ÚvodČlánkyFotogalériaVyhľadávanieDecember 04 2020 11:17:59  
 Navigácia
Č L Á N K Y-->
- UFO
- UFO na Slovensku
- Vesmír
- Súčasná spoločnosť a história
- Historické civilizácie a kultúry
- Záhadné miesta na Zemi
- Známe osobnosti
- Posmrtný život
- Záhadné bytosti
- Nevysvetliteľné udalosti
- Nezodpovedané otázky
- Otázky a odpovede

--------------------------------------
U Ž I T O Č N É-->
-Hľadaj na stránke
-RSS odber noviniek
-Naše diskusné fórum

--------------------------------------
K O N T A K T Y-->
-Pre majiteľov stránok
-Ochrana osobných údajov
-Podmienky šírenia obsahu
-Spolupracujeme
-Mysteria.sk na facebooku
-UFO kluby na Slovensku

 Reklama
www.foto-kosice.sk

Svadobný fotograf pre Košice a Východ

 Hierarchia článkov
Články - úvod » Záhadné miesta na Zemi » Veľká Sfinga

  Veľká Sfinga
Tento článok je zaradený do kategórie: N
(Pozrite si: podmienky šírenia obsahu)

Veľká Sfinga je štruktúra, ktorá patrí k pohrebisku v Gize nachádzajúcom sa západne od Káhiry. V oblasti sa nachádzajú pyramídy: Khufu, Khafra a Menkaura spolu so Sfingou a radom menších pyramíd a hrobiek.

Predpokladá sa, že všetky tieto stavby boli postavené štvrtou dynastiou kráľov, vládnucich v období zvanom Staré kráľovstvo. Odborníci rozdeľujú staroveký Egypt na tieto obdobia:

* Predynastické (asi okolo roku 4050 PNL)
* Prastaré obdobie, tiež nazývané aj obdobie rannej dynastie (3050-2575 PNL)
* Staré kráľovstvo (2575-2150 PNL),
* Stredné kráľovstvo (2040-1783 PNL)
* Nové kráľovstvo (1550-1070 PNL)
* Obdobie neskorej dynastie (1070-332 PNL)

Sfinga je najstaršou kamennou stavbou postavenou v období starého kráľovstva. Počas vládnutia osemnástej dynastie ho nazývali "Horus" horizontu alebo aj "Horus" pohrebiska. Hor, Heru alebo Har, po grécky Horus, je staroveký boh egyptského panteónu, ktorý bol spodobovaný ako sokol alebo muž so sokoliou hlavou.V neskorších dobách boli vyhotovené aj menšie zhotovenia Sfingy s tvárou práve vládnuceho panovníka. Predpokladá sa, že tvár Veľkej Sfingy patrí Chephrenovi, faraónovi zo štvrtej dynastie, ktorý taktiež nechal postaviť druhú najväčšiu pyramídu v Gize. Podľa vzhľadu Sfingy sa predpokladá, že Chephren bol vnímaný ako veľmi mocný panovník, dokonca ho vtedajší obyvatelia považovali za boha.

Vytesaná do pôvodného vápenca, Sfinga je 19,8 metra vysoká a 73,2 metrov dlhá. Nachádza sa neďaleko Veľkej Pyramídy. Hlavná časť smeruje pozdĺž východo-západnej osi, tvárou hľadiac na východ. Sprístupnený priestor tvorí poschodie okolo pomníku, trochu zúžené na západnom konci. Na západnej strane sa nachádza nedokončený výstupok, ktorý je mierne vyvýšený od ostatných poschodí. Veľké a malé kusy vápenca boli postupne osadzované od hora nadol, a to postupne v rôznych obdobiach.

Obdĺžniková stavba známa ako Sfingov Chrám leží na východ Sfingy, ktorá hľadí priamo na neho. Na juh od Sfingy leží oblasť známa ako "Khafra Valley Temple". Odtiaľ vedie priamy chodník k druhej Khafrovej pyramíde. Chodník vedie popri celej južnej časti Sfingy. Na hornej plošine za Sfingou stojí Khafrová márnica.

Pôvodne mali všetky tri pyramídy v Gize svoj kostol, cestu a márnicu. Tieto štruktúry boli pôvodne postavené z jemnejšieho a tvrdšieho vápenca alebo žuly, ktorá ale postupom času čiastočne alebo úplne opadala a zanechala len holé vápencové múry, ktoré vydržali dlhé stáročia.

