ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieNovember 28 2020 03:53:01  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné bytosti » Príšera z jazera Loch Ness

  Príšera z jazera Loch Ness
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Príšera z jazera Loch Ness

Pri vyslovení pojmu Loch Ness si určite každý z nás hneď vybaví záhadného tvora údajne žijúceho v jazere Loch Ness, nachádzajúcom sa 37km južne od Škótskeho mesta Iverness. Očitých svedkov je desaťtisíce a pozorovania sa objavujú už počas mnohých desaťročí. Medzi svedkami môžeme nájsť množstvo ľudí – mníchov, kňazov, úradníkov, doktorov, vedcov, policajtov a mnoho ďalších ľudí z rôznych oblastí. Videli títo ľudia skutočne príšeru z Loch Ness, alebo vidia len to, čomu veria že vidieť chcú ?

HISTÓRIA

Tradícia „veľkej ryby“ v jazere Loch Ness sa traduje už od roku 1863, kedy ju prvý krát uvidel miestny horár. Odvtedy začalo stále viac a viac ľudí prichádzať so svedectvami o pozorovaní „veľkej ryby“. Medzi nimi sa našli aj ľudia, ktorí tvrdili o existencií mýtického vodníka alebo akéhosi vodného koňa, ktorého začali nazývať „beštia“.

Fotografia doktora Shielsa z roku 1975Ako napokon vznikol celý príbeh o príšere z Loch Ness ? Asi najznámejšie pozorovanie onej doby uzrelo svetlo sveta v roku 1933, kedy pani Mackayova videla niečo, čo označila za veľrybu. Miestny správca jazera, ktorý pracoval tiež ako amatérsky žurnalista sa rozhodol uskutočniť interview s pani Mackayovou pre miestne noviny Iverness Courier. V tomto článku píše, že pani Mackayova videla obludu na vlastné oči. Nie práve najvhodnejší pojem „obluda“ neskôr vyvolal v Británii veľký rozruch a množstvo ľudí sa rozhodlo osobne navštíviť jazero Loch Ness.
OČITÉ SVEDECTVÁ
(údajných svedectiev je obrovské množstvo, vyberáme len tie najzaujimavejšie)

rok 1934 – George McBean so skupinou svojich ľudí pozorujú zvláštny objekt dlhý asi 6 metrov. Spočiatku si myslia, že sa jedná o plávajúci kmeň stromu, ale neskôr túto možnosť zavrhnú, nakoľko sa pohybuje proti vlnám a proti vetru.

Rok 1967 – David Fraser pozoruje veľký hŕb, ktorý sa vynoril, chvíľu pobudol na hladine a napokon sa opäť ponoril pod vodu. Pán Fraser ho opísal ako obrovský hŕb pripomínajúci korytnačí pancier.

Rok 1958 – 27 cestujúcich autobusu pozoruje obrovský hŕb (asi 7m) vyčnievajúci spod hladiny

Rok 1935 – Renna MacKenzie pozoruje obrovský krk s malou hlavou na konci, ktorý vytŕča spod hladiny asi po dobu 5 minút, až kým ho nevyruší okoloidúci čln.

Rok 1934 – Obrovské zviera s dlhým krkom ako žirafa pozoruje pani Margaret Munro asi po dobu 25 minút, ako sa prechádza po brehu v okolí jazera Loch Ness.

EXPEDÍCIE

Doposiaľ bolo uskutočnených viac ako tucet organizovaných expedícií za účelom hľadania príšery z Loch Ness a musíme jednou vetou povedať, že niektoré sa napokon ukázali ako veľmi podivuhodné, ako napríklad expedícia The Academy of Applied Science Expeditions z roku 1972. Výsledkom expedície boli až podivné pozorovania a zábery, ktoré neskôr niektorí ľudia označili ako vopred pripravené a nastrčené. Organizácia sa ale bráni a tvrdí, že ich zistenia sú skutočné. (patrí medzi ne napríklad aj tento snímok zo sonaru, ktorý vyvolal medzi verejnosťou veľký rozruch).

Operácia Cleansweep

23. apríla 2001 sa začala doposiaľ najväčšia výprava v histórii Loch Ness. Išlo o expedíciu pod vedením Jan Sundberga z Rámcového podvodného pátracieho tímu (Global Underwater Search Team – GUST). Výprava dorazila na miesto s dvomi jasnými cieľmi – meter po metri prehľadať celé jazero pomocou moderného sonaru Simrad SM2000 a nastaviť pascu, do ktorej by sa mala prípadná príšera zachytiť.

Záber z operácie Cleansweep


Viac ako 50 hodín nepretržitého monitorovania jazera pomocou sonaru neprinieslo žiadne nálezy, podobne ako nastražená pasca. Avšak na margo celej expedície musíme podotknúť, že sa jej podarilo objaviť špecifický druh úhorov. 2. mája 2001 sa pasažieri minibusu rozhodli zájsť si na pláž neďaleko cesty A82. Na pláži, blízko vodnej hladiny našli dva mŕtve úhory, ktoré boli oveľa väčšie ako známy sladkovodný druh Úhora Európskeho (Anguilla anguilla). Jeden z účastníkov Tony Harmsworth túto skutočnosť ihneď nahlásil Adriane Shinovej z práve prebiehajúcej expedície Cleansweep. Členovia expedície okamžite dorazili na miesto a nálezy odniesli na preskúmanie do laboratória.

Výskumy v laboratóriu ukázali, že sa jedná o druh úhora, ktorý je vyslovene morský. Ako a prečo sa tieto morské úhory dostali do sladkých vôd nie je celkom známe. Najpravdepodobnejšia je teória, že sem boli umelo vypustené ľuďmi. Výskum tiež ukázal ako príčinu smrti priestrel mozgu, pravdepodobne harpúnou. Väčší z dvojice meral 1.86m na dåžku, 0.55m v priemere a vážil úctihodných 20.8kg.

Či sa v jazere Loch Ness skutočne niečo nachádza, nevieme. Prieskumy neukázali nič nezvyčajné, čo by malo obývať toto jazero. Ale miestni ľudia stále tvrdia svoje a sú presvedčení o svojej pravde. Máme proti sebe výpovede desaťtisícov svedkov počas obdobia trvajúceho takmer 150 rokov a skupiny odborníkov disponujúcimi najmodernejšou technikou. Na čiu stranu sa prikloníme ?

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,293,932 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.