Každý milovník literatúry potrebuje kvalitnú knižnicu

Každý milovník literatúry potrebuje kvalitnú knižnicu

Výber knižnice rozhodne netreba podceniť. Okrem štýlu však treba pri kúpe zobrať do úvahy i ďalšie dôležité parametre. Ktoré trendy sú momentálne  v kurze a aké kritériá by vlastne mala spĺňať kvalitná knižnica?

Ak patríte medzi zanietených čitateľov a zberateľov literatúry, medzi dôležité súčasti zariadenia vašej domácnosti patrí zaiste knižnica. Vo všeobecnosti platí, že čím viac kníh vlastníte, tým bude i výber tejto časti nábytku o niečo zložitejší a zrejme i cenovo náročnejší.

Nepodceňte veľkosť a stabilitu

Ponuka knižníc, regálov a rôznych policových systémov je skutočne široká, pre ktorý výrobok sa však rozhodnúť, aby sme nevhodnú kúpu neskôr trpko neoľutovali? V prvom rade treba pamätať na to, že kvalitná knižnica by mala byť najmä:
  • dostatočne veľká, aby ste do nej mohli bez problémov a prehľadne uložiť všetky vaše knihy aj s dostatočnou rezervou pre ďalšie literárne úlovky
  • adekvátne pevná a stabilná, aby nosná konštrukcia ako i samotné police udržali váhu uložených kníh bez rizika deformácie či dokonca celkového zrútenia
  • štýlovo zladená, aby farebne i po materiálovej stránke dokonale ladila s ostatným zariadením vášho interiéru
Naša rada
Pri výbere si nezabudnite všímať hrúbku políc, ktorá by nemala byť menšia ako 2 cm. Riziku ich prípadnej deformácie zabráni aj konštrukčné spevnenie materiálu na spodne strane police.

Drevotrieska je najdostupnejšia

Ako sa hovorí, všetko je otázkou ceny. Ak máte obmedzený rozpočet a do nákupu neplánujete príliš investovať, na trhu nájdete najlacnejšie knižnice z drevotriesky už od pár desiatok eur. Ich hlavnou výhodou, okrem priaznivej ceny, je štýlová a farebná pestrosť, pričom v ponuke sú i  výrobky v príjemných dekoroch dreva.
Laminátové knižnice sa výborne udržiavajú, ich nosnosť je však v porovnaní s ušľachtilejšími tradičnými materiálmi podstatne menšia. Sú vhodným riešením dostupného a moderného zariadenia pre mladé rodiny či do detských izieb bez rizika väčšieho váhového zaťaženia.

Drevo jednoducho nesklame

Rokmi overenou klasikou sú samozrejme knižnice z masívneho dreva. Podľa možností svojej peňaženky môžete vsadiť na lacnejšiu borovicu či smrek alebo investovať do štýlovej knižnice z poctivého dubového, čerešňového alebo orechového dreva.
Štýlovo ide najmä o knižnice v rustikálnom či vidieckom štýle ale dostupné sú aj univerzálne, ako i rôzne asymetrické dizajnérske kúsky. Pri vhodnom umiestnení a správnom ošetrovaní vám môže tento nábytok výborne slúžiť po dlhé roky a stane sa i dominantnou ozdobou vašej obývačky či pracovne.

Riešenia pre odvážnejších

Ak preferujete odvážnejšie kombinácie materiálov, skvelou voľbou sú pre vás knižnice v kombinácii masívneho dreva a kovu. Zvyčajne ide o veľmi stabilné kusy nábytku s vysokou nosnosťou, takže sú ideálnym riešením pre skutočne náročných spotrebiteľov.
Najmä v ostatných rokoch sa  v bytovom dizajne objavuje i zaujímavé využitie betónu, ktorý neobišiel ani knižnice. Jeho výhodou je nesporne vysoká pevnosť, ide však o materiál, ktorý nemusí ulahodiť každému a hodí sa výlučne do moderných interiérov v industriálnom štýle.
Naša rada
Ak nechcete, aby vaša knižnica pôsobila preplnene a nudne, osviežte časť niektorých políc napríklad rodinnými fotografiami, zaujímavými dekoráciami či rôznymi spomienkovými predmetmi z vašich dovoleniek.
Viac produktov z kategórie Police, knižnice nájdete v našom katalógu.