Náhrobný kameň Tuthmosisa IV

Medzi obrovskými múrmi sa nachádza aj náhrobok, na ktorom je zaznamenaný sen Tuthmosisa IV z čias, kedy bol princom. Snívalo sa mu, že sa zastavil odpočinúť si v tieni Sfingy počas loveckej expedície v púšti. Zatiaľ čo spal Sfinga mu povedala, že sa stane kráľom, keď odnesie všetok piesok, ktorý ju zasypal. Tuthmosis nechal odpratať piesok z okolia Sfingy a skutočne sa stal kráľom. Tuthmosis dal vztýčiť tento pamätník, ktorý rozpráva jeho príbeh. Ako bol pamätník dokončený, nechal postaviť aj kaplnku, v ktorej sa uctieval práve Horus.


Tu je celý Tuthmosisov sen:

"Hľa, pozri sa na mňa Tuthmosis, syn môj. Ja som Horus, tvoj otec. Kráľovstvo bude zverené práve tebe. Ty budeš ten, ktorý bude nosiť červenú a bielu korunu. Celý svet bude patriť tebe v celej jeho kráse, až kým bude svetlo hviezd svietiť a kráľ vesmíru vládnuť. Množstvo bohatstva ti bude patriť. Budeš vyberať poplatky od domácich, ale aj od iných krajov vo svete. Dlhý vek bude trvať vláda tvoja a ja ti dám to najlepšie zo všetkých vecí. Piesok v mojom okolí ma takmer celkom zasypal. Sľúb mi, že urobíš to, čo si prajem v mojom srdci, a ja ti splním to, po čom túžiš syn môj."Zvyšné časti textu neboli získané, nakoľko sa postupom času rozpadli, alebo sa stali nečitateľnými.

Vek Sfingy stále nie je definitívou

Podľa geológa Bostonskej univerzity Roberta Schocha, Sfinga nebola postavená v období, ktoré sa predpokladá. Fotogrametrický prieskum uskutočnený v roku 1979 Dr. Markom Lehnerom a Dr. K. Lal Gaurim priniesol ďalšie nezodpovedané otázky. Lehner a Gauri identifikovali a zaznamenali exponované plochy pamätníka a spoje kamenných blokov. Lehner a jeho pomocníci došli k záveru, že Sfinga nebola postavená v období Starého kráľovstva, ale bola v tomto období len rekonštruovaná.

Lehner tvrdí, že starí Egypťania ju "zdedili" po predchádzajúcej vyspelej civilizácií, ktorej existencia sa datuje ešte niekde do prehistorických dôb. Ďalej tvrdí, že Sfinga bola Egypťanmi rekonštruovaná, pretože bola poškodená vodou. Znamenalo by to, že sa Sfinga mohla dlhší čas nachádzať pod vodou.

Dr. Schoch a Dr. Dobecki vykonávali ďalšie výskumy v oblasti, a to v rokoch 1990 a 1991. Vyslali zvukové vlny do stien a podlahy, až do hĺbky 4-6 metrov zaznamenávajúc pritom čas, o ktorý sa vrátia. V stene a podlahe v prednej časti Sfingy zaznamenali rýchlejšiu odozvu, ako v zadnej časti. V neoslabenej hornine sa šíri zvuk rýchlejšie, zatiaľ čo v zvetranej hornine pomalšie. Schoch vypočítal podľa rýchlosti zvuku intenzitu zvetrania. Z toho následne vyvodil záver, že predná časť a strany Sfingy pochádzajú niekedy z roku 5000 PNL. Zadná časť a ostatné časti Sfingy boli podľa Schocha postavené pred rokom 7000 PNL.

Kto postavil Sfingu ?

Pokiaľ vychádzame z predpokladu, že tak veľké stavby mohla postaviť len vyspelá civilizácia, Sfinga je zrejme dielom nejakej prastarej civilizácie žijúcej dávno pred nami a pred Egypťanmi. Na druhej strane obyvatelia Británie v dobe neolitu taktiež stavali štruktúry ako napríklad Stonehenge aj bez prítomnosti vyspelej techniky. Tým pádom sa nám ale núka otázka, či sa našli niekde v oblasti Egypta stavby podobné Britskému Stonehengu. Áno, našli. V roku 1990 neďaleko osady Nabta Playa v južnej časti púšte. Toto dokazuje, že ľudia stavali megalitické stavby už pred rokom 5000 PNL.

Kto ale postavil Sfingu ostáva záhadou....

 Administrátorska časť
Administrátorske meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

 Anketa
Myslíte si, že celý svet je ovládaný bohatými a vplyvnými ľuďmi ?

Áno

Nie


 Meditačné rádio
Spustiť rádio

Converted to v7 by WhoCare
Fenix by: PHP-Fusion Themes4,301,267 návštev
© 2007 - 2016 Mysteria.sk
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.