ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieOktóber 26 2020 04:17:41  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Známe osobnosti » Bol Tutanchamon ženou ?

  Bol Tutanchamon ženou ?
Tento článok je zaradený do kategórie: V
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Bol Tutanchamón ženou?

Objavenie hrobky faraóna Tutanchamóna (v roku 1923), jedinej, ktorú zlodeji nevykradli, sa stalo archeologickou senzáciou 20. storočia. Prinieslo nielen bohatstvo, i slávnu „kliatbu faraónov". Historikov však zaujalo najmä to,prečo 18-ročný faraón zomrel. Naozaj ho zavraždili? Ak áno, stalo sa to preto, že bol vlastne ženou, ako tvrdí posledná, šokujúca hypotéza?

Tutanchamón, faraón 18. dynastie, vládol Egyptu v rokoch 1347-1339 pred Kristom. Mal deväť rokov, keď zasadol na trón a osemnásť, keď za záhadných okolností zomrel. Hoci sa do dejín nezapisal žiadnym výnimočným činom, jeho meno pozná celý svet. Nedávno sa znova objavila hypotéza, že bol vlastne ženou... Tutanchamón bol skutočne jedným z najnenápadnejších vládcov Egypta. Náš známy egyptológ Vojtech Zamarovský povedal, že keby nebola objavená jeho hrobka s obrovskými pokladmi, bol by len zrnkom piesku v tisícročia trvajúcich dejinách Egypta...

Kliatba hrobky

Tutanchamón upútal pozornosť verejnosti niekoľkokrát. S ním totiž súvisela smrť vyše dvadsiatich archeológov a vedcov, ktorí skúmali hrobku vládcu alebo jeho múmiu a zomreli za záhadných okolností. Historikov však zaujímal najmä fakt, že zomrel ako osemnásťročný. Naozaj ho zavraždili? Úder na temene hlavy by tomu nasvedčoval... V januári 2001 holandskí odborníci dospeli k novej, prekvapujúcej verzii udalostí: Tutanchamón trpel neznámou chorobou - akýmsi smrteľným druhom „tučnoty“ - obvod jeho bedier bol o tridsať centimetrov väčší ako obvod hrudníka Tento fakt objavili po preskúmaní oblečenia faraóna, ktoré našiel objaviteľ hrobky archeológ Howard Carter. Medzi detskými rekvizitami z čias, keď chlapec nastúpil na trón, sa nachádzali desiatky voľných šiat. Ich strih nezodpovedal rozmerom zdravého muža Tutanchamonovho veku, lebo boli v okolí drieku veľmi voľné... Spôsobila faraónovu smrť nadmerná tučnota vyvolaná neznámou chorobou? Alebo, ako tvrdí novšia, šokujúca teória, bol jednoducho ženou a navyše tehotnou? Egyptológ-amatér Luis García Gallo dlho zhromažďoval dôkazy, aby v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako prvý prišiel s teóriou o ženskom pohlaví Tutanchamóna.

Na podporu svojej teórie Gallo napríklad uvádza, že na celkom vyholenej lebke mal Tutanchamón natiahnutú akúsi mitru z kože samice supa, s dvoma zlatými hadmi hore. V egyptskej ikonografii je to symbol materstva. V záhyboch obväzov Tutanchamóna našli dve dýky: jednu zo železným ostrím namiereným na pravé stehno, druhú so zlatým ostrím - namierenú k ľavému. Prvá je klasickou výbavou egyptských màtvych. Pre druhú existuje jediné pravdepodobné vysvetlenie, že ide o nástroj, ktorým urobili žene cisársky rez, čo spôsobilo jej smrť. Ďalším z mnohých dôkazov pre túto hypotézu je fakt, že na vnútornej strane vrchnáka mužských sarkofágov vždy figurovala postava bohyne Nut. Màtvy bol k nej obrátený čelom, aby mohlo dôjsť k zmàtvychvstaniu. V ženských sarkofágoch umiestňovali Egypťania odlišné symboly - v dolnej časti vrchnáka bolo vždy vidieť akéhosi boha. A práve na vnútornej strane sarkofágu Tutanchamóna nie je bohyňa, ale boh...

Cisársky rez?

Vojtech Zamarovský okrem iného o Tutanchamónovi napísal, že sa zúčastňoval na obradoch, ukazoval sa v okne, prijímal dary od vazalov, ale je málo pravdepodobné, že poľoval na levy a nikdy sa nevydal do boja a nezabíjal nepriateľov. Niektoré sochy mladého faraóna prekvapujú výrazne dievčenskou tvárou. Jeho múmia má malé, nemužské uši. Röntgenové snímky jeho hlavy ukazujú, že lebka je silne vyklenutá dozadu. Dávni Egypťania dlhodobým bandážovaním tvarovali novorodencom hlavy, aby získali tento nezvyčajný tvar. Ale tomuto zákroku podrobovali takmer výlučne dievčatká. Philipp Vandenberg v knihe Zabudnutý faraón uverejňuje neobyčajnú informáciu: „Na bruchu Tutanchamónovej múmie sa nachádza rez dlhý 86 milimetrov, ktorý vedie od pupka k prednému hornému výstupku bedrovej kosti. Nepokrýva ho zlatá tabuľka, ako to bolo zvykom pri iných múmiách." V správe doktora Derrieho o výskume exponátu sa uvádza: Rez je na inom mieste, ako mali kráľovské múmie, ktoré skúmal profesor Eliot Smith. U nich rez bol takisto na ľavej strane, ale viac vertikálne, nie ako v tomto prípade, pod posledným rebrom." Odkiaľ zrazu toľko zmien? Ako je možné, že mumifikátori v tomto jednom jedinom prípade urobili rez celkom inak? Prečo stopu nezakryli zlatou tabuľkou, ako to prikazoval zvyk? Je to všetko iba náhoda, alebo na mumifikovanie tela použili už existujúci rez?

Múmia v laboratóriu

Mohlo to byť totiž aj takto: Tutanchamón bol ženou, ktorej prvé tehotenstvo sa skončilo potratom. Pri druhom museli urobiť cisársky rez. Dieťa prišlo na svet màtve a spolu s ním zomrela aj matka Mumifikátori využili otvor po cisárskom reze na vybratie vnútorností a zvyčajné vyčistenie tela pred mumifikáciou. Predčasne narodené dieťa pochovali podľa tradície spolu s matkou, teda s faraónom (v komnate pokladnice v blízkosti kostnice sa našli predčasne narodené deti - päť až sedemmesačné embryá dievčatiek, výnimočne dôkladne mumifikované). Nejasnosti okolo Tutanchamónovej múmie posilňuje aj ďalší fakt, ktorý nemožno vysvetliť. Nápisy na stenách kanop (nádob na vnútornosti màtveho) boli miestami retušované a opravované. Prečo? Čo malo zostať utajené?

Výskumy Tutanchamónovej múmie, ako aj ostatných nálezov, ktoré s ňou súvisia, sa začali nanovo. Po tridsiatich rokoch sa faraónova múmia opäť dostane do laboratórií, tentoraz japonských vedcov, kde ju podrobia dôkladným výskumom DNA. Ktovie, koľko prekvapení nám ešte mladý faraón (alebo azda faraónka?) pripraví... Lebo „záhada obyčajného faraóna" sa týmto celkom určite ešte neobjasní..

zdroj:www.ufoglobal.mysteria.cz

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,260,759 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.