čase ľudia verili, že vlkolaci získavajú svoje schopnosti od diabla. Žili ako normálni ľudia, až do doby, kedy začali uctievať diabla. Fenomén vlkolakov však úplne nevymizol. Niekoľko pozorovaní vlkolakov je hlásených dodnes. Čo to vlastne vlkolaci sú ? Sú tieto mýty postavené aj na nejakých konkrétnych faktoch alebo sú to len zveličené historky ? Na tieto otázky sa snažili odpovedať aj experti. Niektorí hľadali nadprirodzené riešenie, iní zase vedecké vysvetlenie. Na ktorú stranu sa prikloníte vy ?

Mytologické vysvetlenie vlkolakov


Hlavne v stredoveku prevládal názor, že vlkolaci sú posluhovačmi samotného diabla. Výzor vlkolakov sa v rôznych kultúrach dosť líši, ale najčastejšie ich opisujú ako bytosti na nerozoznanie od vlkov, s tým rozdielom, že nemajú chvost, majú ľudské oči a hlas. Po tom, ako sa navrátia do svojej ľudskej formy, cítia sa zoslabnutí a trpia dosť silnou depresiou, nakoľko sú si vedomí svojich zlých skutkov. Jedným spoločným znakom vlkolakov vo všetkých kultúrach je však to, že si vlkolaci radi pochutnajú na čerstvo pochovaných mŕtvolách.

Ako sa človek vlastne stane vlkolakom ? V rôznych kultúrach opäť nachádzame rôzne možnosti. Asi najznámejším je nasadiť si na nahé telo opasok z vlčej kože. V ďalších prípadoch sa spomína namazanie tela špeciálnou masťou, či napitie sa dažďovej vody z vlčej stopy. V Ruskom folklóre zase nájdeme zmienku, že vlkolakom sa stáva siedmy syn siedmeho syna. Najčastejšie sa však spomína práve spolčenie sa so Satanom a plnenie rôznych jeho „úloh“, medzi nimi aj jedenie ľudského mäsa.

Čo sa odolnosti týka, povesti spomínajú odolnosť vlkolakov voči strieborným zbraniam a vysokú odolnosť voči ostatným typom zbraní a útokov. Na rozdiel od upírov, sú odolní aj voči svätým symbolom, ako kríž alebo svätená voda. Podľa mnohých kultúr, jediným spôsobom, ako sa chrániť pred útokmi vlkolakov je imelo alebo pšenica. Na zbavenie prekliatia sa používali tri spôsoby. Exorcisticky, chirurgicky a medicínsky. Prvé dva spôsoby zrejme vysvetľovať nemusíme. Pri medicínskej forme liečenia sa používal vývar z pribilinca.

Vedecké vysvetlenie vlkolakov


Kontaminácia jedla

Stravovacie návyky, hlavne stredovekých roľníkov mohli byť jednou z príčin vlkolackého sebalkamu. Tzv. „námeľová infekcia“ či už na žite alebo obilí bola v období stredoveku pomerne častá. Je to vlastne typ huby, ktorý rastie na obilí, a to hlavne počas vlhkých rokov alebo po veľmi tuhej zime. Látky obsiahnuté v tejto hube sú chemicky veľmi podobné látkam v LSD, čiže spôsobujú silné halucinogénne účinky. Podobne ako u modernej drogy, aj otrava týmito hubami spôsobovala halucinácie, hystériu a paranoiu. Otrava zjedením chleba alebo iného jedla, v ktorom sa nachádzali stopy húb mohla v jedincovi vyvolať také stavy, že si sám o sebe myslel, že je vlkolak, alebo mal halucinácie a predstavoval si, ako na neho celá dedina ukazuje, že on je vlkolakom. Avšak tento argument otravy hubami stojí na pomerne tenkých nohách, nakoľko príbehy o vlkolakoch sa nachádzajú aj v povestiach krajín, v ktorých táto huba nerastie.

Umelo vyvolaná halucinácia

Niektoré záznamy spomínajú v súvislosti s premenou na vlkolaka nanášanie si na telo špeciálnu masť a následné inhalovanie jej výparov. Hlavnými prísadami tejto masti boli ľúľkovec zlomocný a baklažán, čo mohlo spôsobiť halucinácie alebo vidiny premeny tela. To by mohlo vysvetliť, prečo postihnutá osoba skutočne verila tomu, že je vlkolak alebo sa aj tak správala.

Fyzická alebo duševná nemoc

Moderní lekári si myslia, že osoby, ktoré si mysleli, že sú vlkolaci mohli trpieť jednou z nasledujúcich chrôb: besnota, porucha metabolizmu, hypertrichóza (nadmerné ochlpenie) alebo duševná porucha. Kmeňový vírus prenášaný predovšetkým psami, vlkami ale aj líškami a inými zvieratami môže spôsobiť besnotu. Vírus zasahuje centrálny nervový systém nekontrolovateľné vzrušenie a bolestivé kontrakcie krčných svalov, ktoré bránia postihnutej osobe piť. Osoba postihnutá besnotou zomiera najneskôr do štyroch dní.

Čo sa týka poruchy metabolizmu, ide o dedičnú chorobu. Biochemik David Dolphin tvrdí, že príznaky tejto poruchy sú dosť podobné príznakom vlkolactva. Jedným z nich je napríklad fotosenzitivta, pri ktorej trpí postihnutá osoba dosť silnými bolesťami pri pobyte na slnku, a preto sa pohybuje skôr v tieni alebo po tme. V ďalšom štádiu nemoci má už osoba bledú pokožku a začína na viacerých miestach zarastať. V poslednom štádiu už choroba napadá aj oči, nos a uši. Choroba je často sprevádzaná aj psychickými poruchami, počnúc miernymi záchvatmi, až po hystériu.

Čo sa duševných porúch týka, existuje porucha v takej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za výzor nášho tela. Štúdia dvoch pacientov trpiacich onou poruchou ukázala, že v práve v tejto oblasti mozgu mali nezvyčajnú aktivitu. Pri tejto poruche si pacient skutočne myslí (a aj cíti), že sa jeho telo deformuje. V skutočnosti to však nie je pravda.

Odborníci napokon dospeli k záveru, že pacienti trpiaci lykantropiou si o sebe skutočne myslia, že sa premenili na nejaké zviera. To, že sa menia, si však v skutočnosti len predstavujú vo svojej hlave. Ïalšími štúdiami sa podarilo lykantropiu rozdeliť na dve štádiá:

* Pacient sa už niekedy v minulosti cítil alebo sa cíti ako zviera
* Pacient sa správa tak, ako keby bol zviera, t.j. vrčí, alebo chodí po štyroch

Mytologické, aj vedecké vysvetlenia máme za sebou a je len na nás, ku ktorým sa prikloníme. Otázkou však ostáva, čo alebo koho videli očití svedkovia ?

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,757 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.